Lidská práva na olympiádu patří, brání se homosexuálové

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
20. 12. 2013 19:36
Organizátoři gay a lesbického festivalu Prague Pride kritizují rozhodnutí vlády
Za polibek jedinců stejného pohlaví na ulici hrozí v Rusku pokuta, vězení nebo vyhoštění.
Za polibek jedinců stejného pohlaví na ulici hrozí v Rusku pokuta, vězení nebo vyhoštění. | Foto: Jan Langer

Praha - Zástupci české homosexuální menšiny nepovažují odmítavý postoj Rusnokovy vlády vůči finské výzvě o podpoře lidských práv na olympiádě v Soči za stanovisko České republiky.

Organizátoři gay a lesbického festivalu Prague Pride zvažují, zda vládě odpovědět konkrétní akcí.

"My si myslíme, že lidská práva na olympiádu patří. Česká vláda se vzdaluje od pojetí zahraniční politiky, jaké bylo nastaveno po revoluci, kdy byla lidská práva důležitá," sdělil Aktuálně.cz Petr Kalla z právního oddělení festivalu Prague Pride.

"Konkrétní akci zatím nepřipravujeme. Nemůžu to v tuto chvíli potvrdit, ani vyloučit, záleží také na konzultaci s jinými sdruženími, aby to mělo případně větší dosah," doplnil ještě.

"Česká republika tu výzvu podporuje, vždyť 80 % lidí s homosexualitou nemá žádný problém. Tohle je jen stanovisko nekompetentní vlády, která svou nekompetenci dokázala už v oblasti kultury, když ji postavila na okraj. Po Rusnokově výroku o tom, že kultura není pupkem světa, je to jen další věc, která mě o tom přesvědčila," uvedl pro Aktuálně.cz prezident Herecké asociace a gay aktivista Jiří Hromada.

Podle jeho názoru je zbytečné na vládní rozhodnutí jakkoliv reagovat.

"Je mi to líto, ale myslím, že to nemá smysl. Na nelegitimní vládu určitě nemá smysl reagovat," řekl Hromada a dodal, že se těší, až bude mít Česká republika konečně vládu způsobilou.

Nepodpořením výzvy, která vybízí k dodržování lidských práv bez ohledu na barvu pleti, rasu nebo sexuální orientaci, ale nejsou zaskočeni jen homosexuálové, proti nimž jsou nové postihy v Rusku zaměřeny. Stoprocentní shoda nenastala dokonce ani v samotné vládě.

Nepřijede Obama ani Gauck

Zatímco ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v čele s Daliborem Štysem doporučilo podpis nepřipojit, ministr zahraničí ČR Jan Kohout měl jiný názor. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se pak vyjádřil, že vláda podle něho "přistupuje k Rusku v hlubokém předklonu".

Rusnokova vláda navzdory tomu razí heslo, že politika lidských práv do sportu nepatří.

Z olympiády se nicméně odhlásila řada důležitých státníků. Do Soči se nechystá americký prezident Barack Obama, polský prezident Bronislav Komorwski, ani jeho premiér Donald Tusk, cestu bojkotuje i francouzský prezident Francois Hollande, německý prezident Joachim Gauck nebo místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová.

Český prezident Miloš Zeman naopak návštěvu v Soči plánuje. Chce se tam také setkat s prezidentem Vladimirem Putinem.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy