Lidé se na Vinohradech rozloučili s Jiřinou Jiráskovou

ČTK ČTK
11. 1. 2013 13:44
Herečka zemřela po dlouhé nemoci 7. ledna, bylo jí 81 let
Veřejnost i blízcí při rozlučce ve vinohradském divadle.
Veřejnost i blízcí při rozlučce ve vinohradském divadle. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Stovky obdivovatelů hereckého mistrovství Jiřiny Jiráskové uctily během pátečního dopoledne její památku v pražském Divadle na Vinohradech.

Oblíbená herečka zemřela po dlouhé nemoci 7. ledna ve věku 81 let. Po poledni se tam uskutečnil uzavřený obřad určený zvaným hostům.

Už před desátou dopolední se u vchodu vytvořil zástup čekajících. Za zvuků smuteční hudby procházeli lidé před rakví, mnozí z nich nechávali na jevišti své květy či v tichém zamyšlení krátce usedli v hledišti. Ve foyeru měli možnost podepsat se do kondolenčních listin.

Katafalk obklopovaly věnce, které poslali například prezidentský pár Václav a Livia Klausovi, předseda vlády Petr Nečas, Parlament, ministerstvo kultury, Česká televize i Český rozhlas, UNICEF, Herecká asociace a nadace Život umělce, Národní divadlo a další české scény.

Ze Slovenska osobně přivezl kytici žlutých růží Marián Labuda, který s Jiráskovou exceloval v inscenaci Krejčovský salón. V čestné stráži se vystřídali nejen členové Divadla na Vinohradech.

Prvním ze smutečních řečníků při obřadu určeném pro divadelníky byl ředitel této scény Tomáš Töpfer.

"Loučíš se dnes se scénou, na které jsi strávila 61 let a odehrála tu stovky představení. Loučíš se s divadelním domem, který se stal tvým skutečným domovem," uvedl.

Připomněl, že Jiřina Jirásková tu byla v nelehkých 90. letech deset let ředitelkou. "Tvůj otisk zůstane ve zdech této budovy. Je zavazující i pro nás," dodal s pohnutím v hlase.

Po vystoupení pražského primátora Bohuslava Svobody upozornil na přínos Jiřiny Jiráskové jako velvyslankyně dobré vůle při českém výboru UNICEF člen jeho výkonné rady Jan Herzmann. Vyzvedl její příkladný přístup k charitativní činnosti.

Během pietního obřadu, který zahájily tóny Bachovy skladby Air, zazněl evergreen R. A. Dvorského Děkuji v podání swingové kapely Blue Star. Herečka totiž v pořadu Tobogan uvedla, že právě její členové by jí měli hrát na pohřbu.

Ze záznamu se pak ozval Ježkův Tmavomodrý svět a také "minutová hra" V přírodě, kterou loni Jirásková natočila pro Český rozhlas. Její hlas připomněly i dva šansony z legendární inscenace Strašidla, kterou v 80. letech nastudovala. Subreta, kterou ztvárnila, hrála, zpívala a tančila na různých místech Československa ve více než šesti stech reprízách.

Právě píseň z tohoto představení Visí, visí, loutkové divadlo textaře Alexe Koenigsmarka a skladatele Vítězslava Hádla o tom, že "divadlo je hřích, klam, sen i špás", obřad ukončila. Poslední oponu pro Jiřinu Jiráskovou doprovázel dlouhý a vřelý potlesk.

Na dnešní pietní akt naváže v pondělí 14. ledna od 14:00 hodin v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí zádušní mše, kterou bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Rakev s ostatky zesnulé bude koncem příštího týdne podle jejího přání uložena v jihočeských Malenicích, kde trávila šťastné chvíle se svým životním partnerem Zdeňkem Podskalským.

 

Právě se děje

Další zprávy