Libye jako sídlo StB. Informovala Prahu o terorismu

Pavel Baroch
16. 10. 2011 15:30
Nové údaje o působení československé rozvědky v zemi plukovníka Kaddáfího
To bývávali kamarádi...
To bývávali kamarádi... | Foto: ČTK

Praha/Tripolis - Pádem režimu Muammara Kaddáfího definitivně končí i jedna éra československých komunistických agentů. V 70. a především v 80. letech sloužila Libye jako sídlo vojenské rozvědky.

Nově zveřejněné údaje z archivů, které publikoval někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček v odborném časopisu Paměť a dějiny, ukazují, že agenti v Tripolisu shromažďovali informace o teroristech.

V hlášení se několikrát objevuje i jméno arabského politika Jásira Arafata, šéfa největší palestinské ozbrojené organizace Fatah a hlavního vůdce bojů proti Izraeli za samostatnou Palestinu. Pod jeho vedením postupně přešla organizace od ozbrojeného boje k politickému jednání, což vedlo ke konfliktům s radikálním křídlem palestinského odporu vůči Izraeli.

Krycí název Ropa

Pavel Žáček připomíná, že agenturní činnost z Libye začala na začátku roku 1977, když se vedoucím rezidentury v Tripolisu s krycím jménem Ropa stal plukovník František Sýkora. Oficiálně byl sice jmenován vojenským a leteckým přidělencem, to ovšem byla pouze krycí činnost pro důležitější úkoly.

"Buďte si neustále vědom, že hlavním cílem Vašeho vyslání do zahraničí je plnění agenturních úkolů vyplývajících z nařízení vydaných Vám ústředím," cituje Žáček z historických dokumentů v článku Vojenské zpravodajství z Libye a terorismus.

Sýkora měl získávat informace například z diplomatických sborů zemí arabského světa, z odbojových hnutí podporovaných Libyí, od expertů pracujících v Libyi a majících vztah k ČSSR. Dostal i za úkol vybudovat agenturní síť nebo získávat vzorky bojové techniky NATO.

"Cílem výstavby agenturní sítě je zajistit trvalé a systematické dodávání hodnotných zpráv vedoucích k rozkrývání zámyslů imperialistických mocností a jednotlivých arabských států k ovlivňování dalšího vývoje na Blízkém východě," uvádí se v jednom z dokumentů.

Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace.
Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace. | Foto: Ludvík Hradilek

"Vliv Libye na vývoj meziarabských vztahů vytváří pro Vás jednu z nejdůležitějších oblastí informačního zájmu," stojí dále v zápise.

Nepříliš úspěšný Sýkora

Plukovníku Sýkorovi se ovšem příliš nedařilo. Na zahraniční rezidenci Ropa pobýval od února 1978 do listopadu 1982 a agenturní síť se mu za tu dobu nepodařilo vytvořit.

"Rezident sice rozpracoval tři zpravodajské adresy arabského původu, nicméně pouze jednoho z nich dostal až do stadia adepta na vědomého informátora," poznamenal Žáček. Jenže kvůli nízké kvalitě informací agenta ústředí v Praze neschválilo.

Moc úspěšný nebyl Sýkora ani při získávání vzorků bojové techniky zemí NATO, i když v tomto případě už byl hodnocen o něco lépe.

Výměna stráží v Tripolisu

V roce 1982 vyměnil Sýkoru v Tripolisu plukovník Václav Hataš, jehož hlavním úkolem bylo "sledovat a vyhodnocovat strategické zámysly a konkrétní opatření USA a zemí NATO vůči Libyi a dalším arabským zemím Blízkého východu".

Hataš měl zároveň získat jednoho agenta (pramen), jednoho vědomého informátora a dva nové spolupracovníky z řad československých vojenských odborníků.

A očividně si vedl lépe než jeho předchůdce. V archivech je poznat, že nějaké zdroje našel," řekl Aktuálně.cz Pavel Žáček, někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Terorista míří do Prahy

Například v březnu 1988 vznikl dokument, který popisuje činnost známého arabského teroristy Abú Nidála.

"Vzhledem k příjezdu Abú Salina do Prahy nelze vyloučit snahu Abú Nidála zajistit podmínky pro využití jeho studentů v ČSSR k zapojení do konspirativní sítě zabezpečující teroristické akce vůči zemím západní Evropy," uvádí se v dokumentu.

Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví | Foto: Ludvík Hradilek

Ze začátku listopadu 1989 je dokument, který popisuje vraždy teroristy Abú Nidála."Do října 1987, kdy se Nidál uchýlil do Libye k trvalému pobytu, nechal zavraždit 156 členů této organizace. Likvidace byla provedena ve výcvikovém středisku v Jufrenu," popisuje zpráva. "Dále došlo k fyzické likvidaci dalších 106 osob v Libanonu."

Dokument dále uvádí, že Abú Nidál se v té době nejspíš vyskytoval v Československu.

"V posledních 14 dnech Nidál v Tropili nezjištěn. Nevylučuje se jeho pobyt v ČSSR, kde dříve dlouhodobě působil a odvolával se na řadu přátel z vysokých čs. kruhů. Je prověřována možnost jeho pobytu ve Francii a Itálii," uvádí záznam z 9. listopadu 1989.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy