Likvidace škod po sovětské armádě se protáhne o 4 roky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 6. 2011 15:05
Dvacet let po odchodu sovětských vojsk některé prostory stále znečišťuje nafta a uhlovodíky
Řídící věž letiště Boží Dar
Řídící věž letiště Boží Dar | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I dvacet let po odchodu posledního sovětského vojáka z Česka zůstávají v některých prostorách, které armáda využívala, pozůstatky nafty a dalších znečišťujících látek.

Sanace měly být podle původních propočtů dokončené v příštím roce, protáhnou se ale o čtyři roky kvůli postupnému krácení rozpočtů určených na vyčištění vojenských újezdů.

"Od začátku sanačních prací v roce 1991 bylo do konce roku 2010 vyčerpáno přibližně 1,438 miliardy korun, do plánovaného ukončení nasmlouvaných zakázek v roce 2016 se předpokládá vynaložení dalších zhruba 152 milionů korun," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Původní termín 2012 je podle ní dosud uzavřenými smlouvami na sanační práce prodloužen do roku 2016 z důvodu postupného krácení přidělených finančních prostředků.

V srpnu roku 2008 ministerstvo uvádělo, že do sanací bylo zatím vloženo 1,353 miliardy korun. Za dva roky tak Česko na čištění prostor vynaložilo 85 milionů korun.

Kromě toho stát dělá rozsáhlou technickou inventuru stavu prostor po sovětské armádě na celém území Česka a práce mohou začít i tam, kde bude zjištěno závažné znečištění životního prostředí. Jako příklad uvedla Jendeková oblast Libavé.

Podívejte se, jak to po dvaceti letech vypadá v Milovicích a Ralsku:

V současnosti se čistí například lokality Milovice, Bruntál, Olomouc - Neředín. V oblasti Ralska, kterou tento týden navštívil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), zbývá dočistit Kuřívody.

Bývalé vojenské letiště Hradčany v Ralsku na Českolipsku patřilo mezi lokality s nejrozsáhlejší kontaminovanou plochou a nejvyšší mírou rizika. Sanace tam začala v roce 1991, uhlovodíky znečišťovaly zeminu i podzemní vody, existovalo také riziko kontaminace řeky Ploučnice.

Sanace skončila v roce 2008, od roku 1997 do konce roku 2008 tam bylo za 330 milionů odstraněno celkem 4046 tun ropných uhlovodíků. Letos se u Ralska likvidují sanační vrty.

 

Právě se děje

před 38 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy