Lidé píší politikům. Někteří je do posledního ignorují

Jana Černá
19. 8. 2012 9:38
Nejvíce e-mailů dostává od voličů premiér, následují ho Schwarzenberg s Bendou
Poslanecká sněmovna.
Poslanecká sněmovna. | Foto: Jan Langer

Praha - Voliči zasílají nejvíce dotazů premiérovi, ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a poslanci za ODS Marku Bendovi. Odpovědí se ale dočkají jen zřídka. Třetí v pořadí jejich e-maily zcela ignoruje, Petr Nečas (ODS) reaguje asi na 2 % zpráv. Vyplývá to z údajů e-mailového rozcestníku NapišteJim.cz.

Na dotazy občanů pak vzorně odpovídá Lenka Andrýsová (LIDEM), která za více než roční provoz serveru odpověděla na všechny zprávy. Na 90 % e-mailů odpovídají Stanislav Polčák (TOP 09) a jeho stranický kolega Petr Gazdík.

Počty zasílaných e-mailů odráží aktuální politické dění. Po odvolání bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) zasypali voliči schránku Petra Nečase stovkami nesouhlasných reakcí, a premiér tak v počtu dotazů předstihl dlouhodobě nejčastějšího adresáta Schwarzenberga.

Kromě Nečase, Schwarzenberga a Bendy se na vrcholu zájmu drží předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake se 176 e-maily a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se 144 zprávami. Pátý je Jiří Pospíšil. Ani jeden z nich ale neodpoví na více než 13 % zpráv.

"Pokud jde o politické strany, na korespondenci veřejnosti nejčastěji reagují poslanci stran LIDEM a TOP 09," uvedl mluvčí sdružení KohoVolit.eu Kamil Gregor, které v květnu 2011 web spustilo.

Poslanci dvou zmíněných stran odpovídají zhruba na každou třetí zprávu, naopak asi jen na každou desátou odpovídají zástupci za ODS. Marek Benda neodpověděl ani na jednu ze 184 odeslaných zpráv.

Pouhé procentuální sledování počtu odpovědí ale nic neříká o jejich kvalitě, za některé poslance stroze odpovídají jejich asistenti. To se podle Gregora týká třeba Karla Schwarzenberga. Odpověď od něj sice přijde na 32 % e-mailů, často jde ale pouze o poděkování za podnět.

K nejpopulárnějším tématům z poslední doby podle Gregora jednoznačně patří dotazy týkající se návrhu na zvýšení platů politiků, dále otázky kolem kauzy Vlasty Parkanové, jmenování Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně anebo téma církevních restitucí.

Od zahájení provozu přišlo všem dvěma stům poslanců přes e-mailovou bránu dohromady téměř 7 tisíc e-mailů, odpovědí se voliči dočkali jen na necelou pětinu z nich.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy