Lidovci jsou připraveni podpořit rozpuštění sněmovny, oznámil Výborný

ČTK ČTK
2. 7. 2019 19:19
Lidovci jsou připraveni podpořit rozpuštění sněmovny, pokud by na takové hlasování došlo. Vyvolání předčasných voleb by bylo selháním premiéra Andreje Babiše, který nedokázal najít vládní většinu. Novinářům to v úterý po jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl předseda strany Marek Výborný. Uvedl rovněž, že o dalším postupu bude jednat s předsedy sněmovních stran.
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně | Foto: ČTK

"Předčasné volby jsou selháním politiků, v tomto případě selháním Andreje Babiše," řekl Výborný. "Pokud Andrej Babiš neumí vládnout České republice, nemá vládní většinu, tak KDU-ČSL říká jasně, pokud by taková situace nastala, nechť jsou karty rozdány znovu. My jsme připraveni v tom případě podpořit rozpuštění sněmovny, které by vedlo k vypsání předčasných voleb," uvedl.

Babiš zmínil možnost předčasných voleb v souvislosti se situací kolem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Prezident Miloš Zeman v květnu nepřijal jeho demisi a dosud ani nepřistoupil k jeho odvolání, které Babiš na žádost ČSSD poté navrhl. Sociální demokraté dali najevo, že pokud by nemohli rozhodovat o svých ministrech ve vládě, ztratila by koaliční spolupráce smysl. Podle Babiše by odchod ČSSD z kabinetu de facto vedl k předčasným volbám.

Část ústavních právníků označila Zemanovo otálení s odvoláním Staňka za protiústavní. Celostátní výbor KDU-ČSL v úterý vyzval ústavní činitele, aby dodržovali ústavu i ústavní zvyklosti.

Širší vedení lidovců také pověřilo Výborného, aby jednal s předsedy ODS, TOP 09, STAN a případně i dalších demokratických stran o možném řešení aktuální politické situace. "Nestabilita, která tady je, se promítá negativně vůči občanům České republiky. Vláda a Parlament jsou v této chvíli fakticky zablokovány problémy vládní koalice, problémy premiéra, který čelí jasnému střetu zájmů, který čelí trestnímu stíhání," řekl předseda lidovců. Podle něj vláda kvůli svým a premiérovým problémům neřeší věci, které trápí běžné občany.

Video: Padne kvůli Zemanově vzdoru vláda?

Sledujte debatu s ústavním právníkem Janem Kyselou a šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy