Smrt tyrana a pomsta nacistů. 81 let uplynulo od vypálení obce, v níž pomáhali odboji

Jan Gazdík Pavel Švec Jiří Kropáček Jan Gazdík, Pavel Švec, Jiří Kropáček
27. 5. 2023 8:38
Útok na jednoho z nejvýznamnějších nacistických pohlavárů Reinharda Heydricha provedený parašutisty Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem 27. května 1942 v Praze byl hvězdnou chvílí evropského protinacistického odboje. Čin parašutistů vyústil v zneplatnění mnichovské dohody z roku 1938, která připravila Čechy, Moravu a Slezsko o třetinu území. Nacisti spustili vraždění, které se nevyhnulo obci Ležáky.
Fotografie: ČTK, Wikipedia (CC0), Aktuálně.cz

Sedm parašutistů z krypty

Při pročítání životopisů sedmi parašutistů z krypty si současný hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal opakovaně klade naléhavou otázku: Kde brali Jan Kubiš, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc a Josef Bublík sílu chránit tak abstraktní pojmy, jako je svoboda nebo demokracie? "Pokaždé se ptám sám sebe: Byl bych i já na místě parašutistů či lidí, kteří jim pomáhali, schopen podobné odvahy? I dnes se přece ocitáme v situacích, kdy se sami sebe ptáme: Mám na to sílu? Tohle vše ale ti lidé neřešili. Byli přesvědčeni, že je potřeba jednat. Mohli se v klidu dočkat konce války, přesto ale riskovali a dali vědomě v sázku život, a prohráli ho. Vždy, když si tohle při návštěvě krypty kostela Cyrila a Metoděje, kde zemřeli, uvědomím, tak mě z toho mrazí," svěřuje se kaplan Knichal.

Zanechali po sobě imponující etický odkaz

Při čtení životního příběhu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z paraskupiny Anthropoid a dalších pěti mužů z výsadků Out Distance, Silver A, Bioscop a Tin, ale i stovek jejich pomocníků, ohromí čtenáře míra obětavosti, lásky a přátelství až za hrob, nevídané statečnosti, morálního apelu, ale také nevyzpytatelnosti a proradnosti totalitního nacistického režimu.

Joachim Gauck, který před deseti lety navštívil v roli německého prezidenta Památník Lidice, to nemohl shrnout výstižněji: "Odpor Josefa Gabčíka, Jana Kubiše, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Jaroslava Švarce, Josefa Bublíka a jejich pomocníků proti okupaci a brutální diktatuře je povzbuzením pro náš vlastní život. Svět potřebuje takové příklady."

27. září 1941

Reinhard Heydrich nastoupil do funkce zastupujícího říšského protektora s úkolem od Adolfa Hitlera: zlomit narůstající český odpor.

2. října 1941

V Anglii započaly přípravy k provedení operace Anthropoid, jejímž cílem bylo provést atentát. Čs. zpravodajci určili rotmistra Josefa Gabčíka a rotného Karla Svobodu.

5. října 1941

Karel Svoboda se při nočním seskoku z upoutaného balonu zranil, nahradil ho rotmistr Jan Kubiš.

29. prosince 1941

Z letounu Handley Page Halifax Mk.II byli do protektorátu vysazeni Josef Gabčík s Janem Kubišem, seskočili u hřbitova obce Nehvizdy poblíž Prahy.

27. května 1942

Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili v pražské Libni na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

4. června 1942

Heydrich podlehl zraněním.

10. června 1942

Nacisté se mstí, vypálili obci Lidice nedaleko Kladna.

16. června 1942

Parašutista Karel Čurda gestapu udal všechny spolupracovníky výsadkářů.

18. června 1942

Ve 4.15 hodin uzavřel náhradní prapor „Deutschland“ a strážní prapor „Prag“ obklíčení kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, kde se ukrývalo sedm parašutistů včetně Kubiše a Gabčíka. Při osmihodinovém boji se stonásobnou německou přesilou všichni padli.

24. června 1942

Vypálena obec Ležáky na Chrudimsku.

5. srpna 1942

Velká Británie oficiálně zneplatnila mnichovskou dohodu z roku 1938, která znamenala postoupení československého sudetského území nacistickému Německu.

24. října 1942

Nacisté v koncentračním táboře Mauthausen zavraždili nejbližší spolupracovníky parašutistů z řad českého odboje. Další popravy následovaly, celkem šlo o 294 lidí.

29. září 1942

Francie odvolala platnost mnichovské dohody.

26. září 1944

Itálie odvolala platnost mnichovské dohody.

Platilo to před osmdesáti lety 27. května 1942, kdy českoslovenští parašutisté smrtelně zranili architekta holokaustu, kata českého národa a jednoho z nejmocnějších mužů nacistické říše Reinharda Heydricha, a platí to i dnes - v době, kdy se v Evropě opět válčí a ukrajinská města jsou srovnávána se zemí.

