Libereckému MS pomohlo samo nebe. Statistice navzdory

Dagmar Honsová, Meteopress, Dagmar Honsová
16. 2. 2009 0:02
Být jiný rok, v Liberci by se závodilo bez sněhu
Také tady se musí organizátoři snažit, aby udrželi můstek i dopadovou plochu v dobrém stavu. Čerstvý sníh musí pryč dříve, než namrzne a ztvrdne.
Také tady se musí organizátoři snažit, aby udrželi můstek i dopadovou plochu v dobrém stavu. Čerstvý sníh musí pryč dříve, než namrzne a ztvrdne. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - V posledních deseti letech bylo uprostřed zimy na Liberecku sněhu spíše poskrovnu, nebo maximálně pár desítek centimetrů. Anebo, jako loni, nebyl vůbec žádný.

I při letmém pohledu z okna je jasné, že letošní únor se zapíše do sněhových dějin. Studený vzduch ze severu přinesl nad Česko mrazy a o víkendu začalo znovu hustě sněžit.

Liberecké Mistrovství světa v klasickém lyžování, které právě začíná, tak bylo zachráněno. A přitom mohlo být mnohé jinak, jak napovídá následující pohled do meteorologických archivů.

Počasí pro šampionát

V týdnu mistrovství do 24. února se bude dál ochlazovat a sněžit. Chladné proudění přinese ranní teploty -5 až -10 °C, při vyjasnění až -13 °C. Také denní teploty budou zůstávat pod bodem mrazu.

Od 24. února dál by se naopak mělo dramaticky oteplit - očekává se oblačno až zataženo, postupně déšť se sněhem. Ranní teploty se budou pohybovat v intervalu -3 až +1 °C, denní se zastaví na 0 až +3 °.

Kdy v Liberci nejmíń sněží? No, v únoru

Tomu, že Liberec není centrem velehor, odpovídá i podnebí. Je mírné s dostatkem srážek, výrazně ovlivněné polohou v kotlině Žitavské pánve mezi Ještědsko-kozákovským hřbetem a Jizerskými horami.

Byť je nadmořská výška v centru města pouhých 374 metrů nad mořem (meteorologická stanice je umístěna ve výšce 398 m n. m.), díky blízkosti hor je v Liberci o řád chladněji.

Dní se sněhovou pokrývkou je však do roka jen 80 až 100. Zkrátka, podle meteorologické Quittovy klasifikace patří Liberec mezi mírně teplé oblasti, kde je během roku nejvýše 40-50 dnů s celodenním mrazem.

Nejchladnějším měsícem města není únor (-1,9 °C), ale dlouhodobě leden (-2,5 °C). A jak uvádí Atlas podnebí Česka, mapující období let 1961 až 2000, i když si Liberecko nemůže stěžovat na přísun vody shůry, nejsušším měsícem mezi všemi je - právě únor.

Článek pokračuje pod tabulkou

datum výška sněhu maximum v březnu
19.2.1999 27 cm 9 cm
22.2.2000 11 cm 16 cm
4.2.2001 19 cm 5 cm
25.2.2002 12 cm 10 cm
4.2.2003 19 cm 6 cm
1.2.2004 28 cm 17 cm
28.2.2005 38 cm 53 cm
12.2.2006 46 cm 54 cm
8.2.2007 9 cm 15 cm
2008 bez sněhu 9 cm

Ze sněhové tabulky pro Liberec je jasně patrné, že letošní šampionát zachránilo počasí. Přesněji chladné období, které nad Českem panovalo od 26. prosince 2008 do 15. ledna 2009.

V té době nad město proudil netypicky dlouho studený vzduch od severovýchodu, denní teploty zůstávaly pod bodem mrazu a podmínky pro umělé zasněžování tak byly výborné.

Pokud bychom vycházeli z trendu posledních let, kdy byla zima naopak velice teplá a v nižších polohách vydržel sníh v kuse maximálně do 5 dnů, tak bychom se koncem února v nadmořské výšce 400 m nad mořem sněhové pokrývky téměř jistě nedočkali.

Naštěstí pro Liberec, i statistika má své odchylky.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy