Lidé si opět připomenou Havla ohrnutými nohavicemi

Domácí Domácí
17. 12. 2013 15:30
Akce se letos při příležitosti výročí úmrtí Václava Havla zúčastní tisíce lidí
Plakát upozorňující na akci.
Plakát upozorňující na akci. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve středu si Česko připomene dva roky od úmrtí bývalého prezidenta a významné osobnosti české historie Václava Havla.

Na jeho počest vznikla každoroční aktivita, která v Den pro Václava Havla - tedy 18. prosince - vybízí své příznivce, aby si na památku zesnulého dramatika ohrnuli nohavice u kalhot. Na Facebooku se již k akci připojilo téměř devět tisíc lidí.

"Hledali jsme výrazné gesto, které bude české, lehce satirické, nenáročné a pro každého jednoduše realizovatelné i havlovsky úsměvné. Tím je odkaz na epizodu z počátků prezidentského období VH, kdy několikráte vystupoval s výrazně krátkými kalhotami. Havel se tomu s odstupem sám smál a příhodu vysvětloval," objasňují svůj záměr autoři akce.

K ohrnování nohavic je inspiroval takzvaný ručníkový den Douglase Adamse, kdy fanoušci autora Stopařova průvodce po Galaxii na jeho památku nosí při sobě ručník.

Gesto ohrnování kalhot je podle iniciativy nenásilné a humorné. Podle strůjců jednodenního happeningu se každý může ke "kalhotovému dnu" připojit v průběhu dne i navečer třeba cestou z práce.

Havel byl v době nástupu do prezidentského úřadu spornou délkou svých nohavic pověstný.

Na neustálé dotazy ohledně délky kalhot reagoval následovně. "Musím říct, že se z toho víceméně raduji. Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě."

Takzvaný "kalhotový výbor" se ale nikomu posmívat nehodlá. Václava Havla považují za jednoho z nejvýznamnějších Čechů v historii vůbec a svým "kalhotovým dnem" chtějí uctít Havlovu památku tak, jako tomu bylo loni.

Loni se k akci připojil i polský spisovatel Mariusz Szczygieł a podporu vyjádřili i třeba Michael Kocáb, Ladislav Špaček, Marta Kubišová, Eliška Wagnerová či Jan Ruml.

Obrazem: Jak vypadal Den Václava Havla loni

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy