Ústavními soudci by mohli být Lichovník, Šimíček a Nykodým

ČTK ČTK
14. 5. 2014 14:36
Navrhovaní kandidáti jsou odborníci na trestní právo, kteří dosud v týmu ústavních soudců chyběli.
Ústavní soud.
Ústavní soud. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Souhlas Senátu se jmenováním mezi ústavní soudce zřejmě získají všichni tři nynější prezidentští kandidáti.

Jsou jimi prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček a bývalý ústavní soudce Jiří Nykodým. Jejich zvolení ve středu horní komoře doporučil její ústavně-právní výbor.

Předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD) řekl, že všichni tři adepti byli doporučeni hladce bez připomínek a jednomyslně. Přičítá to tomu, že prezident Miloš Zeman dostál svému slibu a vybral soudce z praxe.

Navíc své návrhy předem se senátory konzultoval. Antl proto předpokládá, že všichni tři získají souhlas celé horní komory při hlasování, které se uskuteční poslední květnový čtvrtek.

Experti na trestní právo v týmu chyběli

Lichovník je místopředsedou Krajského soudu v Brně, specializuje se na občanské právo. Prezidentem Soudcovské unie je od roku 2008 a této funkce se vzdá v případě souhlasu senátorů s jeho převedením k Ústavnímu soudu.

Antl poznamenal, že Lichovník má spolu s Nykodýmem velké zkušenosti s trestním právem. Právě experta na trestní právo někteří senátoři v týmu ústavních soudců postrádali.

Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu předsedá senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Rozhodoval například o rozpuštění extremistické Dělnické strany nebo o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky. Býval asistentem ústavního soudce Vojena Güttlera.

Návrh přijde obhájit sám Zeman

Největší zkušenosti s agendou Ústavního soudu má současný advokát Nykodým, který je odborníkem na správní, majetkové a rodinné právo. Ústavním soudcem byl do prosince loňského roku. Mimo jiné připravoval nálezy v případu rehabilitace někdejšího disidenta a pozdějšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína nebo k loňskému rozhodnutí o protiústavnosti úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Svou nominaci má na schůzi tradičně přijít obhájit Zeman. Svými adepty chce nahradit Stanislava Balíka, Michaelu Židlickou a Ivanu Janů, jejichž funkční období do září postupně skončí.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Utah se díky desáté výhře za sebou dostal do čela NBA

Basketbalisté Utahu zvítězili 116:104 nad Dallasem a připsali si desátou výhru za sebou. Jazz jsou tak už nejlepším celkem celé NBA, neboť v čele Západní konference vystřídali obhájce titulu Los Angeles Lakers. Ti těsně prohráli 106:107 ve Philadelphii, která vládne Východní konferenci. O výhře Sixers rozhodl střelou tři sekundy před koncem Tobbias Harris.

Výsledky NBA:

Atlanta - Brooklyn 128:132 po prodl., Charlotte - Indiana 106:116, Cleveland - Detroit 122:107, Golden State - Minnesota 123:111, Miami - Denver 82:109, New Orleans - Washington 124:106, Orlando - Sacramento 107:121, Philadelphia - LA Lakers 107:106, Phoenix - Oklahoma City 97:102, San Antonio - Boston 110:106, Toronto - Milwaukee 108:115, Utah - Dallas 116:104.

před 50 minutami

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

Česká republika se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v roce 2020 oproti předchozímu roku o pět míst a mezi 180 sledovanými zeměmi a územími je na 49. příčce. Pokračuje tak negativní hodnocení vývoje v Česku, protože i na loňském indexu si ČR oproti roku 2019 pohoršila, a to o šest míst. Nejférověji si ve světě podle TI loni vedlo Dánsko a Nový Zéland, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy