Likvidační strategie VZP: Tyto nemocnice mají skončit

Petr Holub
26. 3. 2012 18:45
Interní materiál ukazuje, kterým nemocnicím letos pojišťovna neobnoví smlouvu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Pokud Všeobecná zdravotní pojišťovna uskuteční plán, který v pondělí projednala její správní rada, většina malých nemocnic končí.

Likvidační strategii popisuje interní materiál s názvem "Informace o strategii vyjednávání smluvních vztahů s poskytovateli", který má Aktuálně.cz k dispozici.

Ředitel VZP Pavel Horák v něm členům správní rady vysvětluje, kterým nemocnicím letos neobnoví smlouvu.

Na Liberecku přežije polovina

Pěti stům tisícům obyvatel Liberecka nabízí lůžkovou péči osm nemocnic. Kritéria na další existenci však splňují pouze čtyři, nemocnice v Semilech, Turnově, Frýdlantu a Tanvaldu by neprošly.

VZP totiž stanovila spádové obvody pro lůžková oddělení každé nemocnice. Interní, dětská nebo ortopedická oddělení zmíněných nemocnic normy nesplňují.

Nejtvrdší zásah VZP chystá proti dětským oddělením. Norma připouští jedno takové oddělení na dva okresy, v případě Libereckého kraje tedy pouze v samotném Liberci a České Lípě.

Například Jablonec se bude muset bez pediatrie obejít, kromě toho přijde ještě o urologii.

O žádné z oddělení by nepřišla největší liberecká nemocnice, i když má přes pět set lůžek. Její běžná oddělení jako interna, chirurgie nebo pediatrie jsou nejlépe vybavena. Na specializovaná onkologická, kardiologická nebo traumatologická centra se zásah VZP nevztahuje.

Ministerstvo zdravotnictví totiž centra vybavilo přístroji za evropské peníze. Tyto přístroje je nutné nejméně pět let využívat, anebo vrátit peníze.

Bez vyhlídky Kadaň, Žatec a Roudnice

Hrozícím zrušením poloviny nemocnic patří Liberec k nejhůře zasaženým krajům. Lépe je na tom Ústecko, protože pojišťovny do zdejší péče investují tradičně nejnižší částky. Z jedenácti zdejších nemocnic by podle návrhu VZP nepřežily čtyři ústavy.

Konkrétně městským nemocnicím v Kadani a Žatci by se po zásahu pojišťovny proplácela lůžka jenom na chirurgických odděleních. Stejně by dopadla soukromá nemocnice v Roudnici a malá neurologická klinika v Jiřetíně. Jenom chirurgie a interna by zůstaly nemocnicím v Lounech a Děčíně.

Lůžková oddělení pro děti by zůstala pouze v Ústí nad Labem, Litoměřicích, Mostu a Chomutově. Chybí odborné důvody

Zástupci nemocnic se strategii VZP poprvé dozvěděli teprve dnes, kdy jim materiál doručili členové správní rady. Asociace českých a moravských nemocnic se v prvním šoku omezila na stručné prohlášení:

"Materiál vyvolal kritickou reakci odborníků na příslušné oblasti zdravotní péče v regionálních nemocnicích," uvedl ředitel její kanceláře Stanislav Fiala.

"Pro obor urologie jsou parametry likvidační, přitom chybí stanovisko odborné společnosti," zní jeden z ohlasů. Nejčastěji se ozývají pediatři, kterým také vadí, že VZP ignorovala stanovisko jejich odborné společnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 5 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy