Lidé bili policisty nejčastěji v neděli a v prosinci

Zpravodajská směna
20. 1. 2010 20:10
Počet útoků v loňskému roce se nepatrně zvýšil
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Celkem 553 útoků na své zaměstnance evidovala v minulém roce česká policie, což je o 34 případů více než předloni.

Podle Dagmar Bednarčíkové z policejního prezídia byli při útocích těžce zraněni čtyři policisté a lehkou újmu utrpělo dalších 237.

Jediný smrtelný případ roku 2009 se stal v pražských Řeporyjích. V září zde při přestřelce zemřel mladý kriminalista.

Nejvyšší počet útoků připadá na prosinec, kdy se museli policisté bránit v 54 případech. Nejbezpečnějším měsícem byl říjen s 39 útoky.

Nejvíc agrese je na severu Čech a v Praze

Rizikový den pro policisty byl na konci týdne. V neděli byli napadeni ve 109 případech. Naopak nejklidnější byla středa, policie v tento den eviduje den 60 útoků.

Třetina útoků se podle policejní statistiky odehrává mezi dvaadvacátou hodinou a druhou hodinou ranní. Téměř 70 procent napadení se pak stane v časovém úseku mezi osmnáctou hodinou a šestou ráno.

Nejčastější způsob napadení byl fyzický útok, kterému policisté čelili ve 401 případech. Útočníci v 93 případech použili vozidlo, 14 osob použilo nůž a tři sáhly po střelné zbrani.

Útočníci nejčastěji napadají příslušníky pořádkové policie. Podle statistiky jde o 491 útoků. Nejvíce jsou napadáni policisté v Severočeském kraji (114) a Praze (92). Pouze třicetkrát se museli bránit policisté Jihočeského kraje.

Okolnosti, při kterých došlo k útoku na policisty v roce 2009
Okolnosti, při kterých došlo k útoku na policisty v roce 2009 | Foto: OVK PP

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

Další zprávy