Speciální grafika Aktuálně.cz u příležitosti 80. výročí atentátu nabízí výběr článků o vlastenectví, hrdinství a bezmezné obětavosti, které byly na portálu o jedné z největších odbojových akcí druhé světové války publikovány.

Sedm parašutistů, kteří tehdy odstranili jednoho z největších zločinců v historii lidstva, podlehli 18. června 1942 v pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje po hrdinském boji proti stonásobné přesile vojáků nacistických Waffen SS. Desítky a stovky jejich pomocníků či rodinných příslušníků byly mučeny a zavražděny.

"Nic už se do toho biblického příběhu československých parašutistů nemusí přidávat. Je v něm vše, co má v dramatu být. Včetně jejich výkřiku ze zatopené krypty: Češi se nevzdávají!" řekl historik Eduard Stehlík. "Stopy po střelách nebo střepinách granátů, ale i krvi dávají kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje ohromnou vizuální, mravní i emotivní sílu," doplnil hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal.

Parašutisté a také jejich pomocníci - odbojáři nám po sobě i podle Vojtěcha Šustka z Archivu hlavního města Prahy zanechali imponující etický odkaz.

"Prošel jsem už tisíce dokumentů z období heydrichiády, takže snad mohu říci, že touha odbojářů, abychom byli osvobozeni z německé okupace, byla natolik silná, že svoji pomoc parašutistům považovali za samozřejmou. A byli takoví dávno předtím, než se hrdiny stali. Byl to jejich životní postoj, vztah k bližním, k národu. Nepovažovali to mimochodem za něco výjimečného, stejně jako my dnes považujeme za samozřejmé, že se máme postarat o staré a již nemohoucí rodiče či o naše děti," popsal Šustek.

A dodal: "Raději obětovali své životy, než aby přestali být sami sebou a začali se chovat jako konfidenti. Krypta přitahuje opravdovostí sedmi parašutistů, kteří věděli, proč žijí. Oni navíc své vlastnosti dovedli až k úplné krajnosti. Takové charaktery lidem vždy imponují. Jsou důležité v každé době."

Heydrichův teror. Vojáci připravují pomstu

Texty v první kapitole mimo jiné popisují různorodé pohledy na život a výcvik parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka či pozadí jejich výběru pro důležitou vojenskou misi v protektorátu. "Jejich práce za velmi těžkých podmínek byla velmi důsledná. Prokázali velkou cílevědomost a nadšení a byla radost s nimi pracovat. Vynikající dvojice," hodnotil je instruktor John Bush. Kapitola se věnuje také spolupracovníkům parašutistů z domácího odboje, ale i Reinhardu Heydrichovi a jeho působení ve funkci zastupujícího říšského protektora a vysoce postaveného nacisty. Ke zhlédnutí a počtení jsou k dispozici bohaté fotogalerie s unikátními historickými snímky či zajímavé postřehy historiků.

Gabčík a Kubiš útočí. Smrt "kata Čechů"

Druhá kapitola popisuje okamžiky, kdy parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili na automobil zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Součástí je animace útoku i fotogalerie z německých policejních protokolů. Zároveň se lze dočíst, proč Gabčík ze svého samopalu nevystřelil, přičemž odpověď na tuto důležitou otázku se hledala tři čtvrtě století. Další texty se věnují ostatním výsadkům v době operace Anthropoid či nesmírné odvaze, kterou zajatí odbojáři prokázali při brutálních výsleších v německých věznicích a na gestapu. "To, co jsme udělali, udělal by každý správný Čech."

Animovaná rekonstrukce útoku na Heydricha

Jak útok v libeňské zatáčce proběhl? Dosud o tom existuje řada dohadů a mýtů. Tato animace se opírá o poznatky německého vyšetřování, které mají historici kompletně k dispozici.

Nacisté běsní. Vraždí odbojáře i nevinné

Třetí kapitola nabízí články, které se věnují období, kdy okupanti dlouho marně pátrali po československých výsadkářích a jejich pomocnících. A mstili se na civilním obyvatelstvu. Unikátní fotogalerie ukazuje zkázu Lidic (i Ležáků), je mementem bestiality totalitního nacistického systému a vzdoru proti němu. Kapitola přináší několik osudů lidí, kteří běsnění nacistů zaplatili životem.

Poslední boj. "Češi se nevzdávají!"

Zrada Karla Čurdy následovaná mimořádnou odvahou a hrdinstvím jeho někdejších spolubojovníků. Texty této kapitoly odkazují k osudnému 18. červnu 1942, kdy nacisté obklíčili pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje, úkryt sedmi československých parašutistů. Popisují hrdinský boj do posledního náboje se stonásobnou přesilou, odvahu lidí, kteří vojáky ukrývali, i pozadí Čurdovy zrady. Zároveň si čtenář může porovnat klíčová místa posledního boje v roce 1942 a v současnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy