Liška chce do vedení nové tváře a Pelce mužem č. 2

Kateřina Eliášová
4. 12. 2009 18:00
Zelení volí vedení. Favoritem je Liška, proti němu startuje Stropnický
Ondřej Liška na sjezdu zelených v Brně
Ondřej Liška na sjezdu zelených v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým, v pořadí už šestým předsedou strany zelených, se o víkendu stane Ondřej Liška. Napovídají tomu nominace a hlasy z krajů. Jeho protikandidát Matěj Stropnický má podporu pouze v plzeňské organizaci.

Třetí kandidát Jan Linhart, který zkoušel štěstí i vloni v Pardubicích, má jen minimální šanci uspět.

Sjezd začal dnes vpodvečer.

Liška má už teď jasno, koho chce do nového týmu, se kterým se pokusí v květnových volbách prorazit do poslaneckých lavic, jako se to vůbec poprvé v historii strany povedlo před třemi lety jeho předchůdci Martinu Bursíkovi.

"Byl bych rád, kdyby silný mandát získal František Pelc, který kandiduje na 1. místopředsedu, a aby v týmu zůstali lidé jako je Martin Ander a Ladislav Vrchovský," prozradil Aktuálně.cz Liška jména lidí, které by chtěl do svého týmu. "Zárověň je potřeba tým obměnit a přivést nové tváře. I takoví lidé kandidují, například Martina Pokorná z Libereckého kraje," podotkl.

Liška nechce, aby se na sjezdu strhla debata o případném návratu někdejší 1. místopředsedkyně a nyní vyloučené člence zelených Dany Kuchtové. Petice žádající o její návrat teď koluje mezi straníky.

"Předpokládám, že tento sjezd se nebude týkat návratu Dany Kuchtové," podotkl Liška.

Liška chce týmové hráče

Aktuálně.cz: Jak by měl vypadat tým, se kterým chcete jít do nadcházejících sněmovních voleb?

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Ondřej Liška jej chce coby 1. místopředsedu zelených
Náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Ondřej Liška jej chce coby 1. místopředsedu zelených | Foto: Ekolist

Byl bych rád, kdyby silný mandát získal náměstek ministra životního prostředí František Pelc, který kandiduje na 1. místopředsedu. Je to člověk, který se celý život věnuje ochraně životního prostředí, má politické zkušenosti, je to týmový hráč. Byl bych rovněž rád, aby z toho stávajícího předsednictva zůstal v tom novém Martin Ander nebo Ladislav Vrchovský. Zárověň je potřeba tým obměnit a přivést nové tváře. I takoví lidé kandidují, například Martina Pokorná z Libereckého kraje. Rád bych jí vytvořil prostor, aby reprezentovala stranu na celostátní úrovni.

A.cz: Dosavadní členka vedení strany a poslankyně Kateřina Jacques si myslí, že by ve vedení zelených neměl chybět ekolog. Co si o tom myslíte, je to skutečně třeba?

Být zeleným politikem znamená prosazovat principy trvale udržitelného rozvoje ve všech oblastech života a politiky. Pevnou součástí je i ekologická politika jako taková. Já si myslím, že vše, co jsem dělal, svědčí o tom, že se k této myšlence otevřeně hlásím a podporuju ji. Mimochodem, Joschka Fischer, jeden z nejrespektovanějších zelených politiků na světě, také nebyl vystudovaným ekologem. Přitom nikdo nezpochybňue fakt, že v politice byl ztělesněním zelených hodnot. Navíc, na prvního místopředsedu i další místa v předsednictvu kandidují osobnosti s výrazným ekologickým profilem jako František Pelc, Eva Tylová nebo Martin Ander.

Kritiků se nebojím

A.cz: Co když se do vedení strany dostanou lidé, kteří nemají Vaši podporu?

Já se toho vůbec nebojím. Mít uvnitř strany kritiky je příznakem politického zdraví strany. Jsem schopen komunikovat se všemi proudy uvnitř strany, aniž bych slevoval z toho, co sám prosazuju.

A.cz: Nebudete to považovat za prohru, když sjezd nezvolí vedení podle Vašich představ?

Lidé, kteří mají moji poporu, mají podporu i ve straně. V případě, že sjezd zvolí někoho, kdo nemá moji jasnou podporu, budu to respektovat. Po každém sjezdu dělící čáry končí a předsednictvo je na jedné palubě. Na sjezdu jsem to zažil už sedmkrát.

Bursík mi pomůže, když bude kandidovat?

Kdysi nerozlučná trojice. Teď jde Liška do vedení strany sám, Bursík ani Jacques nekandidují
Kdysi nerozlučná trojice. Teď jde Liška do vedení strany sám, Bursík ani Jacques nekandidují | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Vašemu předchůdci Martinu Bursíkovi se podařilo poprvé dostat zelené do sněmovny, ten úkol teď stojí před Vámi, byť je jiná situace. Pomáhá Vám nyní Bursík v tom, aby jste obstál i Vy?

Naše rozhovory s Martinem Bursíkem o jeho kandidatuře a moje podpora jeho kandidatury svědčí o tom, že ta spolupráce pokračuje dál.

A.cz: A pomáhá Vám?

Nejvetší pomocí bude, když bude kandidovat. Teď čeká na výsledek sjezdu, jestli strana změní nějak radikálně své směřování nebo ne. My o tom rozhovory vedeme a budeme vést i dál Po novém roce se otevřou kandidátky. Já s ním počítám.

A.cz: A změní se nějak radikálně směřování? Čeho chcete se svým novým týmem dosáhnout?

Prvořadým úkolem bude vrátit důvěru veřejnosti v zelené, jako jediné ekologické, protikorupční a liberální alternativy vůči současným politickým stranám. Toho lze dosáhnout jedině tak, že mluvčími strany budou respektovaní věrohodní lidé, kteří budou srozumitelným způsobem ukazovat na principy, které zelení prosazují.

A.cz: Část strany chce návrat Dany Kuchtové mezi zelené, loni byla vyloučena. Přejete si to a je to vůbec možné?

Nevidím žádný důvod k jejímu návratu do strany. Sjezd se návratem Dany Kuchtové nebude zabývat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy