Lidé bili policisty nejčastěji v neděli a v prosinci

Zpravodajská směna
20. 1. 2010 20:10
Počet útoků v loňskému roce se nepatrně zvýšil
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Celkem 553 útoků na své zaměstnance evidovala v minulém roce česká policie, což je o 34 případů více než předloni.

Podle Dagmar Bednarčíkové z policejního prezídia byli při útocích těžce zraněni čtyři policisté a lehkou újmu utrpělo dalších 237.

Jediný smrtelný případ roku 2009 se stal v pražských Řeporyjích. V září zde při přestřelce zemřel mladý kriminalista.

Nejvyšší počet útoků připadá na prosinec, kdy se museli policisté bránit v 54 případech. Nejbezpečnějším měsícem byl říjen s 39 útoky.

Nejvíc agrese je na severu Čech a v Praze

Rizikový den pro policisty byl na konci týdne. V neděli byli napadeni ve 109 případech. Naopak nejklidnější byla středa, policie v tento den eviduje den 60 útoků.

Třetina útoků se podle policejní statistiky odehrává mezi dvaadvacátou hodinou a druhou hodinou ranní. Téměř 70 procent napadení se pak stane v časovém úseku mezi osmnáctou hodinou a šestou ráno.

Nejčastější způsob napadení byl fyzický útok, kterému policisté čelili ve 401 případech. Útočníci v 93 případech použili vozidlo, 14 osob použilo nůž a tři sáhly po střelné zbrani.

Útočníci nejčastěji napadají příslušníky pořádkové policie. Podle statistiky jde o 491 útoků. Nejvíce jsou napadáni policisté v Severočeském kraji (114) a Praze (92). Pouze třicetkrát se museli bránit policisté Jihočeského kraje.

Okolnosti, při kterých došlo k útoku na policisty v roce 2009
Okolnosti, při kterých došlo k útoku na policisty v roce 2009 | Foto: OVK PP

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy