Lidé chtějí po státu desítky tisíc za nepřihlášená auta

Pavel Baroch
13. 7. 2012 13:00
Registr vozidel stále naplno nefunguje, o odškodnění se přihlásilo zatím 31 osob
Ministr dopravy Dobeš zatím problém s registrem vozidel zcela nevyřešil.
Ministr dopravy Dobeš zatím problém s registrem vozidel zcela nevyřešil. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na speciální linku ministerstva dopravy se do pátečního rána přihlásily už desítky osob, které chtějí žádat o finanční náhradu za to, že nemohli přihlásit svůj vůz do nefunkčního registru automobilů.

"Zatím přišlo celkem 31 žádostí o informaci, jak mají občané postupovat, když chtějí požádat o náhradu škody včetně požadavků na odškodnění v rozpětí od 20 korun do zhruba 50 tisíc," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva.

Dodal, že každou žádost bude úřad ministra Pavla Dobeše posuzovat individuálně. Někteří lidé například nemohli odjet na dovolenou, protože jim úřady nepřihlásily auto, o peníze přicházejí i podnikatelé nebo firmy, kterým stojí auta bez poznávacích značek na dvoře.

"Žadatele informujeme, že se v souvislosti se vznikem škody a její náhradou mohou obracet buď přímo na ministerstvo, případně na registrační místo," sdělil Neusar. Zdůraznil, že uplatňovaná škoda musí být prokazatelná, vyčíslená a u žádosti nesmí chybět relevantní podklady.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Zároveň žádáme, aby podané žádosti byly písemné, zaslané na adresu Ministerstva dopravy (nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1) a obsahovala popis skutkového stavu a kontaktní údaje," dodal Neusar.

Pokuta až 2 miliony denně

Stát za nový systém registru vozidel zaplatil 37 milionů korun, dalších 10 milionů dostaly kraje. Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy uvedl, že podle smlouvy je možné po dodavateli, společnosti ATS Telcom požadovat pokutu až 2 miliony korun za každý den, kdy systém nefunguje správně.)

"Výše pokuty se bude odvíjet od toho, kdy dodavatel kompletně splní zadání a zajistí bezproblémový provoz," řekl Aktuálně.cz Neusar. "Po firmě můžeme požadovat i náhradu škody, která nám vznikla. Touto otázkou bychom se měli zabývat příští týden."

Proškoleno 330 pracovníků z 1400

Podle aktuálních informací přitom systém stále nefunguje bez problémů. V některých městech, například Brně či Olomouci, hlásí úředníci výpadky. Někde není možné přihlašovat nová vozidla.

"Vyslali jsme několik pracovních týmů do krajských měst, kde mají poskytovat metodickou podporu při vykonávání agendy, která činí uživatelům potíže," uvedl Neusar.

Dodal, že na nový systém registrace vozidel bylo proškoleno zhruba 330 z celkového počtu asi 1400 pracovníků registračních míst. "Znamená to, že u každého pracoviště byl minimálně jeden pracovník proškolen," konstatoval Neusar.

 

Právě se děje

teď

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 31 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy