Liška odchází, ale chce dál prosazovat školské reformy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 5. 2009 15:55
Ondřej Liška už ví, co bude dělat dál
Ministr školství Ondřej Liška
Ministr školství Ondřej Liška | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Končící ministr školství Ondřej Liška opouští s odcházející vládou svůj resort, ale u školských reforem chce zůstat.

"Já se vrátím - a se mnou přijde i zákon o pedagogických pracovnících," rozloučil se dnes nad bilancí své práce v úřadě.

Přestože už nebude rozhodovat o chodu škol jako ministr, chce se vrátit do sněmovny jako člen školského výboru. "Budu  prosazovat to, co jsem říkal jako ministr," řekl.

Podle Lišky je důležité přesvědčit vládu, aby i přes hospodářskou krizi navyšovala rozpočet školství a podporovala jeho reformy.

"Vzdělávání by se mělo stát hodnotou a společenskou prioritou. Je to otázka budoucí prosperity. Aby tomu tak bylo, svedu o to boj také jako řadový poslanec," slíbil Liška. Jeho akční plán počítal s 80 miliardami pro příštích pět let.

Ze zřetele prý ale neztratí ani další témata, kterým se dlouhodobě věnoval, tedy lidská práva, Evropskou unii a evropskou integraci.

"Co pak bude po předčasných volbách na podzim, to se teprve uvidí," uzavřel.

Ondřej Liška nastoupil do čela ministerstva školství 4. prosince 2007, tedy v den stávky učitelů.

 

Za rok a půl ve funkci načrtl, kudy by se měla ubírat reforma vysokého školství, a otevřel o ní diskuzi. Prosadil první vlnu novelizace školského zákona a připravil vlnu druhou. K ostrému startu v příštím roce je podle něj připravena i státní maturita. Spustil debatu o takzvaném standardu učitele, tedy o tom, jaké kvality by měl mít každý kantor.

"Chtěl jsem stihnout také personální audit ministerstva, to by ale byla práce na několik let," řekl Liška.

 

Právě se děje

Další zprávy