Liglass: Kyrgyzstán je nedůvěryhodný, zadržuje naše peníze. Zatajil problémy s Rusy a nemluví s námi

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 20. 9. 2017 15:44
Společnost Liglass Trading CZ v úterý vysvětlila údajné důvody, proč dosud nezaplatila 37 milionů dolarů, jak předpokládala investiční dohoda o stavbě vodních elektráren na řece Naryn v Kyrgyzstánu. Vláda v Biškeku podle české firmy už více než měsíc neoprávněně zadržuje přes milion dolarů, které sloužily jako kauce pro účast v tendru. Kyrgyzstán také podle Liglassu zatajil, že stále nebyl urovnán spor s ruskou společností RusHydro, která stavbu kaskády zahájila, ale nedokončila.
Biškek, Liglass
Biškek, Liglass | Foto: Michael Švec

Praha/Biškek - Dohodnutých 37 milionů dolarů jsme nezaplatili proto, že Kyrgyzstán už dříve nedodržoval investiční smlouvu o stavbě vodních elektráren, uvedla v novém prohlášení česká společnost Liglass Trading CZ.

Vláda Kyrgyzstánu v pondělí rozhodla o tom, že jednostranně odstoupí od investiční dohody na výstavbu deseti malých vodních elektráren a kaskády přehrad na řece Naryn za téměř 12 miliard.

Důvodem bylo, že česká firma v termínu nezaplatila v přepočtu přes 800 milionů korun, za něž měla získat padesátiprocentní podíl v projektu elektráren na Narynu a které měly sloužit k vyplacení ruského gigantu RusHydro, který do výstavby investoval v předchozích letech.

Čeští podnikatelé už v úterý varovali, že v případě jednostranného odstoupení od smlouvy přistoupí k mezinárodní arbitráži. To však Biškek odmítá s tím, že případné spory mají podle smlouvy řešit tamní soudy.

Liglass nyní tvrdí, že se rozhodl peníze nezaplatit poté, co samotný Kyrgyzstán porušil smlouvu. O situaci prý chtěla před odesláním peněz nejprve s vládou jednat, setkání se však neuskutečnilo.

Biškek podle českých podnikatelů neoprávněně zadržuje více než 1,1 milionu dolarů, které firma složila jako kauci pro účast v tendru. Liglass tvrdí, že stát měl peníze vrátit nejpozději do 11. srpna, ale neudělal to ani přes tři urgence dosud. 

"Důkazem nespolehlivosti a nedůvěryhodnosti kyrgyzské strany bylo flagrantní porušení usnesení kyrgyzské vlády ze dne 24. března 2017, kterým byla společnost Liglass Trading CZ výslovně ujištěna o vrácení finanční záruky 1 147 720 dolarů ve stanovené lhůtě," píše firma.

"Toto hrubé porušení závazků kyrgyzské strany je významným varovným signálem pro společnost Liglass Trading, ale i pro případné další budoucí zahraniční investory v Kyrgyzské republice," dodává společnost.

Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev požadavek firmy na vrácení peněz odmítl, její prohlášení označil za "hloupost". "Jestli chtějí, ať podají žalobu," vzkázal podle webu 24.kg.

Kromě toho Liglass Kyrgyzstánu vytýká, že údajně zatajil i dosud neurovnané vztahy s RusHydrem. To rovněž Biškeku hrozí arbitráží. "Žádný racionálně uvažující podnikatelský subjekt nemůže ignorovat toto závažné právní riziko, které by v důsledku mohlo vést ke zmaření celé investice," dodává firma.

Liglass také tvrdí, že byl po oznámení výsledků tendru "vystaven nepředpokládanému tlaku médií a kyrgyzských aktivistů, kteří koordinovaným postupem sabotovali činnost společnosti". Tyto "útoky" podle prohlášení umožnila nedbalost Biškeku, který údajně nezabránil úniku důvěrných informací.

"Za těchto okolností byla společnost Liglass Trading CZ povinna se zachovat jako řádný hospodář, a aniž by smlouvy unáhleně vypovídala, rozhodla se s ohledem na vzniklé překážky z opatrnosti pozastavit úhradu částky 37 milionů dolarů, aby neriskovala zadržení dalších svých investic či investic partnerů do projektu ohroženého arbitráží," shrnula firma.

Kyrgyzská vláda reagovala prohlášením na svém webu, v němž výtky českých podnikatelů odmítla. Upozornila, že se na ni firma obrátila s žádostí o odklad termínu na zaplacení slíbené částky a "fakticky přiznala", že není schopná dostát závazkům vyplývajícím z investiční dohody. Proto považuje za nesporné, že společnost své povinnosti nesplnila. Odkazuje také na článek smlouvy, podle nějž v takovém případě smlouva přestává platit.

Jak už dříve upozornil deník Aktuálně.cz, Liglass v Kyrgyzstánu doporučil prezident Miloš Zeman, jeho kancléř Vratislav Mynář a ministerstvo průmyslu i přesto, že firma nemá zkušenosti se stavbou vodních elektráren. Čeští investoři navíc na svých stránkách i v průběhu tendru uváděli nesmyslné reference, například stavbu přehrad vltavské kaskády. Ukázalo se také, že spolupráci s firmou Liglass opakovaně nedoporučili kyrgyzští diplomaté.

Video: Reportáž z Kyrgyzstánu. Tady měla česká firma Liglass Trading stavět jednu z přehrad

Reportáž z Kyrgyzstánu. Česká firma Liglass Trading zde má stavět jednu z přehrad narynské kaskády | Video: Michael Švec
 

Právě se děje

Další zprávy