Lidé v kraji Davida Ratha budou opět platit v lékárnách

Domácí Domácí
10. 4. 2009 10:35
Nejhlasitější kritik poplatků uznal porážku, ale má ji za dočasnou
David Rath přijal verdikt soudu, ale už přemýšlí, jak ho obejít
David Rath přijal verdikt soudu, ale už přemýšlí, jak ho obejít | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všichni pacienti ve středních Čechách přijdou na nějaký čas o výhodu slíbenou socialisty před krajskými volbami. Budou muset po několika měsících znovu začít platit poplatky v krajských lékárnách.

Dosud je hradil kraj ze svého rozpočtu, ale soud to zastavil. Jako první o tom včera informoval online deník Aktuálně.cz.

Kraj Davida Ratha - nejhlasitějšího odpůrce regulačních poplatků - zažalovaly dvě společnosti, provozující lékárny v Mladé Boleslavi a v Praze. Podle nich se nemocniční lékárna a potažmo celý kraj dopouští nekalé hospodářské soutěže. Soud obavy uznal jako reálné a vydal předběžné opatření, které platí od vydání až do rozsudku, ten ale ještě není.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte více:
Hejtman Rath narazil. Nesmí vracet poplatky v lékárnách

Podle Davida Ratha se zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny, nikoli jen na tu boleslavskou. "Já budu verdikt soudu respektovat. Ale to neznamená, že se jej nepokusím zvrátit," řekl hejtman Rath.

Mluvčí soudu David Kulawiak upřesnil, že ačkoli je rozhodnutí soudu formulováno obecně, předběžné opatření platí jen pro mladoboleslavkou nemocniční lékárnu.

 

Ten zároveň označil rozhodnutí soudu za protiústavní. A přiznal, že se jej pokusí obejít. Prohlásil totiž, že promýšlí způsob, jak pacientům opětovné placení poplatků v lékárnách kompenzovat. Jako jednu z možností uvedl slevové kupony, které by poskytovala nemocnice.

Jak obejít soud

Jiný způsob, jak obejít soud, už mají v Moravskoslezském kraji. Tam rozhodoval o podobné žalobě Krajský soud v Ostravě, který zakázal vracet poplatky v lékárně opavské Slezské nemocnice.

Kraj ale vymyslel, jak se předběžnému opatření vyhnout. Soud lékárně nařídil, aby se "zdržela jednání, které by vedlo k neplacení poplatků". Moravskoslezský kraj to obešel tak, že lidé žádají o vrácení poplatků přímo úřad.

V lékárně si jen vezmou formulář.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Poprvé: Kraj nesmí vracet poplatky, zakázal mu to soud
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy