Lidská práva v Česku politiky nezajímají, kritizuje AI

ČTK ČTK, Jakub Novák
26. 5. 2012 18:40
Jedním z mála kroků vpřed je podle organizace jmenování zmocněnkyně pro lidská práva
V ZŠ Masarykova se romské i neromské děti učí společně, slabším žákům pomáhají asistenti.
V ZŠ Masarykova se romské i neromské děti učí společně, slabším žákům pomáhají asistenti. | Foto: ZŠ Masarykova

Londýn/Praha - Pro Česko a jeho politické představitele zůstávají lidská práva stále spíše okrajovým tématem.

Taková je jedna z hlavních výtek vyplývajících z výroční zprávy o stavu lidských práv ve světě, vypracované organizací Amnesty International (AI).

Jako jeden z mála kroků vpřed označuje organizace jmenování zmocněnkyně pro lidská práva, očekává však výraznější aktivitu jejího úřadu.

A stejně jako v loňské zprávě i letos AI konstatuje, že Česko selhává v začleňování romských dětí do běžného vzdělávacího proudu.

Zároveň se tak opakuje výtka, kterou v únoru pronesl na adresu Česka i komisař pro lidská práva Rady Evropy Thomas Hammarberg nebo Aurelio Cecilio, šéf Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění Evropské komise, který se nedávno objevil v Praze v rámci konference věnované inkluzivnímu vzdělávání.

Ve svém projevu se tu neubránil vyjádření svého zděšení nad procentem romských dětí, které jsou u nás i v ostatních zemích bývalého východního bloku označeny za "postižené lehkou mozkovou dysfunkcí" a umístěny do zvláštních škol.

Ačkoliv Nečasův kabinet schválil na podzim loňského roku zlomovou strategii pro boj se sociálním vyloučením, zůstalo zatím pouze u slov na papíře a reálně - i "zásluhou" exministra Josefa Dobeše (VV) - k žádnému výraznému posunu nedošlo.

Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech

Na protest proti vládní neschopnosti se tak rozhodlo rezignovat na členství v pracovní skupině ministerstva školství kolem padesáti expertů z nevládní, akademické i vládní sféry.

"Nechtěli jsme se podílet na maskování nedostatečných kroků vlády směrem k rovnému vzdělávání. Naše účast v expertní skupině by znamenala tichý souhlas," vysvětlil odchod expertů z řad AI pro ČTK ředitel její české pobočky Mark Martin.

Už čtyři roky navíc nad Českem visí rozsudek Evropského soudu pro lidská práva konstatující diskriminaci romských žáků v přístupu ke vzdělání.

Rozsudek po Praze vyžaduje, aby byla přijata opatření, která by zabránila diskriminaci a napravila její důsledky.
Vláda přijala s platností od loňského září dodatek k vyhlášce o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních a o vzdělávání dětí s potížemi či naopak mimořádně nadaných žáků.

Zazněla už ale kritika, že to nemusí stačit nebo že to situaci může i zhoršit.

Podívejte se: Pochod radikálů v Chánově

Další výtky se týkají růstu extremismu v Česku.

Na tento trend již poukazovala mimo jiné také zpráva, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo vnitra a která popisuje současný stav české neonacistické scény.

Autoři studie, v čele s politologem Miroslavem Marešem, v ní mimo jiné očekávají během následujících pěti let nárůst počtu individuálních útoků na Romy.

Kromě toho "profesionalizace" a změna stylu vystupování mnoha neonacistických skupin hrozí jejich dalším pronikáním do obecného povědomí, a to i spolu s myšlenkami, které prosazují.

"Rok 2011 byl z hlediska lidských práv v České republice poměrně vyhrocený. Došlo k eskalaci napjaté situace mezi romskými a neromskými obyvateli na severu Čech, byla téměř zastavena činnost vlády v oblasti inkluzivního vzdělávání a s velkým ohlasem se konala první Prague Pride v Praze," konstatuje Mark Martin.

Podívejte se: Když jde Varnsdorf proti Romům, mají děti v ghettu strach

"Všechny tyto události nedonutily vládu přijmout koncepční řešení dlouhodobých problémů. Lidská práva zůstala na okraji zájmu politických elit," dodává.

AI také okomentovala situaci přistěhovalců, kteří se v zemi dostávají do komplikovanějšího postavení.

Obavy panují zejména ohledně prodloužení maximální doby zadržení migrantů v detenčních centrech z šesti na 18 měsíců.

Znepokojení vyvolává také případ takzvaných stromkařů odkazující k možnému obchodu se zahraničními dělníky.

"Policejní vyšetřování této záležitosti pokračuje už druhým rokem, jeho tempo a efektivita ale dávají důvod k obavám," uvedl Mark Martin.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy