Liška odchází, ale chce dál prosazovat školské reformy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 5. 2009 15:55
Ondřej Liška už ví, co bude dělat dál
Ministr školství Ondřej Liška
Ministr školství Ondřej Liška | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Končící ministr školství Ondřej Liška opouští s odcházející vládou svůj resort, ale u školských reforem chce zůstat.

"Já se vrátím - a se mnou přijde i zákon o pedagogických pracovnících," rozloučil se dnes nad bilancí své práce v úřadě.

Přestože už nebude rozhodovat o chodu škol jako ministr, chce se vrátit do sněmovny jako člen školského výboru. "Budu  prosazovat to, co jsem říkal jako ministr," řekl.

Podle Lišky je důležité přesvědčit vládu, aby i přes hospodářskou krizi navyšovala rozpočet školství a podporovala jeho reformy.

"Vzdělávání by se mělo stát hodnotou a společenskou prioritou. Je to otázka budoucí prosperity. Aby tomu tak bylo, svedu o to boj také jako řadový poslanec," slíbil Liška. Jeho akční plán počítal s 80 miliardami pro příštích pět let.

Ze zřetele prý ale neztratí ani další témata, kterým se dlouhodobě věnoval, tedy lidská práva, Evropskou unii a evropskou integraci.

"Co pak bude po předčasných volbách na podzim, to se teprve uvidí," uzavřel.

Ondřej Liška nastoupil do čela ministerstva školství 4. prosince 2007, tedy v den stávky učitelů.

 

Za rok a půl ve funkci načrtl, kudy by se měla ubírat reforma vysokého školství, a otevřel o ní diskuzi. Prosadil první vlnu novelizace školského zákona a připravil vlnu druhou. K ostrému startu v příštím roce je podle něj připravena i státní maturita. Spustil debatu o takzvaném standardu učitele, tedy o tom, jaké kvality by měl mít každý kantor.

"Chtěl jsem stihnout také personální audit ministerstva, to by ale byla práce na několik let," řekl Liška.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy