Co bude v Letech místo vepřína? Ať rozhodnou lidé, navrhuje ředitelka muzea

Jan Kočenda
22. 8. 2017 19:29
Muzeum romské kultury, které nejspíš dostane na starost správu areálu někdejšího romského koncentračního tábora v Letech, chce nechat o podobě chystaného památníku rozhodnout lidi. Ředitelka muzea nechce budovat něco, co by si společnost nepřála. Rozhodnutí zrušit vepřín na místě tábora padlo v pondělí, po více než dvaceti letech diskusí. Stát zemědělský areál odkoupí a na místě bude stát památník. Nyní ještě záleží na rozhodnutí akcionářů společnosti Agpi, která vepřín vlastní.
Vepřín v Letech.
Vepřín v Letech. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po více než dvaceti letech to vypadá, že se podaří zrušit vepřín v Letech u Písku, kde byl za druhé světové války romský koncentrační tábor. Pokud vše půjde podle plánu a stát skutečně areál odkoupí, Muzeum romské kultury dostane na starost vybudování nové památky namísto vepřína.

O tom, co na místě vyroste, mají rozhodnout lidé. "Nechceme zbrkle realizovat něco, co by si společnost nepřála. Chceme otevřít celospolečenskou debatu, abychom zjistili, co si lidé přejí," řekla Aktuálně.cz ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

"Od roku 1995 jsme říkali, že je nepřijatelné, aby byl na takovém místě vepřín. Odkup vnímáme jako napravení starých hříchů," dodala ředitelka.

Podle ministra kultury Daniela Hermana bude vše ještě trvat minimálně několik let. "Po schválení materiálu vládou bude následovat podpis kupní smlouvy, demolice výkrmny, asanace prostoru, zpracování projektové dokumentace k památníku a jeho realizace," popsal postup.

Poslední slovo, které stvrdí zrušení vepřína, mají však stále akcionáři společnosti Agpi, která vepřín vlastní. Ti musejí na valné hromadě odhlasovat, že s odkupem areálu souhlasí. Na konci července již "na zkoušku" o odkupu vepřína hlasovali, téměř devadesátiprocentní většina s prodejem souhlasila.

Politici nicméně předpokládají, že odkup půjde bez problémů. "Kupní smlouva by se měla podepsat v nejbližší době, předpokládám během příštího měsíce," sdělil ministr Herman.

Zatím nikdo neuvádí, kolik peněz stát za vepřín zaplatí. Jisté je, že firma si prasata odveze a zaměstnance ponechá. Cenu prý obě strany zveřejní po podpisu smlouvy. Právě peníze byly v minulosti jedním z problémů, na kterých dohoda ztroskotala.

Společnost Agpi patří k větším zemědělským firmám, které produkují vepřové maso i vejce. Má několik divizí a poboček, mezi ně patří i ta v Letech. Místopředseda představenstva firmy Jan Čech krok vlády ocenil, podle něho bude prodej nejlepším řešením.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy