Lidé, kterým Zeman mění život: Premiér Nečas

Jan Němec (redaktor) Petr Holub, Jan Němec (redaktor)
4. 2. 2013 6:05
Premiér se dostal z louže pod okap, čeká ho prezident, co odmítá jeho vládu
Premiér zrovna odevzdává hlas v přímé volbě prezidenta. Deklaroval, že byl pro Karla Schwarzenberga.
Premiér zrovna odevzdává hlas v přímé volbě prezidenta. Deklaroval, že byl pro Karla Schwarzenberga. | Foto: ODS.cz

Praha - Premiér Petr Nečas je na kritiku z Hradu již zvyklý, první Zemanova slova na adresu vlády ale dala tušit, že situace se možná ještě více vyostří.

Miloš Zeman těsně po svém zvolení v České televizi řekl, že nejlepším řešením současné situace by byly předčasné volby.

"Vláda je podle Ústavy zodpovědná poslanecké sněmovně, nikoliv prezidentu republiky," zareagoval promptně premiér.

Spolu se svými spolustraníky je přesvědčen, že šlo jen o silná slova v předvolební kampani. "Nemyslí si, že by se o něco takového pokusil," říká občanský demokrat Marek Benda.

Sbírání nespokojenců

Pozice vlády ale není zdaleka tak jistá, jak se v ODS snaží tvářit.

Odvolat vládu sice prezident nemůže, může se ale pokusit získat pro svůj plán dostatek poslanců. "Nejjednodušším způsobem je vyvolat hlasování o nedůvěře, což má opozice takřka v popisu práce. A tentokrát to může vyjít: Jen seženete hlasy, které až dosud vládu držely," nastiňuje možný scénář politoložka Vladimíra Dvořáková.

Útok na vládu navíc přichází v době, kdy má Nečas problémy jak ve vlastní straně, nespokojené s drtivým pádem preferencí a volebními fiasky, tak v koalici.

TOP 09 dala Nečasovi nůž na krk kvůli fiskálnímu paktu EU. Pokud se Česko k paktu nepřipojí, TOP 09 nepodepíše koaliční smlouvu s ODS a LIDEM.

TOP 09 by navíc mohla mít na předčasných volbách zájem - veze se na vlně prezidentské volby, ve které se sice její předseda Karel Schwarzenberg prezidentem nestal, ale podle průzkumu CVVM díky jeho kandidatuře téměř dvojnásobně vzrostla voličská podpora strany.

Volby by ale podle všeho musely nastat co nejdříve, než účinek prezidentské kampaně vyprchá. To právě nahrává Zemanově plánu na předčasné volby.

Silná nespokojenost je i v ODS; část spolustraníků Nečase kritizuje už veřejně. Sám Miloš Zeman nedávno připomněl "rebelii" v řadách ODS kvůli daňovému balíčku, která otřásala vládou. A vysloveně dodal, že klidně může dojít k další. "Aniž bych to já, chraň bůh, nějak inicioval," dodal nově zvolený prezident.

"Nevěřím tomu, že by kdokoliv z ODS napodobil Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela, a přispěl k pádu vlády společně s komunisty, sociální demokracií a Věcmi veřejnými," říká k možnosti shození vlády Nečas.

Kritiku premiér sklízí i za svou nedostatečnou komunikaci. "Mediální rétorika vlády a premiéra by měla být postavena tak, aby na jasné argumenty z Hradu zazněly argumenty směrem k veřejnosti. Je to vlastně i to, co vládě chybí a nešlo jí to i v minulosti. Ne všechno dokážeme lidem vysvětlit," postěžoval si místopředseda ODS Martin Kuba.

Jak dlouho Nečas vydrží?

Kdyby trojbarevný kabinet předčasně padl, může prezident zasáhnout do exekutivy tím, že jmenuje úřednickou vládu.

Zeman ve svém prezidentském programu nic takového neplánuje. Jisté však je, že najít úřednického premiéra, kterého by schválila pravicová sněmovna, nemusí být pro Zemana problém - pokud požádá o zprostředkování svého politického partnera Václava Klause. Vztahy budou udržovat i nadále, Zeman už slíbil, že na Hradě zachová Klausův personál.

Úřednická vláda by mohla sotva prosazovat nové zákony zvyšující daně či zpřísňující regulaci pracovního trhu. Zbývala by však běžná každodenní exekutiva, například Zemanem slibované investice, anebo privatizace státního majetku, kterou prosazuje ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy