Lidovci jednali o volbách do senátu. Ví, koho podpoří

Michal Žák Kateřina Eliášová, Michal Žák
19. 10. 2008 21:46
Nevyloučili ani podporu ČSSD
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vedení KDU-ČSL jednalo v Paláci Charitas na pražském Karlově náměstí o výsledcích voleb a strategii pro nadcházejcí druhé kolo voleb senátních.

Lidovci už znají jména některých kandidátů, která podpoří v obvodech, kde neuspěli jejich lidé.

Zatím se vedení strany shodlo na čtyřech. Ve všech případech jde o kandidáty ODS: Petra Duchoně (kandiduje v obvodu Brno-město), Jaromíra Volného (Příbram), Tomáše Kladívka (Praha 9) a Miroslava Šindeláře (Zlín).

O možné další podpoře se bude teprve jednat. Podle předsedy Jiřího Čunka je nezbytné, aby se rozhodli sami lidovečtí kandidáti. "Půjde dotaz k naším lidem do příslušných volebních obvodů, koho vlastně chtějí podporovat," vysvětlil. Nevyloučil tak ani podporu jiným kandidátům než těm z koaličních stran.

Už nyní je ale jasné, že pokud lidovci někoho podpoří, bude muset splňovat některé podmínky. "Musí to být kandidát, který nemá v lidskoprávních otázkách názory neslučitelné s našim programem a který nepůjde proti našim zásadním postojům," vypočetl Čunek.

Odpoledne podporu lidoveckým kandidátům vyslovila i ODS, která v krajských volbách utrpěla drtivou porážku od ČSSD. V senátních volbách ovšem do dalších bojů postoupila dvacítka občanských demokratů.

Předseda KDU-ČSL přiblížil i situaci před středčním hlasováním o důvěře vládě.

Poslanecký klub podle něj bude v hlasování jednotný a postaví se za kabinet Mirka Topolánka. Vyvrátil tak spekulace, podle nichž by měli lidovci hlasy pro Topolánka vyměnit za křeslo hejtmana Jihomoravského kraje.

Dosud tam strana měla svého jediného hejmtana. Druhá nejmenší parlamentní strana ovšem utrpěla porážku od ČSSD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy