Lidé píší politikům. Někteří je do posledního ignorují

Jana Černá
19. 8. 2012 9:38
Nejvíce e-mailů dostává od voličů premiér, následují ho Schwarzenberg s Bendou
Poslanecká sněmovna.
Poslanecká sněmovna. | Foto: Jan Langer

Praha - Voliči zasílají nejvíce dotazů premiérovi, ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a poslanci za ODS Marku Bendovi. Odpovědí se ale dočkají jen zřídka. Třetí v pořadí jejich e-maily zcela ignoruje, Petr Nečas (ODS) reaguje asi na 2 % zpráv. Vyplývá to z údajů e-mailového rozcestníku NapišteJim.cz.

Na dotazy občanů pak vzorně odpovídá Lenka Andrýsová (LIDEM), která za více než roční provoz serveru odpověděla na všechny zprávy. Na 90 % e-mailů odpovídají Stanislav Polčák (TOP 09) a jeho stranický kolega Petr Gazdík.

Počty zasílaných e-mailů odráží aktuální politické dění. Po odvolání bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) zasypali voliči schránku Petra Nečase stovkami nesouhlasných reakcí, a premiér tak v počtu dotazů předstihl dlouhodobě nejčastějšího adresáta Schwarzenberga.

Kromě Nečase, Schwarzenberga a Bendy se na vrcholu zájmu drží předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake se 176 e-maily a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se 144 zprávami. Pátý je Jiří Pospíšil. Ani jeden z nich ale neodpoví na více než 13 % zpráv.

"Pokud jde o politické strany, na korespondenci veřejnosti nejčastěji reagují poslanci stran LIDEM a TOP 09," uvedl mluvčí sdružení KohoVolit.eu Kamil Gregor, které v květnu 2011 web spustilo.

Poslanci dvou zmíněných stran odpovídají zhruba na každou třetí zprávu, naopak asi jen na každou desátou odpovídají zástupci za ODS. Marek Benda neodpověděl ani na jednu ze 184 odeslaných zpráv.

Pouhé procentuální sledování počtu odpovědí ale nic neříká o jejich kvalitě, za některé poslance stroze odpovídají jejich asistenti. To se podle Gregora týká třeba Karla Schwarzenberga. Odpověď od něj sice přijde na 32 % e-mailů, často jde ale pouze o poděkování za podnět.

K nejpopulárnějším tématům z poslední doby podle Gregora jednoznačně patří dotazy týkající se návrhu na zvýšení platů politiků, dále otázky kolem kauzy Vlasty Parkanové, jmenování Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně anebo téma církevních restitucí.

Od zahájení provozu přišlo všem dvěma stům poslanců přes e-mailovou bránu dohromady téměř 7 tisíc e-mailů, odpovědí se voliči dočkali jen na necelou pětinu z nich.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy