Liberec politiky netáhne, na závody přijely jen výjimky

Martina Machová Martina Machová
27. 2. 2009 21:14
Ačkoli má být MS jednou z nejvýznamnějších událostí roku, politici se mu vyhýbají
Premier Mirek Topolánek na liberecký šampionát zavítal jen na úvodní ceremonial. Na závody mu nezbyl čas
Premier Mirek Topolánek na liberecký šampionát zavítal jen na úvodní ceremonial. Na závody mu nezbyl čas | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Měla to být národní sláva. Největší borci z celého světa změří své síly na skokanských můstcích na Ještědu nebo v bílé stopě ve Vesci.

"Přijedou tisíce fanoušků, Liberec a Českou republiku to proslaví a snímky o sportovních úspěších na severu Čech obletí celý svět," zněly nadějné představy pořadatelů.

Světové mistrovství v klasickém lyžování vrcholí. V pátek dokonce na štafetu mužů přišlo do Vesce rekordních 37 tisíc lidí, přitom Bauerovu stříbru na začátku šampionátu přihlíželo z poloprázdných tribun jen 14,5 tisíce nadšenců.

Přesto na tribunách někdo chybí. Někdo, kdo většinou objektivy kamer a fotoaparátů vyhledává. A to zejména, když se jedná o akce mezinárodního významu, nebo když čeští sportovci bojují o medaile. Tím chybějícím článkem jsou politici. Ti čeští se totiž Liberci většinou vyhnuli.

Premiér nemá čas, prezident je nemocný

Tvrdí, že jsou zaneprázdněni, nebo nemocní. Nejeden však byl v minulosti kvůli exkluzivnímu zápasu schopen porušovat dopravní předpisy.

"Pan premiér byl na zahájení, na závodech však ne. A to z časových důvodů v souvislosti s předsednictví Evropské unii. Jeho program je dvojnásobně nabitý," omlouvá Mirka Topolánka vládní mluvčí Jana Bartošová.

Že by důvodem jeho neúčasti mohla být nepříjemná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, která hovoří o závažných chybách v hospodaření se státními dotacemi, však odmítá. "V žádném případě, vždyť pan premiér tuto akci od začátku maximálně podporoval."

Prezident Václav Klaus lyžování miluje. Přesto do Liberce nepřijede - je prý nemocný
Prezident Václav Klaus lyžování miluje. Přesto do Liberce nepřijede - je prý nemocný | Foto: Ondřej Besperát

Sám Topolánek přitom před pár dny ve sněmovně šampionát kritizoval. Tvrdil, že cizí rozhodnutí ho prý dostalo do neřešitelné situace a slíbil, že udělá vše pro to, aby byly chyby prošetřeny.

Do Liberce - navzdory příslibu - nepřijede ani prezident Václav Klaus, známý svou slabostí pro lyžování. "Pan prezident na žádném závodě nebyl a ani se na žádný nechystá. Omluvil se z důvodu nemoci," uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat. Spekulaci o tom, že by prezident jen nechtěl být spojován s kontroverzním mistrovstvím, nepřipouští.

Přitom ještě o minulém víkendu, tedy tři dny po zahájení libereckého mistrovství, přijal Klaus prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, a hned nato v pondělí předsedu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Josepha S. Blattera. Nabitý program má i na následující pondělí, kdy se má setkat hned s dvěma významnými diplomaty a odpoledne pak podle oficiálního programu jmenovat 68 nových profesorů vysokých škol.

Klausova vláda přitom jako první podpořila Liberec při vůbec prvních námluvách s Mezinárodní lyžařskou federací (FIS).

Liberečtí politici si šampionát užívají

Mezi zaneprázdněné patří například ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) nebo předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD). A to přesto, že na zahajovací ceremoniál čas vyšetřil.

"Je období krize, tak asi nikoho moc nemůže překvapit, že ministr financí je zaneprázdněn," řekl Aktuálně.cz Kalousek. I on odmítá, že by na jeho neúčast měla vliv negativní publicita celé akce. Výhrady k ní však má.

Primátor Liberce Jiří Kittner předává každý večer medaile vítězům. Kritika za chyby v hospodaření s veřejnými prostředky jde ale hlavně na jeho hlavu. Sám říká, ať rozhodne soud.
Primátor Liberce Jiří Kittner předává každý večer medaile vítězům. Kritika za chyby v hospodaření s veřejnými prostředky jde ale hlavně na jeho hlavu. Sám říká, ať rozhodne soud. | Foto: Ondřej Besperát

Jestli je šampionát podle něj úspěšný, odmítl hodnotit. "Pokud proběhl bez zmatků, tak asi úspěšný byl. Jak to bylo, či nebylo úspěšné z hlediska zacházení se státními prostředky, to budu vědět, až proběhne nezbytná kontrola, která je ovšem běžná při každé státní účelové dotaci."

Jedním z mála odvážných, kdo do Liberce vyrazil, byl ministr školství Ondřej Liška. A to přesto, že při přidělení poslední záchranné dotace nazval liberecké mistrovství "Temelínem českého sportu".

"Svůj názor na financování jsem myslím si dostatečně vyjádřil předem. Od šampionátu se ale nedá odstřihnout. protože se jedná o obrovský sportovní svátek, a je nesmyslné jej zcela opomíjet," vysvětlil Aktuálně.cz.

Přiznal ovšem, že svou návštěvu pečlivě zvažoval. "Chtěl jsem zkontrolovat, jak je šampion zorganizován," přiznal. Pomine-li financování, nemá prý organizátorům co vytknout. "Je uspořádán špičkově, atmosféra je výborná, a myslím si, že je to obrovská reklama pro Českou republiku."

Mistrovství si přes veškeré výhrady užívá liberecký primátor Jiří Kittner (ODS), na jehož hlavu padá většina kritiky. Večer, co večer předává před radnicí medaile, často v doprovodu libereckého patriota, předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS).

Mezi nadšence se pak zařadil i pražský primátor Pavel Bém (ODS), který by rád zorganizoval v Praze olympijské hry. "Ten projekt je podle mě velmi dobře organizačně zajištěn. Byl jsem se tam podívat v neděli osobně a byl jsem nesmírně příjemně a pozitivně překvapen," řekl po své návštěvě Vesce pro Aktuálně.cz. Komentovat chyby, kterých se podle NKÚ mělo město dopustit, však nechtěl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy