Lidi po otravě metanolem budou lékaři dále sledovat

ČTK ČTK
25. 1. 2013 18:18
Do konce dubna budou všichni podrobně vyšetřeni a pak znovu v intervalu dva, 4 a 6 let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidé, kteří přežili otravu metanolem, budou v dlouhodobém sledování lékařů.

Do konce dubna budou všichni podrobně vyšetřeni a pak znovu v intervalu dva, čtyři a šest let, řekl v pátek vedoucí lékař Toxikologického informačního střediska pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Sergej Zakharov, který analýzy zpracovává. Pracuje také na studii dlouhodobých následků.

Metanol podle předběžných dat poškodil zrak zhruba devíti procentům lidí léčených s otravou v nemocnici, centrální nervový systém 6,7 procenta a oba typy poškození mělo 6,7 procenta pacientů, upřesnil Zakharov.

Počty poškozených podle něj zřejmě ještě narostou. Podle studie dlouhodobých následků z Estonska se časem projevilo poškození zraku a centrálního nervového systému u dalších 24 procent otrávených, kteří bezprostředně po otravě žádné následky neměli.

První otravy v metanolové kauze v ČR jsou z loňského září, analýzy zahrnují případy do konce roku. Celkem bylo k 31. prosinci 2012 hospitalizováno 100 lidí s otravou, z nich v nemocnicích zemřelo 19. Dalších 20 lidí zemřelo mimo nemocnici. Letos zemřeli dva lidi.

"Ze 100 případů hospitalizace nemáme informace o 12, protože sběr a analýza materiálu ještě neskončily. Výsledky jsou tedy předběžné, založené na analýze 89 případů," zdůraznil lékař s tím, že všichni přeživší budou dlouhodobě v lékařském sledování. Všichni budou kompletně vyšetřeni do půl roku od otravy, pak v intervalu dva, čtyři a šest let.

Poškození zraku je různého stupně, poškození centrálního nervového systému se projevuje poruchami hybnosti, chůze, třasem a mimovolními pohyby. Poškozena bývá paměť a rychlost mentálních reakcí. Zaznamenány byly také psychické změny.

Koordinátorem projektu dlouhodobého sledování je Toxikologické informační středisko, spolupracují Institut klinické a experimentální medicíny a ve VFN klinika oční, neurologická, adiktologie a pracovního lékařství. Na projektu se podílí také první lékařská fakulta UK. Studie by měla odpovědět na otázku, po jaké době se dá říct, že následky otravy žádné nejsou, nebo se alespoň už nezhorší.

"K dnešnímu dni jsme kompletně vyšetřili 14 pacientů přeživších otravu, do konce dubna plánujeme vyšetřit celou skupinu," řekl Zakharov.

Pro pacienty je podle něj připraven komplexní diagnostický program, který trvá sedm až osm hodin. Zahrnuje nejmodernější vyšetření na očním tomografu, magnetickou rezonanci mozku a řadu dalších vysoce specializovaných vyšetření. "Vyšetřit by se měli i pacienti bez potíží, sledování je důležité pro včasný záchyt a účinnou léčbu," shrnul lékař.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) opakovaně varoval před pitím alkoholu, jehož původem si lidé nejsou jisti. Podle něj je lepší nápoj vylít. Podle policie může být v ČR stále ještě zhruba 5000 litrů nezajištěného metylalkoholu.

 

Právě se děje

Další zprávy