Liberecké MS v utrácení: O obřím dluhu rozhodne vláda

Martina Machová Martina Machová
30. 12. 2009 12:50
Ani po roce nebyl za podivné hospodaření nikdo potrestán

Liberec - Ani deset měsíců po skončení mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci není známé oficiální vládní stanovisko k této sportovní megaakci.

Konečnou zprávu, která má obsahovat i soubor opatření, jak podobnému vysávání veřejných rozpočtů předejít, bude kabinet projednávat nejdříve v lednu příštího roku. Kauza libereckého mistrovství se tak dále natahuje.

Ministři viděli rozpracovaný materiál poprvé teprve v polovině listopadu. Garant mistrovství za ministerstvo školství, náměstek Jan Kocourek, původně sliboval, že závěrečnou zprávu o mistrovství předloží do konce října. Protože ale šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová nedodala včas podklady k zúčtování akce, rozhodl se konečný verdikt posunout.

Vláda se pak měla libereckým mistrovstvím znovu zabývat v prosinci. Nyní ministerstvo tvrdí, že do konce roku jen slíbilo vládě předat dokumenty. A to prý stihne. "Kdy je bude projednávat vláda, to nemůžeme ovlivnit," dodala mluvčí ministerstva Böhmová.

Stále však platí, že stát nehodlá v době krize za sportovce cokoli platit. Po šampionátu tak zůstává dluh 80 milionů, který v důsledku soukromníkům nemusí zaplatit nikdo. Ledaže by závazky dobrovolně převzalo samo město Liberec, český svaz lyžařů či zmiňovaný stát. Po organizátorech totiž nezbyl žádný majetek.

Na závod, v němž Lukáš Bauer získal stříbrnou medaili, přišlo 14 500 diváků. V neděli při skiatlonu mužů udávali poradatelé 17 200 diváků (snímek nahoře). Při štafetě mužů pořadatelé velmi toužili po diváckém rekordu. Po závodě vyhlásili, že v areálu bylo 37 tisíc fanoušků a hostů. Opticky to tak rozhodně nevypadalo (snímek dole).
Na závod, v němž Lukáš Bauer získal stříbrnou medaili, přišlo 14 500 diváků. V neděli při skiatlonu mužů udávali poradatelé 17 200 diváků (snímek nahoře). Při štafetě mužů pořadatelé velmi toužili po diváckém rekordu. Po závodě vyhlásili, že v areálu bylo 37 tisíc fanoušků a hostů. Opticky to tak rozhodně nevypadalo (snímek dole). | Foto: Ondřej Besperát

Minus 80 milionů? Jen špička ledovce

Dluh, který po největší polistopadové sportovní akci zbyl, je ovšem jen špička problémů, které jsou s libereckým mistrovstvím spojeny.

Nejzávažnějším zjištěním byla zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Podrobně popisovala, jak se v Liberci zacházelo s 1,2 miliardou, kterou město společně s Technickou univerzitou získalo od ministerstva školství.

Prezident úřadu František Dohnal popsal mistrovství jako zcela vybočující oproti jiným kontrolovaným akcím.  

"Rozsahem, vážností pochybení i tím, jak nepřiměřeně reagovali lidé, kteří nebyli předmětem kontroly ani statutárními představiteli kontrolovaných právnických osob," řekl Aktuálně.cz.

Již během šetření si několikrát stěžoval, že kontrolované instituce nedodávají podklady včas a v požadované kvalitě.

NKÚ: Nebylo to normální

A na co kontroloři v Liberci přišli?

Město podle nich chybovalo hlavně v tom, že účelově rozdělilo budování sportovních areálů na více veřejných zakázek a při jejich zadávání tak obcházelo zákon.

Fotogalerie: Taková to byla sláva...

Dělení zakázek je přitom známý způsob, jak omezit přístup konkurence do soutěže, aby je mohl získat předem dohodnutý vítěz. Ne lépe dopadla kontrola na Technické univerzitě. Rekonstrukce kolejí, kde během šampionátu bydleli sportovci, se podle NKÚ prodražila o 58 procent.

Zakázku za 350 milionů získala stavební firma Syner, jež celostátně proslavila "karlovarská losovačka" a která má blízko k vedení města. Liberecký primátor Jiří Kittner v ní působil jako ekonomický náměstek.

Současně se zveřejněním zprávy podal šéf kontrolorů dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. Dění v Liberci popsal jazykem práva jako podvod, úvěrový podvod, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku. Policie podání stále prověřuje.

Na přípravu mistrovství po stavební stránce ovšem nešly peníze jen z ministerstva školství. Dalších 200 milionů poslalo do Liberce ministerstvo pro místní rozvoj, 147 milionů věnoval Liberecký kraj a 385 milionů investovalo samotné město Liberec.

Šéfka mistrovství Kateřina Neumannová s primátorem Liberce Jiřím Kittnerem po oficiálním ukončení mistrovství
Šéfka mistrovství Kateřina Neumannová s primátorem Liberce Jiřím Kittnerem po oficiálním ukončení mistrovství | Foto: Ondřej Besperát

Dvě miliardy na areály

Celkově jen na vybudování areálů a zázemí pro šampionát spolkl 1,9 miliardy z veřejných rozpočtů.

Nyní hospodaření spojené s přípravou areálů prověřuje antimonopolní úřad. Jen s Libercem zahájil 11 správních řízení kvůli podezřelým zakázkám v celkové hodnotě 980 milionů korun. Šetření s Technickou univerzitou ještě není u konce. 

Účet za liberecký lyžařský svátek tím ale nekončí. Další miliony totiž šly i do organizační části mistrovství, o které se původně předpokládalo, že se financuje sama.

Oproti původním předpokladům stála pořadatelská část o 30 milionů navíc, tedy 623 milionů. S 200 miliony korun přispěla na mistrovství Mezinárodní lyžařská federace (FIS), další peníze měly jít z vlastního marketingu a prodeje vstupenek. Potřebné peníze ale tým Neumannové nezískal a tak opět přispěchal na pomoc stát.

Podívejte se na nejlepší fotky z libereckého MS:

Nejprve vláda Mirka Topolánka dorovnala za nezkušený tým Kateřiny Neumannové 70 milionů korun za ztráty vzniklé při generálce šampionátu - Světovém poháru. Je to ten samý závod, který vynesl bývalou elitní lyžařku až k nominaci na ekologickou anticenu Ropák.

Jen aby nebyla ostuda...

V Liberci před mistrovstvím nebyl sníh a tak se ho rozhodli organizátoři dovést z Jizerských hor. Těžké stroje přitom plundrovaly i vysoce chráněné oblasti.

Dalších 189 milionů poslal Topolánek Neumannové v prosinci loňského roku s odůvodněním, že závodům hrozí kolaps a Česku mezinárodní ostuda.

V době, kdy byly závody již v plném proudu, přistál na účtu mistrovství další dar. Tentokrát 15 milionů z krajského rozpočtu na doprovodné programy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 6 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy