Lidé v kraji Davida Ratha budou opět platit v lékárnách

Domácí Domácí
10. 4. 2009 10:35
Nejhlasitější kritik poplatků uznal porážku, ale má ji za dočasnou
David Rath přijal verdikt soudu, ale už přemýšlí, jak ho obejít
David Rath přijal verdikt soudu, ale už přemýšlí, jak ho obejít | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Všichni pacienti ve středních Čechách přijdou na nějaký čas o výhodu slíbenou socialisty před krajskými volbami. Budou muset po několika měsících znovu začít platit poplatky v krajských lékárnách.

Dosud je hradil kraj ze svého rozpočtu, ale soud to zastavil. Jako první o tom včera informoval online deník Aktuálně.cz.

Kraj Davida Ratha - nejhlasitějšího odpůrce regulačních poplatků - zažalovaly dvě společnosti, provozující lékárny v Mladé Boleslavi a v Praze. Podle nich se nemocniční lékárna a potažmo celý kraj dopouští nekalé hospodářské soutěže. Soud obavy uznal jako reálné a vydal předběžné opatření, které platí od vydání až do rozsudku, ten ale ještě není.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte více:
Hejtman Rath narazil. Nesmí vracet poplatky v lékárnách

Podle Davida Ratha se zákaz vztahuje na všechny krajské lékárny, nikoli jen na tu boleslavskou. "Já budu verdikt soudu respektovat. Ale to neznamená, že se jej nepokusím zvrátit," řekl hejtman Rath.

Mluvčí soudu David Kulawiak upřesnil, že ačkoli je rozhodnutí soudu formulováno obecně, předběžné opatření platí jen pro mladoboleslavkou nemocniční lékárnu.

 

Ten zároveň označil rozhodnutí soudu za protiústavní. A přiznal, že se jej pokusí obejít. Prohlásil totiž, že promýšlí způsob, jak pacientům opětovné placení poplatků v lékárnách kompenzovat. Jako jednu z možností uvedl slevové kupony, které by poskytovala nemocnice.

Jak obejít soud

Jiný způsob, jak obejít soud, už mají v Moravskoslezském kraji. Tam rozhodoval o podobné žalobě Krajský soud v Ostravě, který zakázal vracet poplatky v lékárně opavské Slezské nemocnice.

Kraj ale vymyslel, jak se předběžnému opatření vyhnout. Soud lékárně nařídil, aby se "zdržela jednání, které by vedlo k neplacení poplatků". Moravskoslezský kraj to obešel tak, že lidé žádají o vrácení poplatků přímo úřad.

V lékárně si jen vezmou formulář.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Poprvé: Kraj nesmí vracet poplatky, zakázal mu to soud
 

Právě se děje

před 38 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy