Lidovci se opřeli do Ťoka. Doprava je průšvih, kritizují

Lucie Stuchlíková ČTK Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2015 15:22
Na víkendovém sjezdu lidovci odsoudili agresi Ruska na Ukrajině. Místopředseda Jurečka pak řekl, že pokud se živnostníkům využívajícím paušály nevrátí daňové slevy na děti, půjde k Ústavnímu soudu.
Volební sjezd KDU-ČSL ve Zlíně.
Volební sjezd KDU-ČSL ve Zlíně. | Foto: ČTK

Praha – Ministr dopravy Dan Ťok, kterého si vybralo hnutí ANO, nezvládá řešit problémy svého úřadu a plnit koaliční smlouvu. Tvrdí to část lidovců.

Před svým víkendovým sjezdem KDU-ČSL zhodnotila práci všech ministerstev a z analýzy vyšel nejhůře právě Ťokův úřad. Lidovci kritizují, že se stále nepodařilo vyřešit systém mýtného a napadají i pomalý postup při stavbě dálnic.

Lidovci si proto na závěr sjezdu odhlasovali, aby se situací v Ťokově úřadu zabývalo vedení strany a vládní koalice. Ťok kritiku označil za "typickou sjezdovou rétoriku“.

"Chápeme, že hnutí ANO přebralo resort dopravy v komplikovaném stavu, ale za ten rok a půl nevidíme, že by se to někam posouvalo," uvedl ministr zemědělství a místopředseda strany Marian Jurečka.

Podle lidoveckého experta na dopravu Antonína Tesaříka chybí zákon o liniových stavbách. "Byl sice předložen jako věcný záměr, ale nebyl dotažený do konce. Brzy se kvůli tomu dostaneme do situace, kdy sice máme dost peněz, ale nemáme co stavět. U mýta je to už za vteřinu dvanáct," uvedl Tesařík.

Jurečka upozorňuje, že loni se nepodařilo vyčerpat všechny peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Ťok naopak tvrdí, že si své úkoly plní a daří se mu zahajovat nové stavby silnic i dálnic.

"Kritiku lidovců musím striktně odmítnout a je zvláštní, že začínají kritizovat ze sjezdu a v době, kdy se začíná na dopravě dařit,“ dodal Ťok s tím, že až dosud si nikdo z KDU-ČSL na jeho práci nestěžoval.

Podle lidovců ministr nezvládá ani podporovat železniční dopravu. "Přetrvává stav, kdy je velká část nákladu přepravována kamiony a nedochází k opatřením, která by umožnila alespoň část z toho přesunout na železnici,“ uvedl Tesařík.

Nad problémy ministerstva dopravy by se podle Jurečky mohla sejít vládní koalice. Podobným způsobem se nedávno řešily výtky ANO vůči resortu zdravotnictví, který vede Svatopluk Němeček z ČSSD.

Obnovte slevy na děti

Lidovci také odhlasovali, aby její ministři na vládě znovu otevřeli otázku daňových slev na děti. Úlevu chtějí vrátit i těm živnostníkům, kteří uplatňují výdajové paušály.

"Živnostník, který to (paušál) neuplatňuje, může uplatnit slevu na děti, a když maminka s tatínkem jsou oba živnostníci a mají daňový paušál, tak je v případě více dětí připravujeme i o několik tisíc korun ročně," řekl Jurečka. Pro iDnes.cz pak dodal, že pokud se úleva živnostníkům nevrátí, obrátí se na Ústavní soud.

Podpora u biopaliv

Kladné odezvy se dočkala také snaha Jurečky prosadit podporu ve využití biopaliv. "V minulosti, když se zavedla podpora biopaliv I. generace, vláda a jednotlivé resorty nedělaly nic pro to, abychom uvedli v činnosti biopaliva 2. a 3. generace," vysvětlil Jurečka smysl přijatého usnesení. V něm stojí, že vedení strany by mělo na vládní úrovni zahájit jednání o podpoře této komodity, aby se snížila závislost České republiky na dovozu ropy.

KDU-ČSL v neděli začala rozebírat program pro příští roky. Soustředit se chce především na ekonomická témata, podporu drobných živnostníků a školství a vědu. Strana se hodlá v budoucnu také více vyjadřovat k zahraniční politice.

Odsouzení ruské agrese

Na sjezdu se řešil například ukrajinský konflikt nebo problém přistěhovalců. "Česká republika by se měla připravit na možnou velkou uprchlickou vlnu z východu, která hrozí, pokud se dále rozšíří konflikt na Ukrajině," uvedl místopředseda Ondřej Benešík.

Lidovci agresi Ruska na Ukrajině odsoudili a podpořili územní celistvost Ukrajiny. "KDU-ČSL plně podporuje zachování územní celistvosti Ukrajiny, odsuzuje ruskou agresi a zásadně odmítá přepisování hranic vojenskou silou," stojí v usnesení sjezdu. Dodává, že lidovci jsou pro zachování a v případě potřeby i pro zpřísnění sankcí do doby, než Rusko ustoupí od své agresivní politiky.

V rámci zahraniční politiky se sjezd zabýval také nelegální migrací, která podle příslušné lidovecké komise představuje v současnosti jeden z největších problémů Evropy. "Podporujeme hledání společného řešení v rámci EU, avšak trváme na tom, že rozhodnutí o počtu migrantů musí nadále zůstat v kompetenci členských států," shodli se delegáti.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy