Lidé z vojenských újezdů hlasovali o své budoucnosti

ČTK ČTK
11. 2. 2012 16:12
Lidé pomocí ankety rozhodují, co bude s jejich obcemi po odchodu armády
Vojenský újezd Libavá
Vojenský újezd Libavá | Foto: Jan Langer

Libavá/Hradiště/Boletice - Obyvatelé vojenských újezdů Libavá, Hradiště a Boletice se v pátek a v sobotu účastnili ankety a pomohli tak rozhodnout, zda se po plánovaném zmenšení vojenských prostorů jejich obce osamostatní nebo se připojí k některé z již existujících v okolí.

Anketu připravilo ministerstvo obrany. Její výsledky zveřejní zřejmě v pondělí.

Ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku se ankety účastnilo téměř 75 procent voličů. Potvrdil to přednosta újezdního úřadu Hradiště Petr Vašíček.

Podle něj se potvrdily předpoklady, že lidé budou mít o anketu, která je v podstatě obdobou místního referenda, zájem.

V újezdu Hradiště žije nyní zhruba 560 obyvatel. Volilo se ve třech okrscích: v Albeřicích, Bražci a Lučinách.

Zdejší vojenský újezd má být v budoucnu zhruba o 15 procent menší. Ministerstvo obrany počítá s tím, že se z něj patrně do roku 2015 vystěhují všechny sídelní útvary.

Účast v anketě v Libavé se lišila obec od obce, uvedl přednosta újezdního úřadu vojenského újezdu Libavá Josef Dřímala. Anketní místa byla v Heroltovicích, Kozlově, Luboměři, Slavkově a ve Městě Libavá.

Většina místních lidí by si podle předběžných průzkumů přála osamostatnění obce. Vítají zejména skutečnost, že si budou moci koupit vlastní domy a budou rozhodovat sami o sobě.

Obyvatelé Libavé mají nyní domy, ve kterých žijí, v pronájmu. Veškerý majetek dosud vlastní armáda.

Újezd Boletice bude o 12 procent menší

Ve vojenském újezdu v Boleticích se ankety zúčastnilo 54 procent lidí. Anketa se zde týkala tří osad: Boletic, Květušína a Polné na Šumavě.

"Podmínkou toho, aby anketa byla platná, jsme stanovili v každé lokalitě minimálně pětatřicetiprocentní účast," uvedl přednosta boletického vojenského Újezdu Karel Trněný. Tu splnily všechny osady.

Prostor vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku bude do tří let o 12 procent menší. Armáda opustí jeho jižní část.

Nejasná zpráva o konci vojenských újezdů. Podívejte se:

Ministerstvo obrany pomocí anket ve vojenských újezdech plní svůj dřívější slib, že vyjde při přípravě zmenšení újezdů vstříc přáním obyvatel a nebude nic rozhodovat samo.

"Nehodláme nic direktivně rozhodovat sami. Vracíme lidem odpovědnost za správu svých obcí a jejich názor je pro nás velmi důležitý," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Dosud například obyvatelé obcí ve vojenských újezdech nemohli volit do zastupitelstev, také vstup do osad byl omezený a na povolení újezdního úřadu.

Nové znění zákonů týkajících se zmenšení vojenských prostorů předloží ministerstvo obrany vládě a parlamentu v polovině roku 2013, k jejich schválení by mělo dojít do poloviny roku 2014.

S novými hranicemi počítá v roce 2015, kdy by mohl být celý proces ukončen.

 

Právě se děje

Další zprávy