Liška posílá peníze Romům. Až 7 tisíc na školáka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 2. 2009 17:20
O peníze mohou rodiny žádat prostřednictvím škol
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - To, že na pomoc Romům nejsou peníze, nyní vyvrací ministerstvo školství. Posílá romským dětem deset milionů korun. Za peníze si mohou školáci zaplatit jízdenku do školy, koupit oběd, nebo pořídit počítač.

Stačí jen vyplnit žádost.

"Program na podporu romských žáků středních škol už vyhlašujeme od roku 2003. Peníze mají sloužit rodinám, pro které jsou náklady na studium příliš vysoké a způsobují jim potíže," řekla Helena Müllerová z ministerstva školství.

7000 na počítač

O dotaci může požádat každý, kdo se vzdělává na střední škole či na učilišti, nemá víc než šestadvacet let a do vyučování prokazatelně chodí. Nesmí mít žádné kázeňské problémy.

"O peníze rodina žádá prostřednictvím školy, žádost musí podepsat také romský sociální pracovník. Peníze pak ministerstvo pošle zase škole, která je předá žákovi," popsala Müllerová.

Škola pak dohlíží i na to, jestli student utrácí peníze skutečně za věci, které potřebuje ke studiu a k docházce. Například za stravování ve školní jídelně, nebo za pomůcky.

Jednorázovou částkou může ministerstvo Romům přispět i na psací stroj nebo na počítač. Suma ale nesmí přesáhnout sedm tisíc. Všechny položky musí rodina doložit paragony. Pokud některý doklad chybí, musí se peníze vrátit.

Peníze pro Litvínov

Přihlášky do projektu musí Romové poslat do 27. února na Národní institut dětí a mládeže.

"V loňském roce jsme dotaci přiznali 1276 žákům ve 237 školách. Šlo o částku 5 862 200 korun," řekla Milada Kropáčková z ministerstva školství.

Část peněz minulý rok putovalo i do Litvínova, který se v půlce listopadu stal dějištěm největších pouličních nepokojů za posledních osm let. Podporu získali žáci ze Střední odborné školy Litvínov-Hamr a z Euroškoly Litvínov SOS.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy