Lidovci přišli o dvojku v Liberci. Vadí mi spolupráce s Babišem, volte TOP 09, říká odpadlík Svoboda

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 10. 2017 17:10
Lidovce opouští dvojka na liberecké kandidátce Kamil Jan Svoboda, který se rozhodl rezignovat na své volené funkce ve straně a vzdal se i účasti ve volbách. Bojí se totiž, že KDU-ČSL se spojí s hnutím ANO. Jeho šéf Andrej Babiš je podle Svobody zatížen skandály a možnou spoluprací s komunistickou policií. Vše popsal v otevřeném dopise předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi. Ten tvrdí, že dokument nečetl.
Lidovec Kamil Jan Svoboda.
Lidovec Kamil Jan Svoboda. | Foto: YouTube

Praha - Dvojka na lidovecké kandidátce Kamil Jan Svoboda rezignoval na své funkce a své příznivce vyzval k volbě TOP 09. Údajně kvůli přetrvávající ochotě strany spolupracovat s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Podle Svobody jde o "bývalého agenta StB a obviněného podvodníka v dotační kauze".

Své stanovisko napsal lidovec v otevřeném dopise adresovaném Pavlu Bělobrádkovi. "Je to jeho svobodné rozhodnutí a já ho respektuji," napsal stručně předseda lidovců Aktuálně.cz. Podle svých slov Svobodův dopis nečetl.

"Dospěl jsem k tomu, že jako občan a politik mohu svým jménem podpořit pouze toho, kdo jasně odmítne jakoukoliv spolupráci s hnutím ANO 2011. S hnutím, které vede a řídí agent StB a obviněný podvodník. Tento postoj KDU-ČSL k mé velké lítosti nezaujala," napsal Svoboda předsedovi lidovců Bělobrádkovi.

Spolu s tím opustil své místo na kandidátce a rezignoval ze všech svých volených funkcí jako předseda městského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji a člen tamního krajského výboru.

"Snažil jsem se pochopit, když jsme s ním před čtyřmi roky vstoupili do vlády. Hůře se mi už chápalo, že v této vládě s ANO a Andrejem Babišem zůstáváme i poté, co jeho jednotlivé kauzy vyplouvaly na povrch. Je to pro mě nepřijatelná situace, abych svým jménem zaštítil tuto spolupráci a její možné opakování," míní Svoboda.

Člen KDU-ČSL chce své jednání vysvětlit na celostátním výboru. "V těchto volbách jsem se rozhodl podpořit TOP 09, která svůj postoj ke spolupráci s Andrejem deklaruje dlouhodobě a naprosto jednoznačně," dodal Svoboda.

Svoboda popsal, že jeho kolegové nebyli z rozhodnutí nadšení. "Straníci mě nepochválili, pokud to mohu říct slušně. Cítil jsem, že je to poslední možnost, kdy něco takového mohu udělat," řekl pro Aktuálně.cz Svoboda.

Politik tvrdí, že tuto věc zvažoval už dlouho. Rozhodl se, když se objevily poslední informace o kauzách Andreje Babiše. Například Ústavní soud na Slovensku zrušil původní rozhodnutí ostatních soudů, že byl u StB veden neoprávněně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 30 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy