Liška chce do vedení nové tváře a Pelce mužem č. 2

Kateřina Eliášová
4. 12. 2009 18:00
Zelení volí vedení. Favoritem je Liška, proti němu startuje Stropnický
Ondřej Liška na sjezdu zelených v Brně
Ondřej Liška na sjezdu zelených v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým, v pořadí už šestým předsedou strany zelených, se o víkendu stane Ondřej Liška. Napovídají tomu nominace a hlasy z krajů. Jeho protikandidát Matěj Stropnický má podporu pouze v plzeňské organizaci.

Třetí kandidát Jan Linhart, který zkoušel štěstí i vloni v Pardubicích, má jen minimální šanci uspět.

Sjezd začal dnes vpodvečer.

Liška má už teď jasno, koho chce do nového týmu, se kterým se pokusí v květnových volbách prorazit do poslaneckých lavic, jako se to vůbec poprvé v historii strany povedlo před třemi lety jeho předchůdci Martinu Bursíkovi.

"Byl bych rád, kdyby silný mandát získal František Pelc, který kandiduje na 1. místopředsedu, a aby v týmu zůstali lidé jako je Martin Ander a Ladislav Vrchovský," prozradil Aktuálně.cz Liška jména lidí, které by chtěl do svého týmu. "Zárověň je potřeba tým obměnit a přivést nové tváře. I takoví lidé kandidují, například Martina Pokorná z Libereckého kraje," podotkl.

Liška nechce, aby se na sjezdu strhla debata o případném návratu někdejší 1. místopředsedkyně a nyní vyloučené člence zelených Dany Kuchtové. Petice žádající o její návrat teď koluje mezi straníky.

"Předpokládám, že tento sjezd se nebude týkat návratu Dany Kuchtové," podotkl Liška.

Liška chce týmové hráče

Aktuálně.cz: Jak by měl vypadat tým, se kterým chcete jít do nadcházejících sněmovních voleb?

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Ondřej Liška jej chce coby 1. místopředsedu zelených
Náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Ondřej Liška jej chce coby 1. místopředsedu zelených | Foto: Ekolist

Byl bych rád, kdyby silný mandát získal náměstek ministra životního prostředí František Pelc, který kandiduje na 1. místopředsedu. Je to člověk, který se celý život věnuje ochraně životního prostředí, má politické zkušenosti, je to týmový hráč. Byl bych rovněž rád, aby z toho stávajícího předsednictva zůstal v tom novém Martin Ander nebo Ladislav Vrchovský. Zárověň je potřeba tým obměnit a přivést nové tváře. I takoví lidé kandidují, například Martina Pokorná z Libereckého kraje. Rád bych jí vytvořil prostor, aby reprezentovala stranu na celostátní úrovni.

A.cz: Dosavadní členka vedení strany a poslankyně Kateřina Jacques si myslí, že by ve vedení zelených neměl chybět ekolog. Co si o tom myslíte, je to skutečně třeba?

Být zeleným politikem znamená prosazovat principy trvale udržitelného rozvoje ve všech oblastech života a politiky. Pevnou součástí je i ekologická politika jako taková. Já si myslím, že vše, co jsem dělal, svědčí o tom, že se k této myšlence otevřeně hlásím a podporuju ji. Mimochodem, Joschka Fischer, jeden z nejrespektovanějších zelených politiků na světě, také nebyl vystudovaným ekologem. Přitom nikdo nezpochybňue fakt, že v politice byl ztělesněním zelených hodnot. Navíc, na prvního místopředsedu i další místa v předsednictvu kandidují osobnosti s výrazným ekologickým profilem jako František Pelc, Eva Tylová nebo Martin Ander.

Kritiků se nebojím

A.cz: Co když se do vedení strany dostanou lidé, kteří nemají Vaši podporu?

Já se toho vůbec nebojím. Mít uvnitř strany kritiky je příznakem politického zdraví strany. Jsem schopen komunikovat se všemi proudy uvnitř strany, aniž bych slevoval z toho, co sám prosazuju.

A.cz: Nebudete to považovat za prohru, když sjezd nezvolí vedení podle Vašich představ?

Lidé, kteří mají moji poporu, mají podporu i ve straně. V případě, že sjezd zvolí někoho, kdo nemá moji jasnou podporu, budu to respektovat. Po každém sjezdu dělící čáry končí a předsednictvo je na jedné palubě. Na sjezdu jsem to zažil už sedmkrát.

Bursík mi pomůže, když bude kandidovat?

Kdysi nerozlučná trojice. Teď jde Liška do vedení strany sám, Bursík ani Jacques nekandidují
Kdysi nerozlučná trojice. Teď jde Liška do vedení strany sám, Bursík ani Jacques nekandidují | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Vašemu předchůdci Martinu Bursíkovi se podařilo poprvé dostat zelené do sněmovny, ten úkol teď stojí před Vámi, byť je jiná situace. Pomáhá Vám nyní Bursík v tom, aby jste obstál i Vy?

Naše rozhovory s Martinem Bursíkem o jeho kandidatuře a moje podpora jeho kandidatury svědčí o tom, že ta spolupráce pokračuje dál.

A.cz: A pomáhá Vám?

Nejvetší pomocí bude, když bude kandidovat. Teď čeká na výsledek sjezdu, jestli strana změní nějak radikálně své směřování nebo ne. My o tom rozhovory vedeme a budeme vést i dál Po novém roce se otevřou kandidátky. Já s ním počítám.

A.cz: A změní se nějak radikálně směřování? Čeho chcete se svým novým týmem dosáhnout?

Prvořadým úkolem bude vrátit důvěru veřejnosti v zelené, jako jediné ekologické, protikorupční a liberální alternativy vůči současným politickým stranám. Toho lze dosáhnout jedině tak, že mluvčími strany budou respektovaní věrohodní lidé, kteří budou srozumitelným způsobem ukazovat na principy, které zelení prosazují.

A.cz: Část strany chce návrat Dany Kuchtové mezi zelené, loni byla vyloučena. Přejete si to a je to vůbec možné?

Nevidím žádný důvod k jejímu návratu do strany. Sjezd se návratem Dany Kuchtové nebude zabývat.

 

Právě se děje

před 53 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy