Lidovec zve autorku Harryho Pottera. Kvůli klecím

mch, elb
27. 3. 2008 16:25
Uvidíte, že nemáte pravdu, slibuje
Ne jedno nebo dvě. V Liběšicích mají dvě desítky klecových lůžek.
Ne jedno nebo dvě. V Liběšicích mají dvě desítky klecových lůžek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidovecký radní pardubického kraje Miloslav Macela zve britskou spisovatelku Joanne K. Rowlingovou, aby přijela návštívit sociální ústavy na Pardubicku.

Macela má sociální oblast v kraji na starosti a světoznámá autorka knih o Harry Potterovi je trvalým kritikem poměrů v českých ústavech.

"V českém sociálním systému nemáme potíže s klecovými lůžky ani s přístupem k uživatelům služeb," píše radní Macela. "Mělo by to konečně zaznít i v BBC," naráží v dopise na nedávnou reportáž britské veřejnoprávní stanice, která užívání lůžek v českých ústavech popisovala.

Jeden ze záběrů pořídila právě v jednom ze zařízení Pardubického kraje - v ústavech Ráby.

Lidovec dopis zároveň odeslal i českému psychiatrovi Janu Pfeifferovi, kterého si Rowlingové organizace Children's High Level Group najala, aby ve Střední i Východní Evropě pomohl sociální ústavy zrušit.

Humánní ústav?

Česko se stalo terčem kriticky hlavně kvůli tomu, že lidem s postižením jsou v ústavech upírána jejich základní práva - děti i dospělí jsou zavíráni do postelí obehnaných kovovými mřížemi a nemají možnost svobodné volby ani pohybu.

Aktuálně.cz nedávno přineslo reportáž z ústavu, kde stále zavírají děti i dospělé s postižením do klecových lůžek, které nazývají postýlkami.

Čtěte více: Téma měsíce: Klece v ústavech? Jde to i bez nich

Radní Macela přesto tvrdí, že v otázce klecových lůžek má jeho kraj jasno, stejně jako francouzští či britští kolegové. "Nejsme méně humánní než kolegové ve Velké Británii," píše v dopise spisovatelce. "Ale dokud to nezazní z Vašich úst, bude práce našich zaměstnanců nadále předmětem neoprávněné kritiky."

Začněte u sebe

Podle Pfeiffera však Macela reaguje na několik let starou záležitost. "Rowlingová se k situaci v českých ústavech vyjádřila už před čtyřmi lety," říká. "Zajdu za panem radním a vysvětlím mu, že jsme tu od toho, abychom jim poskytli podporu."

Pfeiffer chce Pardubickému kraji nabídnout své služby. "Pokud tvrdí, jak jsou evropští, tak ať sami začnou ústavy transformovat," míní psychiatr. "A pokud si myslí, že péče v jejich ústavech je dobrá, pak jim rádi pomůžeme s auditem, který ukáže stav věcí."

 

Právě se děje

před 44 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy