Lidé bili policisty nejčastěji v neděli a v prosinci

Zpravodajská směna
20. 1. 2010 20:10
Počet útoků v loňskému roce se nepatrně zvýšil
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Celkem 553 útoků na své zaměstnance evidovala v minulém roce česká policie, což je o 34 případů více než předloni.

Podle Dagmar Bednarčíkové z policejního prezídia byli při útocích těžce zraněni čtyři policisté a lehkou újmu utrpělo dalších 237.

Jediný smrtelný případ roku 2009 se stal v pražských Řeporyjích. V září zde při přestřelce zemřel mladý kriminalista.

Nejvyšší počet útoků připadá na prosinec, kdy se museli policisté bránit v 54 případech. Nejbezpečnějším měsícem byl říjen s 39 útoky.

Nejvíc agrese je na severu Čech a v Praze

Rizikový den pro policisty byl na konci týdne. V neděli byli napadeni ve 109 případech. Naopak nejklidnější byla středa, policie v tento den eviduje den 60 útoků.

Třetina útoků se podle policejní statistiky odehrává mezi dvaadvacátou hodinou a druhou hodinou ranní. Téměř 70 procent napadení se pak stane v časovém úseku mezi osmnáctou hodinou a šestou ráno.

Nejčastější způsob napadení byl fyzický útok, kterému policisté čelili ve 401 případech. Útočníci v 93 případech použili vozidlo, 14 osob použilo nůž a tři sáhly po střelné zbrani.

Útočníci nejčastěji napadají příslušníky pořádkové policie. Podle statistiky jde o 491 útoků. Nejvíce jsou napadáni policisté v Severočeském kraji (114) a Praze (92). Pouze třicetkrát se museli bránit policisté Jihočeského kraje.

Okolnosti, při kterých došlo k útoku na policisty v roce 2009
Okolnosti, při kterých došlo k útoku na policisty v roce 2009 | Foto: OVK PP

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy