Vláda rozhodla o prolomení limitů na lomu Bílina. Těžba se zastaví 500 metrů od domů

Milan Mikulka
Aktualizováno 19. 10. 2015 12:26
Limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny. Jednohlasně se na tom shodla vláda na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. Hranice bude 500 metrů od domů. U lomu ČSA zůstávají limity v platnosti, vláda v tomto případě odložila jednání až na rok 2020. Lom Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Za limity jsou odhadované zásoby asi 100 milionů tun uhlí.
Ministr Jan Mládek se zdraví s demonstranty.
Ministr Jan Mládek se zdraví s demonstranty. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Vláda udělala dlouho očekávané a oddalované rozhodnutí o tom, kde a jak dlouho se bude v Česku těžit hnědé uhlí. Z něj přitom pochází zhruba polovina vyrobené tuzemské elektřiny. Ministři rozhodli, že se limity těžby posunou v případě lomu Bílina, který vlastní polostátní ČEZ. Ten se tak dostane asi k jednomu stu milionů tun hnědého uhlí.

Naopak limity se nezmění v případě lomu ČSA, který patří Severní energetické, za níž stojí finančníci Pavel Tykač, Jan Dienstl a Tomáš Fohler. Současná koalice by definitivní verdikt pro ČSA přehodila na jinou vládu, protože budoucí vlády budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit. Problém lomu ale je, že má za současných podmínek uhlí jen do roku 2022 a nyní těží v útlumu. Za limity přitom jsou odhadované zásoby asi 750 milionů tun uhlí, které by trvalo vytěžit desítky let. Na druhou stranu by se musely bourat části obcí Černice a Horní Jiřetín. Naopak prodloužením těžby pouze v lomu Bílina nebude přímo ohrožena žádná obec.

K usnesení vlády byla přidána podmínka ministrů za ANO, které požadovalo, aby u Bíliny byly limity vzdáleny minimálně 500 metrů od obcí. To proto, aby se nezhoršily podmínky bydlení.

Posunutí limitů v případě Bíliny je podmíněno i tím, že hnědé uhlí bude v budoucnu směřovat primárně do tepláren. Podle nedávných studií by totiž bez prolomení Bíliny po roce 2020 nebylo dost uhlí pro všechny. S prolomením se doba prodlouží o pět let, ale pak budou muset teplárny dostávat přednost. To by pro stát nemělo být problémem, nebude muset zasahovat do smluv, protože uhlí za rok 2025 v případě Bíliny ještě není nasmlouvané. Nemělo by tak hrozit placení kompenzací.

Roli v tom, proč se zvolila Bílina, a ne ČSA, hraje i vlastnictví lomu. V případě Bíliny, kterou koncově vlastní ČEZ, si stát dokáže ohlídat, aby uhlí opravdu skončilo v teplárnách. Stát má totiž v ČEZ většinu.

Vládu v Ústí přivítaly stovky horníků skandováním "zrušte limity". Naopak heslem "zachovejte limity" se obraceli na ministry ekologičtí aktivisté.

Demonstrace zhruba 550 havířů skončila krátce před desátou hodinou. Kolem půl jedenácté se začali rozcházet i zastánci zachování limitů těžby.

Pro pokračování těžby uhlí se vyslovil i hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Otázka těžby ale podle něj není jen ta jediná. "Protože nejde jenom rozhodnout o tom, těžit - netěžit, ale pokud se řekne netěžit, tak se musí říct, co bude s těmi lidmi dál, co bude s naším krajem a jak se bude situace řešit," řekl před jednáním vlády hejtman.

Budoucnost chce řešit také jiřetínský starosta. "Je skvělé, že v projednávaném návrhu vůbec není prolomení limitů na dole ČSA, ale na druhé straně ta možnost, že by se k tomu mohli vracet každý rok, je samozřejmě strašná," řekl Buřt. "Chceme požádat ministry, aby to rozhodnutí bylo trvalé, aby se k tomu vláda nevracela podle libovůle uhlobaronů nebo ministrů," dodal.

Na povrchovém dole ČSA už několik let těžaři tlumí dolování. "Dva technologické celky jsme odstavili, další odstavíme v příštím roce. Pro vedení společnosti rozhodnutí vlády znamená pouze upřesnit detaily," řekla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

"Pokud budoucnost ukáže, že uhlí z lomu ČSA je potřeba, musíme si uvědomit, že jeho dodávky budou moct být obnoveny až kolem roku 2030 a náklady budou obrovské," poznamenala. Podle aktuálního útlumového plánu skončí těžba uhlí v ČSA po roce 2020.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 3 minutami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy