Lidové noviny Babiše nešetří, týdeník 5plus2 oslavuje

Domácí Domácí
11. 11. 2013 15:35
Vyplývá to z analýzy, jak média referují o svých majitelích
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Letní koupí vydavatelství Mafra završil Andrej Babiš přesun českého tisku z rukou zahraničních vydavatelství k tuzemským podnikatelům.

A na stole už je první rozbor, který ukazuje, jaký dopad změna vlastníka na obsah to má. Zda se novináři začali chovat podle hesla: "Koho chleba jíš..." Jde o analýzu společnosti Newton Media, o jejíž závěrech informoval web Media Info.

Průzkum sledoval, jak média píší o svých vlastních majitelích - konkrétně o Andreji Babišovi (Mf Dnes, Lidové noviny, iDnes, 5+2), Zdeňku Bakalovi (Aktuálně.cz, iHned, Hospodářské noviny, Ekonom) a Jaromíru Soukupovi (Týden, TV Barrandov).

Babiš

Nejkomplikovanější vztah má se svými periodiky právě Andrej Babiš, který byl obecně coby lídr hnutí ANO na stránkách tisku vidět citelně častěji než Bakala se Soukupem.

Foto: http://www.mediainfo.cz/

Hned po koupi Mafry si to Babiš rozházel s redaktory Lidových noviny, když jim vytkl, že neinformovali o tiskové konferenci jeho strany. Později se za výstup omluvil před celou redakcí.

Deník však k majiteli zůstal kritický i nadále. A před volbami přitvrdil.

O hnutí ANO, které Lidové noviny překřtily na ANO Fert, uvedly, že je účelové a bez programu. O Babišovi pak redaktoři v první den voleb napsali: "Andrej Babiš je volbou jednookého mezi slepými. Nikdo neví, zda dostatečně chápe, že občané České republiky nejsou zaměstnanci jeho Agrofertu a že ne všechno v životě lidské společnosti se dá koupit penězi."

Z LN navíc po příchodu Babiše odešli známí novináři (Tomáš Němeček, Lenka Zlámalová, Daniel Kaiser, Martin Weiss), nejnověji svůj odchod ohlásil i šéfredaktor Dalibor Balšínek.

Mladá fronta Dnes byla k novému majiteli o něco vstřícnější. "Program byl občas označen za 'gumový' nebo 'komerční' a samotné hnutí za 'nesourodé' a 'populistické', na druhou stranu daly regionální mutace deníku nemalý prostor příznivcům ANO," uvádí autoři analýzy.

V textech, kde se řešil Babišův vztah k StB a riziko berlusconizace, dostával šéf Agrofertu prostor k obhajobě.

Příjemné počtení naopak Babišovi připravoval týdeník 5plus2, který není součástí stejného vydavatelství, jako MFD a LN (tedy Mafra). Ten o svém majiteli referoval lichotivě v 67 procentech případů.

Bezplatný deník Metro o Babišovi referoval neutrálně až flegmaticky, uvádí studie.

Bakala

Z analýzy vyplývá, že Bakalova média jsou ke svému vlastníkovi zdrženlivější.

Foto: http://www.mediainfo.cz/

"Hospodářské noviny mají s webem Aktuálně.cz společný nejen skromný počet veškerých zmínek o něm (55), ale i to, že u nich vůči vlastníkovi lehce převážil negativní tón (11 %, resp. 13 %) nad tónem pozitivním (9 %, resp. 5 %)," píše se v analýze.

Negativně či ambivalentně referovaly HN i Aktuálně.cz o Bakalovi v souvislosti s děním na Ostravsku spojeném s firmami OKD, NWR nebo RPG.

Největší pozornost přitahoval ztrátový důl Paskov a uvažovaná schůzka Bakaly s prezidentem Zemanem. Týdeníky Ekonom a Respekt se pak jakémukoli hodnocení podnikatele vědomě vyhýbaly.

"Respekt není deník, který musí psát o všem, co se děje kolem, jsme názorový týdeník. Zřejmě jen málokdo by oponoval tomu, že chválit svého majitele by působilo nepatřičně. Pokud ale nemáme někoho chválit, nemůžeme ho ani kritizovat. I proto jsme se rozhodli, že o aktivitách našeho majitele - Zdeňka Bakaly - nepíšeme," uvedl šéfredaktor Respektu Erik Tabery v zářijovém editorialu.

Soukup

Časopis Týden a TV Barrandov, které vlastní Jaromír Soukup, o svém majiteli referovaly sporadicky, pouze pětkrát. 

Foto: http://www.mediainfo.cz/

"Když měl Soukup vysvětlit, proč vedením své televize pověřil Vladimíra Železného, zaštítil se jeho zkušenostmi. Železný mu lichotku obratem vrátil - nechal se slyšet, že mu "imponuje práce, kterou vlastník TV Barrandov odvedl," popisuje analýza.

Potřeba přiznat, že ústřední aktér textu je zároveň vlastníkem daného média, je podle studie nejméně soustavná u Babišových médií - uváděly ho je v deseti procentech případů.

Bakalova média majitele deklarovala v 76 procentech.

Soukupův týdeník a televizní stanice vlastníka neopomněly přiznat nikdy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy