Liška odchází, ale chce dál prosazovat školské reformy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 5. 2009 15:55
Ondřej Liška už ví, co bude dělat dál
Ministr školství Ondřej Liška
Ministr školství Ondřej Liška | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Končící ministr školství Ondřej Liška opouští s odcházející vládou svůj resort, ale u školských reforem chce zůstat.

"Já se vrátím - a se mnou přijde i zákon o pedagogických pracovnících," rozloučil se dnes nad bilancí své práce v úřadě.

Přestože už nebude rozhodovat o chodu škol jako ministr, chce se vrátit do sněmovny jako člen školského výboru. "Budu  prosazovat to, co jsem říkal jako ministr," řekl.

Podle Lišky je důležité přesvědčit vládu, aby i přes hospodářskou krizi navyšovala rozpočet školství a podporovala jeho reformy.

"Vzdělávání by se mělo stát hodnotou a společenskou prioritou. Je to otázka budoucí prosperity. Aby tomu tak bylo, svedu o to boj také jako řadový poslanec," slíbil Liška. Jeho akční plán počítal s 80 miliardami pro příštích pět let.

Ze zřetele prý ale neztratí ani další témata, kterým se dlouhodobě věnoval, tedy lidská práva, Evropskou unii a evropskou integraci.

"Co pak bude po předčasných volbách na podzim, to se teprve uvidí," uzavřel.

Ondřej Liška nastoupil do čela ministerstva školství 4. prosince 2007, tedy v den stávky učitelů.

 

Za rok a půl ve funkci načrtl, kudy by se měla ubírat reforma vysokého školství, a otevřel o ní diskuzi. Prosadil první vlnu novelizace školského zákona a připravil vlnu druhou. K ostrému startu v příštím roce je podle něj připravena i státní maturita. Spustil debatu o takzvaném standardu učitele, tedy o tom, jaké kvality by měl mít každý kantor.

"Chtěl jsem stihnout také personální audit ministerstva, to by ale byla práce na několik let," řekl Liška.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy