Lidé by mohli přispívat na úklid sněhu, plánují VV

Domácí Domácí
26. 1. 2011 11:20
VV mezi svými stoupenci vyvolaly referendum, zda mají bojovat za změnu tzv. chodníkového zákona
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: město Kladno, www.mestokladno.cz

Praha - Za stav chodníků by mohli být znovu částečně odpovědní majitelé přilehlých domů. Alespoň podle úvah Věcí veřejných (VV).

Jak informoval deník Právo, VV mezi svými stoupenci vyvolaly referendum s otázkou, zda mají bojovat za změnu tzv. chodníkového zákona.

Navrhují, aby majitelé domů pod sankcí pomáhali s úklidem nebo na něj obci přispívali.

Novela zákona o pozemních komunikacích účinná od jara 2009 přenesla odpovědnost za stav chodníků z majitelů přilehlých nemovitostí na vlastníky chodníků, tedy většinou obce. Ty často úklid nestíhají a tvrdí, že nemají peníze.

Proto se jim vyplatí pojistit a náhradu škody zraněným chodcům nechat pojišťovnám.

Jak Právu řekla poslankyně VV Jana Suchá, změna zákona zhoršila bezpečnost lidí. Pouhý návrat k tomu, aby za stav chodníků byli odpovědní zase majitelé přilehlých domů, ale odmítá a ráda by našla střední cestu.

„Nejvíce by se mi líbil model součinnosti obou subjektů. Já chodník například pod nějakou sankcí musím uklízet, odpovědný v případě úrazu bude ale stále majitel," uvedla Suchá.

Podle jejího stranického kolegy, poslance Davida Kádnera, je dobře, že se odpovědnost přenesla na obce, ale majitelé domů by měli obcím na úklid přispívat. „Nebránil bych se variantě, aby majitelé finančně přispívali na údržbu nějakou možnou částkou. Věřím, že to uvítají i obce a města," uvedl Kádner.

 

Právě se děje

Další zprávy