Lidé by mohli přispívat na úklid sněhu, plánují VV

Domácí Domácí
26. 1. 2011 11:20
VV mezi svými stoupenci vyvolaly referendum, zda mají bojovat za změnu tzv. chodníkového zákona
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: město Kladno, www.mestokladno.cz

Praha - Za stav chodníků by mohli být znovu částečně odpovědní majitelé přilehlých domů. Alespoň podle úvah Věcí veřejných (VV).

Jak informoval deník Právo, VV mezi svými stoupenci vyvolaly referendum s otázkou, zda mají bojovat za změnu tzv. chodníkového zákona.

Navrhují, aby majitelé domů pod sankcí pomáhali s úklidem nebo na něj obci přispívali.

Novela zákona o pozemních komunikacích účinná od jara 2009 přenesla odpovědnost za stav chodníků z majitelů přilehlých nemovitostí na vlastníky chodníků, tedy většinou obce. Ty často úklid nestíhají a tvrdí, že nemají peníze.

Proto se jim vyplatí pojistit a náhradu škody zraněným chodcům nechat pojišťovnám.

Jak Právu řekla poslankyně VV Jana Suchá, změna zákona zhoršila bezpečnost lidí. Pouhý návrat k tomu, aby za stav chodníků byli odpovědní zase majitelé přilehlých domů, ale odmítá a ráda by našla střední cestu.

„Nejvíce by se mi líbil model součinnosti obou subjektů. Já chodník například pod nějakou sankcí musím uklízet, odpovědný v případě úrazu bude ale stále majitel," uvedla Suchá.

Podle jejího stranického kolegy, poslance Davida Kádnera, je dobře, že se odpovědnost přenesla na obce, ale majitelé domů by měli obcím na úklid přispívat. „Nebránil bych se variantě, aby majitelé finančně přispívali na údržbu nějakou možnou částkou. Věřím, že to uvítají i obce a města," uvedl Kádner.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy