Lidovci se domluvili s Hybáškovou. Spojí své voliče

ČTK
27. 3. 2010 16:06
Lidovci budou mít jednu kampaň pro sněmovní i podzimní volby do zastupitelstev
Jana Hybášková a lidovci to dali dohromady
Jana Hybášková a lidovci to dali dohromady | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídrem kandidátky pro podzimní volby do zastupitelstva hlavního města zvolili dnes lidovci předsedu pražské organizace KDU-ČSL a náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška, který kandiduje i do sněmovny, a to z druhé pozice. I další místa volební listiny pro volby do zastupitelstva kopírují kandidátku připravenou pro květnové hlasování o novém složení dolní parlamentní komory. Obě kampaně totiž chtějí pražští lidovci spojit.

V Praze nemají křesťanští demokraté ve sněmovních volbách velkou šanci na úspěch, v roce 2006 získali v metropoli jen jeden mandát. Na základě dohody o spolupráci s Evropskou demokratickou stranou k tomu jejich letošní kandidátku vede šéfka evropských demokratů Jana Hybášková, která vystřídala předsedu KDU-ČSL Cyrila Svobodu. Hošek ČTK řekl, že se s Hybáškovou dohodli na spojování okruhů voličů obou stran.

"Našli jsme společnou řeč a myslím si, že paní Hybášková je velmi silným kandidátem, který dokáže oslovovat své voliče i přesvědčovat naše voliče. My budeme oslovovat křesťanské demokraty, aby nás volili společně," uvedl s tím, že kampaň před volbami do pražského zastupitelstva začne spolu s kampaní před sněmovními volbami, tedy po velikonočních svátcích.

Vsadit chtějí lidovci hlavně na kontaktní kampaň. Na předních místech se o vstup do zastupitelstva budou snažit vedle Hoška personální ředitelka Zuzana Jelenová a náměstek ředitele pro léčebnou péči Thomayerovy nemocnice Tom Philipp. Hlavními tématy, se kterými chtějí voliče oslovit v boji o křesla na pražském magistrátu, budou boj s korupcí, veřejná doprava, pomoc rodinám, ochrana životního prostředí a zeleně. "Jsme schopni zapojit své síly, máme zkušenosti z politiky i veřejné správy," shrnul Hošek.

Do politiky v hlavním městě nyní lidovci promlouvají pouze z opozice, při minulých volbách neuspěli a v zastupitelstvu nikoho nemají.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy