Lidé mohou v Praze koupit starý hrob on-line. I s ostatky, popřípadě musí uhradit exhumaci

ČTK ČTK
25. 10. 2015 11:30
V on-line nabídce jsou stovky hrobů a hrobek. na Vinohradech, Olšanech nebo na hřbitově v Ďáblicích v Praze. "Jde o opuštěná místa, za které majitel roky nezaplatil," říká ředitel pražské správy hřbitovů Martin Červený. Starý hrob si lidé pořizují i s ostatky těch, kteří v něm byli pohřbeni. Pokud si klienti přejí koupit hrob prázdný, musí zaplatit za exhumaci.
V nabídce jsou stovky hrobů a hrobek, za něž původní majitelé dlouhé roky neplatí (ilustrační foto).
V nabídce jsou stovky hrobů a hrobek, za něž původní majitelé dlouhé roky neplatí (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidé si mohou v on-line nabídce vybrat opuštěný hrob na Vinohradech, Olšanech nebo na hřbitově v Ďáblicích v Praze. Zájemci zaplatí za koupi pomníku, většinou s vytesanými jmény původně pohřbených lidí, a za pronájem hrobového místa, sdělil ředitel pražské správy hřbitovů Martin Červený. Náklady na koupi a pronájem se pohybují od několika tisíc až do desítek tisíc korun. Většinou je ale pořízení opuštěného hrobu levnější než koupě nového.

V nabídce jsou stovky hrobů a hrobek. "Jde o opuštěná místa, za které majitel roky nezaplatil," řekl ředitel. Správa hřbitovů hroby prodává až ve chvíli, kdy se původní majitel neozve několik let a nereaguje ani na žlutou samolepku s výzvou, která visí na zanedbaném hrobě.

Vybírat si lze z domova prostřednictvím digitální on-line mapy hřbitovů. Zájemci na webu najdou údaje o stáří, rozměry a aktuální fotografie každého místa.

Facebook je plný zábavných věcí, ale to podstatné, co by mělo zůstat po člověku, nenávratně mizí. Digitální náhrobek má důležité momenty zachovat, tvrdí autor projektu Život po životě Tomáš Studeník | Video: Martin Veselovský

Starý hrob si lidé pořizují i s ostatky těch, kteří v něm byli pohřbeni. Pokud si klienti přejí koupit hrob prázdný, musí zaplatit za exhumaci. Taková služba je ovšem mnohdy dražší než samotné pořízení hrobu. Exhumace jednoho těla stojí od 4000 do 11 500 korun, na další tisíce vyjde odkryv náhrobku a zeminy nebo pořízení exhumační rakve. "Řešením je tedy ponechání ostatků na místě původního uložení," doplnil ředitel.

Ceny nevyužívaných náhrobků stanoví soudní znalec a odvíjí se od kvality a stavu pomníku a také od lokality. Třeba na Vyšehradě nebo na Olšanských hřbitovech jsou vyšší než v jiných místech Prahy. Například jeden z nabízených hrobů v urnovém háji na Vinohradech z kvalitní leštěné švédské žuly vyjde na 4355 korun, nájemné na 8232 korun. Za žulový pomník u hlavní cesty zaplatí zájemce přes 20 000 korun, za nájemné 8520 korun.

V případě urnového hrobu se nájemní smlouva uzavírá na pět let, u hrobu na deset a hrobky na dvacet let. Výše nájmu na všech pražských hřbitovech činí 120 korun na metr čtvereční.

Správa pražských hřbitovů pečuje o více než 200 000 hrobů v celé Praze. Organizuje mimo jiné projekt adopce významných hrobů nebo ukládání uren do takzvaného lesa vzpomínek.

Nikde není tolik kremací bez obřadu jako v ČR, je u nás krize pohřebních rituálů, říkají Alžběta Živá a Blanka Dobešová z projektu Ke kořenům. Pozůstalým nabízejí alternativu, obřad v Lese vzpomínek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy