Lidé se nedoplatí, varují výrobci čoček a berlí před novelou

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 7. 2015 18:25
Ceny zdravotnických pomůcek by měl nově určovat ve správním řízení lékový ústav. Pojišťovny navíc lidem zaplatí jen ty nejlevnější.
Foto: Thinkstock

Praha - Pacienti se nedoplatí, reagují na nový zákon o zdravotnických prostředcích výrobci čoček či berlí. Pokud norma projde, pojišťovny už prý lidem uhradí jen základní variantu každého výrobku. Nic víc.

"V praxi to bude znamenat, že zatímco dnes pojišťovny pokrývají kolem osmdesáti procent všech předepsaných zdravotnických pomůcek, do budoucna to bude sotva pětina," řekl Miroslav Palát z České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.

Ukázalo se to prý při "experimentu", který nedávno provedla Všeobecná zdravotní pojišťovna a kterému by se měla norma podobat.

Doplatky poskočily na čtyřnásobek

"Pojišťovna zasáhla do číselníku a přecenila materiál na krytí ran. Úhrada se dostala z původní koruny na centimetr čtvereční na zhruba dvacet haléřů, které stojí vůbec nejlevnější gázy," popsal změnu Palát.

Doplatky konkrétního uživatele – třiašedesátiletého pacienta s vývodem střeva a píštělí v oblasti konečníku – podle něj rázem poskočily na čtyřnásobek. Vyšplhaly se ze 160 korun na měsíc na 720 korun měsíčně. Pacientovi totiž obyčejné gázy k ošetření nestačí.

"Výsledkem změny tedy skutečně budou úspory pro pojišťovny a pro stát. Tyto ušetřené peníze ale bude muset vytáhnout z kapsy pacient," okomentoval plánovanou změnu Palát.

Ministerstvo: Výrobci se jen bojí o zisky

Podle vedení resortu zdravotnictví, které novelu zákona připravuje, ale výrobci jen straší pacienty. Obávají se o svoje zisky. Ministerstvo si naopak od změny slibuje úsporu kolem čtyř až šesti miliard korun. "To, že na nás dodavatelé útočí, je signál, že to děláme dobře,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Obdobná změna u léků totiž před lety snížila ceny medikamentů o čtvrtinu.

Jenomže podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky rostly i doplatky pacientů. Zatímco ještě v roce 2008 vydali lidé z vlastních peněženek 14,6 miliardy korun, o rok později už to bylo o miliardu víc. Podle posledních dat z roku 2013 pak tvořily tržby z doplatků pacientů více než 17 miliard korun.

Nový model se proto pacientským organizacím nelíbí. Na změnu podle nich doplatí chroničtí pacienti. "Nesouhlasíme s tím, že by měla stačit jedna nejlevnější pomůcka pro všechny a na všechno. Podmínky a život pacienta se mění, pomůcky mu mají v různých fázích pomoci žít,“ zhodnotila připravovanou novelu zákona šéfka organizace České ILCO, která sdružuje pacienty s vývodem, Marie Ředinová.

Systém svádí k "cinklému" chování

Vedení resortu se snaží změnit pravidla, podle kterých se čočky, berle či pleny platí, už potřetí. Naposledy se o to pokusit bývalý ministr Leoš Heger. Důvod? Ministerstvu vadí pochybné smlouvání pojišťoven s výrobcem. Mají ho nahradit předem dané tabulky. Tvořit je má lékový ústav. Ceny do nich bude hledat - stejně jako u léků - ve správním řízení. Stanoví je podle nejlevnějších evropských zemí.

"Zatímco doposud si vyjednávali výrobci s pojišťovnou cenu sami, napříště jim částku automaticky určí tabulka. Výrobce, který bude chtít nabízet svou pomůcku na českém trhu, se přihlásí do speciálního registru, v něm si najde příslušný chlíveček, kam jeho výrobek spadá, a dostane přidělenou úhradu," vysvětlil bývalý poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

V systému se tak podle něj udělá pořádek. „Odbourá se individuální rozhodování jedné osoby, protože bude pro všechny výrobce stříkaček jedna kategorie. Nikoho už to nebude moci svádět k cinklému chování,“ doplňuje Vepřek. Doposud byly podle něj k dostání stejné výrobky za různě vysoké úhrady, rozdíly šly občas do tisíců.

Za zdravotnické prostředky, jako jsou třeba stříkačky, glukometry, nitrooční čočky či rentgeny, se v roce 2013 utratilo podle ministerstva zdravotnictví kolem 28 miliard korun.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy