Lidé si opět připomenou Havla ohrnutými nohavicemi

Domácí Domácí
17. 12. 2013 15:22
Akce se letos při příležitosti výročí úmrtí Václava Havla zúčastní tisíce lidí.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve středu si Česko připomene dva roky od úmrtí bývalého prezidenta a významné osobnosti české historie Václava Havla.

Na jeho počest vznikla každoroční aktivita, která v Den pro Václava Havla - tedy 18. prosince - vybízí své příznivce, aby si na památku zesnulého dramatika ohrnuli nohavice u kalhot. Na Facebooku se již k akci připojilo téměř devět tisíc lidí.

"Hledali jsme výrazné gesto, které bude české, lehce satirické, nenáročné a pro každého jednoduše realizovatelné i havlovsky úsměvné. Tím je odkaz na epizodu z počátků prezidentského období VH, kdy několikráte vystupoval s výrazně krátkými kalhotami. Havel se tomu s odstupem sám smál a příhodu vysvětloval," objasňují svůj záměr autoři akce.

K ohrnování nohavic je inspiroval takzvaný ručníkový den Douglase Adamse, kdy fanoušci autora Stopařova průvodce po Galaxii na jeho památku nosí při sobě ručník.

Gesto ohrnování kalhot je podle iniciativy nenásilné a humorné. Podle strůjců jednodenního happeningu se každý může ke "kalhotovému dnu" připojit v průběhu dne i navečer třeba cestou z práce.

Havel byl v době nástupu do prezidentského úřadu spornou délkou svých nohavic pověstný.

Na neustálé dotazy ohledně délky kalhot reagoval následovně. "Musím říct, že se z toho víceméně raduji. Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě."

Takzvaný "kalhotový výbor" se ale nikomu posmívat nehodlá. Václava Havla považují za jednoho z nejvýznamnějších Čechů v historii vůbec a svým "kalhotovým dnem" chtějí uctít Havlovu památku tak, jako tomu bylo loni.

Loni se k akci připojil i polský spisovatel Mariusz Szczygieł a podporu vyjádřili i třeba Michael Kocáb, Ladislav Špaček, Marta Kubišová, Eliška Wagnerová či Jan Ruml.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy