Lidovci a STAN stále nemají vyřešenou již neplatnou koaliční smlouvu. Finančně jsou však vyrovnáni

ČTK ČTK
2. 8. 2017 16:23
Po rozpadu koalice lidovců a Starostů obě strany mluvily o tom, že v co nejbližším termínu upraví koaliční smlouvu na smlouvu o dlouhodobé spolupráci. To se však ani po týdnu nestalo a datum jednání není, podle mluvčího STAN Karla Kremla, stále stanoveno. Finančně jsou však strany vyrovnané a nic si nedluží, přestože lidovci během kampaně zaplatili za propagaci 6,5 milionu a starostové o čtyři miliony méně. Domluvili se na tom sekretáři obou stran.
Šéf STAN Petr Gazdík a jeho protějšek z KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy.
Šéf STAN Petr Gazdík a jeho protějšek z KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Termín pro úpravu koaliční dohody, na jejímž základě hodlali společně usilovat v říjnu o vstup do Sněmovny, lidovci a hnutí STAN zatím nenašli. Koalice se rozpadla před týdnem, předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík tehdy uvedl, že nad úpravou smlouvy na volnější formu se s bývalými partnery sejde v co nejbližším termínu.

Mluvčí STAN Karel Kreml ve středu sdělil, že datum schůzky stále není stanoveno. Na finanční dohře společného projektu už se domluvili sekretáři, uskupení po sobě nebudou žádné další plnění požadovat.

"Se svým protějškem, kterým je u hnutí STAN Lucie Krejčová, jsme se dohodli, že nebudeme mít vůči sobě žádné další vzájemné požadavky. Prostě, co bylo do kampaně proinvestováno, má nějakou synergii efektu, ať už pro STAN, nebo KDU-ČSL. Čili po této stránce je to vyrovnáno," řekl novinářům generální sekretář lidovců Pavel Hořava. KDU-ČSL na přípravu voleb v tandemu se Starosty vynaložila 6,5 milionu korun. Starostové své náklady vyčíslili na 2,5 milionu.

Hořava podotkl, že na straně lidovců to bylo víc než předem stanovený poměr 60:40, který vyjadřoval plánovaný poměr stran na společných kandidátkách i nákladů na kampaň.

Starostové i lidovci se v posledních dnech soustředí na přípravu samostatných kampaní a kandidátek. Nová smlouva o spolupráci se má týkat partnerství uskupení pro další volby, obě strany mluví o senátních, nevylučují opětovné sblížení v budoucnosti.

Projekt se rozpadl po výzvě lidovců, aby se Starostové spokojili pouze s místy na lidoveckých kandidátkách, což by znamenalo snížení prahu pro vstup do Sněmovny z deseti procent určených pro koalici dvou stran na běžných pět procent. Motivem k tomu byly výsledky průzkumů, podle nichž se podpora koalice Lidovci a Starostové pohybovala mezi 7,5 a devíti procenty.

 

Právě se děje

Další zprávy