Lidé by mohli přispívat na úklid sněhu, plánují VV

Domácí Domácí
26. 1. 2011 11:20
VV mezi svými stoupenci vyvolaly referendum, zda mají bojovat za změnu tzv. chodníkového zákona
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: město Kladno, www.mestokladno.cz

Praha - Za stav chodníků by mohli být znovu částečně odpovědní majitelé přilehlých domů. Alespoň podle úvah Věcí veřejných (VV).

Jak informoval deník Právo, VV mezi svými stoupenci vyvolaly referendum s otázkou, zda mají bojovat za změnu tzv. chodníkového zákona.

Navrhují, aby majitelé domů pod sankcí pomáhali s úklidem nebo na něj obci přispívali.

Novela zákona o pozemních komunikacích účinná od jara 2009 přenesla odpovědnost za stav chodníků z majitelů přilehlých nemovitostí na vlastníky chodníků, tedy většinou obce. Ty často úklid nestíhají a tvrdí, že nemají peníze.

Proto se jim vyplatí pojistit a náhradu škody zraněným chodcům nechat pojišťovnám.

Jak Právu řekla poslankyně VV Jana Suchá, změna zákona zhoršila bezpečnost lidí. Pouhý návrat k tomu, aby za stav chodníků byli odpovědní zase majitelé přilehlých domů, ale odmítá a ráda by našla střední cestu.

„Nejvíce by se mi líbil model součinnosti obou subjektů. Já chodník například pod nějakou sankcí musím uklízet, odpovědný v případě úrazu bude ale stále majitel," uvedla Suchá.

Podle jejího stranického kolegy, poslance Davida Kádnera, je dobře, že se odpovědnost přenesla na obce, ale majitelé domů by měli obcím na úklid přispívat. „Nebránil bych se variantě, aby majitelé finančně přispívali na údržbu nějakou možnou částkou. Věřím, že to uvítají i obce a města," uvedl Kádner.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy