Útok Petrohrad ochromil, už ale funguje normálně. Lidé byli nesmírně solidární, říká konzulka

Barbora Němcová Barbora Němcová
4. 4. 2017 13:41
Pondělní bombový útok v metru Petrohrad zcela ochromil. Po výbuchu ale Rusové projevili soudržnost a nesmírnou solidaritu, popisuje situaci zástupkyně generálního konzula v Petrohradu Jana Cimbolincová. Den po incidentu, při kterém zahynulo podle posledních informací nejméně čtrnáct lidí, se už ale život v ruské severní metropoli vrátil do normálu.
Petrohradským metrem otřásl výbuch. Záběry krátce po explozi. | Video: pinresearch2011

Praha/Petrohrad - Pondělní teroristický útok v petrohradském metru, při kterém zahynulo nejméně čtrnáct lidí, změnil atmosféru v ulicích města, ochromil dopravu a prokázal soudržnost a solidaritu Rusů. V úterý už je ale takřka vše zpět v zajetých kolejích a situace ve městě je stabilizovaná, popsala Aktuálně.cz situaci v ruské severní metropoli zástupkyně generálního konzula v Petrohradu Jana Cimbolincová.

"Město dnes funguje normálně. Člověk je pohroužen do svého pracovního života, takže když jsem šla ráno do práce, tak jsem vnímala spěch a nový den," řekla.

Jet metrem ale den po útoku spousta obyvatel Petrohradu nechtěla. "Daleko víc lidí používá pozemní dopravu," potvrdila konzulka s tím, že v metru panují zpřísněná bezpečnostní opatření a policie v podzemce nahodile prověřuje cestující, zejména muže.

Bezprostředně po útoku podle ní Rusové projevili nesmírnou soudržnost. "Je to těžká situace, která národ tak nějak stmelí, což se projevilo i včera hned po výbuchu. Lidé si velmi vycházeli vstříc, pomáhali si," popsala pondělní atmosféru ve městě. "Lidé v Petrohradu projevili nesmírnou solidaritu, takovou pomoc bližnímu svému," dodala s tím, že výborně byly zorganizovány i záchranné práce a okamžitý příjezd lékařské pomoci na místo výbuchu.

Útok na jednu z hlavních a nejvytíženějších linek metra paralyzoval dopravu a většina lidí musela v pondělí odpoledne po svých. "Byly tady neskutečné zácpy, nevídaně mnoho lidí odpoledne chodilo přes mosty, bylo to neskutečné procesí lidí, kteří šli pěšky," popsala pondělní odpoledne ve městě, které se rozkládá na čtyřech desítkách ostrovů a je propojeno více než třemi stovkami mostů.

Mezi Čechy ale teroristický útok paniku nevyvolal. "Na speciální linku, kterou jsme kvůli útoku zřídili, se nám nikdo neozval," řekla Cimbolincová a upřesnila: "My jsme obvolali všechny Čechy, kteří zde dlouhodobě žijí a na které máme spojení. Ti jsou všichni v pořádku." Dodala, že po žádném českém občanovi se v Petrohradu nepátrá a Češi podle dostupných zpráv nejsou ani mezi zraněnými.

Situace po výbuchu v Petrohradě. Záběry ze Senného náměstí | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 49 minutami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy