Lídry mohou zničit jen rychlotituly, míní regiony v ODS

Kateřina Eliášová
20. 11. 2009 18:15
Zásah do schválených kandidátek pro neuskutečněné volby může posvětit jen kongres
Foto: Jan Langer

Praha - Krajští lídři ODS si nepřejí, aby strana měnila kandidátky schválené pro předčasné říjnové volby.

Poté, co byly rozhodnutím Ústavního soudu zmařeny, chce většina regionů zachovat původní návrhy kandidátek i pro volby, které se odehrají pravděpodobně koncem května.

"Osobně bych před změnami varoval, mohli bychom se totiž více zabývat kandidátkami, než přípravou na volby. A to by byla chyba," řekl v anketě pro Aktuálně.cz šéf liberecké ODS a předseda Senátu Přemysl Sobotka.

"Strana má šanci vyhrát volby pouze v případě, že bude tahat za jeden provaz. Primárky vždy vyvolají nervozitu ve straně a vždy způsobí, že část ODS je nespokojená. Kdybychom teď rozjeli primárky, tak tu stranu destabilizujeme," poukázal na největší slabinu možných změn šéf ODS v Pardubickém kraji Daniel Petruška.

Problém? Rychlotituly

Ačkoliv se osm krajských šéfů ODS shodlo na tom, že by se do už schválených kandidátek nemělo zasahovat, minimálně dva lidé mají namále.

Vaz jim mohou zlomit problémy související s jejich studiem na plzeňské právnické fakultě. Pražskému poslanci Marku Bendovi a chomutovské primátorce Ivaně Řápkové hrozí, že přijdou o titul. Benda je ochoten se ho sám vzdát a znovu obhájit, Řápková ale bojuje a říká, že studovala poctivě.

Ivana Řápková, primátorka Chomutova
Ivana Řápková, primátorka Chomutova | Foto: Ondřej Besperát

"Není vyloučeno, že k některým jednotlivým změnám dojde, ale znovu sestavovat kandidátky nepovažuji za moudré," říká například místopředseda strany Petr Bendl, který požaduje, aby Řápková okolonosti svého studia vysvětlila. "Měla by vysvětlit, jak titul získala, a zbavit se podezření," řekl začátkem listopadu Bendl. "V opačném případě nemůže být na kandidátce," dodal.

Neměnit, zní z Prahy a Ústecka

Hlavní město sestavilo seznam kandidátů do voleb Bémovi po vůli, takže se změna spíše nečeká. "Domnívám se, že pražská kandidátka byla sestavena velmi precizně. Jsem s její podobou spokojený, a proto nevidím důvod pro její změnu," uvedl pražský primátor Pavel Bém.

Stejné to bude nejspíš i na Ústecku. Řápková je tam dvojkou za místopředsedou strany Petrem Gandalovičem.

"Případná změna by měla nastat pouze v případě, že by někdo z kandidátů udělal do voleb závažnou chybu v podobě nepřijatelného jednání, a to jak z mravního, tak právního hlediska," komentoval možnou změnu kandidátky šéf ústecké ODS Jan Kubata. "Jinak by měly kandidátky zůstat v původním složení," doplnil.

Výkonná rada strany už rozhodla, že se kandidátky měnit nebudou, pravomoc posvětit její názor má pouze kongres. A je to pouze kongres, jehož delegáti mohou o zásahu do kandidátek rozhodnout.

 

Právě se děje

Další zprávy