Lidé na Doupově získají "svobodu", nadšeni nejsou

Jan Gazdík Jan Gazdík
15. 12. 2013 7:45
Reportáž z míst, kde armáda za rok opustí svá rozsáhlá výcviková území.
Místo dosud zapovězené. Všechno bude jinak.
Místo dosud zapovězené. Všechno bude jinak. | Foto: Jan Langer

Doupovské hory - Petr Vašíček je mužem na roztrhání. O podplukovníka, přednostu vojenského prostoru Hradiště na Karlovarsku, se perou stovky obyvatel obcí, které mají na stále ještě armádním území vojenského újezdu v Doupovských horách vzniknout k prvnímu lednu 2015.

"Volíme Vašíčka. Tedy kdyby to bylo možné. Byl by přímo ideálním starostou. S lidmi to umí, vyzná se v paragrafech, ekonomice a dokáže pro obce leccos zařídit," říká zvěrolékař Daniel Cihlář z Bražce.

A stejná slova uslyšíte od Ilony Macháčkové či Jarmily Božkové ze sousedních Lučin, které spolu s nynějšími sídelními útvary Dolní Lomnicí a Svatoborem vytvoří už za rok obec Doupovské Hradiště.

Zároveň se navždy odtrhnou od armádního území a lidé si budou vůbec poprvé zvolit v Bražci i v Doupovském Hradišti starosty. Ani trochu nadšení z toho ale neprojevují a dokonce se zdá, že jim život pod vojenskou správou, kdy starostu-přednostu dosazovala armáda, vůbec nevadí.

"Podplukovník Vašíček o nás pečuje jako vlastní starosta - i když je to voják, který žije v Karlových Varech. Nevím jak jinde, ale nám se do obecních voleb ani trochu nechtělo a vlastně pořád ještě nechce. Kdo vám v Praze, probůh, nakukal, že se na ně těšíme?!" ptá se nakvašeně už zmíněná Ilona Macháčková z Lučin.

Ideální by prý pro místní bylo, aby zůstalo vše při starém a jim zůstal jejich podplukovník. "Ministerstvo obrany nás ale postavilo před hotovou věc - už nás prostě nechce, takže nám se správou obce přibude fůra nových starostí. Odchod armády a obecní volby nebereme jako naší výhru. Jak říkám. V posledních letech se o nás obrana stará jak může," dodává Ilona Macháčková.

Jakápak socialistická "vata"?!

Když zdejší lidi popíchnete poznámkou, že si podle všeho po desetiletí žili v socialistické "vatě", kdy se jim vojsko staralo a dosud stará o opravy silnic, veřejného osvětlení, odvoz odpadu a přispívá i na autobusovou dopravu, je už skoro zle.

Lučiny. Armáda tu nedávno dokončila protipovodňové zábrany a zregulovala i koryto místního potoka.
Lučiny. Armáda tu nedávno dokončila protipovodňové zábrany a zregulovala i koryto místního potoka. | Foto: Jan Gazdík

"Prosím vás, jakápak socialistická vata? Je tu sice krásná příroda, ale leckdy i hodně drsná. Jen si pojďte z Prahy na pár týdnů zkusit, jak se žije v Doupovských horách," rozhorluje se Ilona Macháčková.

A typičnost života v sídelních útvarech, jak se dosud obcím v českých vojenských prostorech říká, spočívá i v tom, že podplukovník Vašíček organizuje jako "přednosta-starosta" také vítání nových občánků, oslavy Dne dětí, sousedská setkání a další společenský program. Na starosti má i místní knihovnu a letos naposled například zajistí úklid sněhu.

"Začátky budou těžké," tuší proto Daniel Cihlář z Bražce. "Lidé nejsou na správu svých obcí zvyklí. Budeme to ale muset zvládnout," říká.

Ráz horských vesnic

Jarmila Božková z Lučiny si na dosavadním "polovojenském režimu" cení nejvíc toho, že si obec i okolní krajina podržela původní horský ráz s nedotčenou přírodou. Ona a její spoluobčané se v referndu rozhodli, že se po zrušení vojenské správy nechtějí přičlenit k větším a pokud jd o správu již zkušeným obcím.

"Protože si chceme dosavadní způsob života zachovat, raději se svou obec naučíme spravovat sami. I když jsme bez zkušeností," vysvětluje Božková hlavní důvod.

Říká, že jí ani sousedům se nelíbilo, aby se v okolí Lučiny rozprodaly pozemky a vyrostly tu satelitní městečka. To starostové obcí, k nimž by mohlo být vznikající Doupovské Hradiště připojeno, ostatně ani nezapírali: výnos z prodeje nových stavebních parcel by rádi zúročili, aby získali peníze na vylepšení své infrastruktury.

Lidem v nově vzniklých obcích by zpočátku měli /pomáhat nucení správci ministerstva vnitra: jak s plánováním financí, tak s investicemi či plány územního rozvoje. "Půjde o jakýsi pozvolný přechod k civilní správě," vysvětluje Magdalena Dvořáková z ministerstva obrany, jinak také zástupkyně předsedy komise pro optimalizaci vojenských újezdů.

"Bez této pomoci bychom to ani nezvládli," říká k tomu Daniel Cihlář z doupovského Bražce.

Nikoho nehodíme přes palubu

Všechny obytné či hospodářské domy ve výcvikových prostorech patří ministerstvu obrany a hlavně Vojenským lesům a statkům, a tak předávání majetku novým obcím vyvolává velké emoce.

Infobox

  • Dnešní rozloha vojenského újezdu Hradiště v Doupovských horách - 330 km2
  • Plánovaná velikost katastru nové obce Doupovské Hradiště - 20, 9 km2
  • Plánovaná velikost katastru nové obce Bražec - 12, 6 km2
  • Za první republiky bylo v tomto prostoru 67 obcí, obývaných většinou Sudetskými Němci. Všechny byly po druhé světové válce zbourány včetně města Doupov a obyvatelé vysídleni.
  • Podobně jako v Doupovských horách bude armáda předávat území svých dnešních újezdů v šumavských Boleticích či v Libavé na Olomoucku.

Zdejší obyvatélé, zejména senioři, se stále více obávají, že nedokážou zaplatit domy, v nichž žijí. Nebo toho, že domy koupí developeři a oni dostanou jen nájemní smlouvy na dobu určitou. A že tak bydlení ztratí, protože developeři budou chtít domy přestavět na horské chalupy či penziony.

"Pro nás by byla ostuda, kdyby se zdejší obyvatelé ocitli v ekonomicky neřešitelných životních podmínkách. Nemůžeme jim říct, plavte si, jak umíte. Mimo jiné i proto, že jsme jejich sídla po desetiletí spravovali," uklidňuje vcelku pochopitelné vášně Magdalena Dvořáková z ministerstva obrany.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy