Lidovci se domluvili s Hybáškovou. Spojí své voliče

ČTK
27. 3. 2010 16:06
Lidovci budou mít jednu kampaň pro sněmovní i podzimní volby do zastupitelstev
Jana Hybášková a lidovci to dali dohromady
Jana Hybášková a lidovci to dali dohromady | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídrem kandidátky pro podzimní volby do zastupitelstva hlavního města zvolili dnes lidovci předsedu pražské organizace KDU-ČSL a náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška, který kandiduje i do sněmovny, a to z druhé pozice. I další místa volební listiny pro volby do zastupitelstva kopírují kandidátku připravenou pro květnové hlasování o novém složení dolní parlamentní komory. Obě kampaně totiž chtějí pražští lidovci spojit.

V Praze nemají křesťanští demokraté ve sněmovních volbách velkou šanci na úspěch, v roce 2006 získali v metropoli jen jeden mandát. Na základě dohody o spolupráci s Evropskou demokratickou stranou k tomu jejich letošní kandidátku vede šéfka evropských demokratů Jana Hybášková, která vystřídala předsedu KDU-ČSL Cyrila Svobodu. Hošek ČTK řekl, že se s Hybáškovou dohodli na spojování okruhů voličů obou stran.

"Našli jsme společnou řeč a myslím si, že paní Hybášková je velmi silným kandidátem, který dokáže oslovovat své voliče i přesvědčovat naše voliče. My budeme oslovovat křesťanské demokraty, aby nás volili společně," uvedl s tím, že kampaň před volbami do pražského zastupitelstva začne spolu s kampaní před sněmovními volbami, tedy po velikonočních svátcích.

Vsadit chtějí lidovci hlavně na kontaktní kampaň. Na předních místech se o vstup do zastupitelstva budou snažit vedle Hoška personální ředitelka Zuzana Jelenová a náměstek ředitele pro léčebnou péči Thomayerovy nemocnice Tom Philipp. Hlavními tématy, se kterými chtějí voliče oslovit v boji o křesla na pražském magistrátu, budou boj s korupcí, veřejná doprava, pomoc rodinám, ochrana životního prostředí a zeleně. "Jsme schopni zapojit své síly, máme zkušenosti z politiky i veřejné správy," shrnul Hošek.

Do politiky v hlavním městě nyní lidovci promlouvají pouze z opozice, při minulých volbách neuspěli a v zastupitelstvu nikoho nemají.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy