Liška posílá peníze Romům. Až 7 tisíc na školáka

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 2. 2009 17:20
O peníze mohou rodiny žádat prostřednictvím škol
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - To, že na pomoc Romům nejsou peníze, nyní vyvrací ministerstvo školství. Posílá romským dětem deset milionů korun. Za peníze si mohou školáci zaplatit jízdenku do školy, koupit oběd, nebo pořídit počítač.

Stačí jen vyplnit žádost.

"Program na podporu romských žáků středních škol už vyhlašujeme od roku 2003. Peníze mají sloužit rodinám, pro které jsou náklady na studium příliš vysoké a způsobují jim potíže," řekla Helena Müllerová z ministerstva školství.

7000 na počítač

O dotaci může požádat každý, kdo se vzdělává na střední škole či na učilišti, nemá víc než šestadvacet let a do vyučování prokazatelně chodí. Nesmí mít žádné kázeňské problémy.

"O peníze rodina žádá prostřednictvím školy, žádost musí podepsat také romský sociální pracovník. Peníze pak ministerstvo pošle zase škole, která je předá žákovi," popsala Müllerová.

Škola pak dohlíží i na to, jestli student utrácí peníze skutečně za věci, které potřebuje ke studiu a k docházce. Například za stravování ve školní jídelně, nebo za pomůcky.

Jednorázovou částkou může ministerstvo Romům přispět i na psací stroj nebo na počítač. Suma ale nesmí přesáhnout sedm tisíc. Všechny položky musí rodina doložit paragony. Pokud některý doklad chybí, musí se peníze vrátit.

Peníze pro Litvínov

Přihlášky do projektu musí Romové poslat do 27. února na Národní institut dětí a mládeže.

"V loňském roce jsme dotaci přiznali 1276 žákům ve 237 školách. Šlo o částku 5 862 200 korun," řekla Milada Kropáčková z ministerstva školství.

Část peněz minulý rok putovalo i do Litvínova, který se v půlce listopadu stal dějištěm největších pouličních nepokojů za posledních osm let. Podporu získali žáci ze Střední odborné školy Litvínov-Hamr a z Euroškoly Litvínov SOS.

 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy