Lidovci zrušili koalici se Starosty, do voleb chtějí s jejich podporou. Sázka na jistotu, říkají

Veronika Neprašová Michal Polák Veronika Neprašová, Michal Polák
Aktualizováno 18. 7. 2017 20:48
Lidovci půjdou do voleb jako samostatná strana. Vedení strany a následně i celostátní výbor rozhodly, že ruší koalici se Starosty. Důvodem změny názoru byly předvolební preference, podle kterých by se dvojkoalice lidovců a Starostů do sněmovny nedostala. Dohromady by potřebovali ne obvyklých pět procent hlasů, ale deset. A ty by podle průzkumů od voličů nezískali. Vznik dvojkoalice od začátku kritizovaly hlavně regionální organizace. Vedení strany v čele s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem rozhodnutí zprvu bránilo. Nakonec ale tlaku "zdola" vyhověl.
Jako přátelé z dětství vystupovali v předvolebních klipech Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík. Nakonec ale zvítězil pragmatismus.
Jako přátelé z dětství vystupovali v předvolebních klipech Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík. Nakonec ale zvítězil pragmatismus. | Foto: Josef Dvořáček

Praha - Ani dva měsíce nevydržel smělý plán lidovců a Starostů vytvořit na české politické scéně novou sílu. Na konci května odsouhlasil volební dvojkoalici sněm lidovců. Teď v půlce července rozhodl celostátní výbor, že projekt zase ukončí.

Vedení strany tak v úterý vyslyšelo hlasy kritiků, kteří volali po zrušení projektu. Obávali se totiž naplnění předvolebních průzkumů, které dvojkoalici opakovaně odsoudily k setrvání před branami Poslanecké sněmovny.

"Je to sázka na jistotu. Nechceme přehlížet vůli voličů," zdůvodnil po tříhodinovém jednání šéf lidovců stručně Pavel Bělobrádek. Starosty poté vyzval, aby jejich zástupci kandidovali na lidoveckých listinách.

"Je to formální změna. Doufáme, že se tím naši voliči uklidní a nebudou se bát dát nám svůj hlas," dodal Bělobrádek.

"My to rozhodnutí respektujeme, ale mrzí nás to, protože té koalici věříme. Česká politická scéna potřebuje odvahu," reagoval na rozhodnutí předseda STAN Petr Gazdík.

Usnesení celostátního výboru KDU-ČSL

Celostátní výbor KDU-ČSL potvrzuje zájem o pokračování dlouhodobé spolupráce se STAN ve všech typech voleb. Celostátní výbor KDU-ČSL vyzývá Starosty a nezávislé ke změně formy spolupráce ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na kandidaturu STAN na kandidátních listinách KDU-ČSL. Program, pozice a počty kandidátů na kandidátních listinách, finanční prostředky a další parametry spolupráce by zůstaly nezměněny.

Zmíněnou sázkou na jistotu je snížení potřebné hranice pro vstup do sněmovny. Jako koalice by lidovci a Starostové potřebovali deset procent, samostatné straně stačí pět procent. Právě obavy z toho, že by se lidovci do Sněmovny po sedmi letech nedostali, stály od začátku za skepsí velké části členské základny.

"Buďme pragmatičtí"

Proti spojenectví od začátku hlasitě vystupovaly některé regionální buňky. Nejhlasitěji pak zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. S množícími se průzkumy, které koalici přisuzovaly jen něco mezi sedmi a devíti procenty voličské přízně, měnilo názor i stále více straníků, kteří spojenectví původně fandili.

"Byl jsem pro, ale teď si myslím, že pokud do určité doby voliče nepřesvědčíme, měli bychom být pragmatičtí," tlumočil deníku Aktuálně.cz  názor mnoha kolegů starosta Horní Lidče na Zlínsku Josef Tkadlec.

Že je o konci koalice prakticky rozhodnuto, naznačil předčasný odchod právě Jiřího Čunka z jednání. Ten asi hodinu po začátku celkem tříhodinového jednání řekl, že jeho hlas už nebude potřeba. Třicetičlenný celostátní výbor poté jednal ještě další dvě hodiny.

Fakt, že lidovci o spolupráci se Starosty i nadále stojí, měl zdůraznit i panel s logem původní dvojkoalice Lidovci Starostové, které těsně před vystoupením Bělobrádka v atriu paláce Charitas instalovali lidé z tiskového odboru KDU-ČSL.

Na tahu teď budou Starostové. Podle místopředsedy Víta Rakušana bude hnutí o nastalé situaci jednat na celostátním výboru příští týden. "O jakékoliv jiné alternativě musíme jednat na celostátním výboru. My jsme si jako Starostové žádný záložní variantu nenechávali," řekl Aktuálně.cz Rakušan.

Dá se ale předpokládat, že u Starostů nakonec zvítězí pragmatismus. Bělobrádek je navíc i po úterním rozhodnutí ujišťuje, že podoba kandidátek se měnit nemusí.

Starostové by na tom nejspíš vydělali, protože jako koaličnímu partnerovi jim lidovci postoupili více míst, než kolik jim přenechala před čtyřmi lety TOP 09.

 

Právě se děje

Další zprávy