Libčany stále žijí s jedy. Chybí peníze

Pavel Baroch
8. 8. 2006 16:04
Libčany - Lidé v Libčanech se bojí o své zdraví. Úplná likvidace jedovatých chemikálií v tamním nelegálním skladu je v nedohlednu.
Sklad chemikálií v Libčanech hlídá policie
Sklad chemikálií v Libčanech hlídá policie | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Policista v černé uniformě otevře se skřípěním železná oprýskaná vrata.

"Bez povolení dovnitř nikdo nesmí," zahlásí do neveliké mezery. Přes jeho ramena jsou vidět ještě dva uniformovaní vojáci. Jinak je v areálu v centru nevelké obce klid.

V ošuntělých skladech s oprýskanou omítkou přitom leží až do stropu vyskládané sudy s jedovatými kyanidy, DDT, kyselinami a dalšími jedy. Složení mnoha chemických "koktejlů" ani nikdo nezná.

Pracovníci společnosti Dekonta pokračují v monitoringu, třídění a zajišťování nejvíce nebezpečných chemikálií v areálu nelegálního skladiště v Libčanech na Královehradecku.
Pracovníci společnosti Dekonta pokračují v monitoringu, třídění a zajišťování nejvíce nebezpečných chemikálií v areálu nelegálního skladiště v Libčanech na Královehradecku. | Foto: čtk
  • JEDY V LIBČANECH NEZAMOŘILY OKOLÍ
    V areálu bývalé továrny v Libčanech na Hradecku leží stovky tun nebezpečných látek. Podle odborníků se ale jedy mimo areál nedostaly.

Teprve až zmizí, na osm set obyvatel Libčan u Hradce Králové bude mít jistotu, že se jim už nic nemůže stát.

Jenže pracovníci odborné firmy Dekonta museli likvidaci asi šesti set tun nebezpečných chemikálií, o nichž úřady až do dubna neměly tušení, před několika týdny přerušit.

Zhruba sedm a půl milionu korun, které na odstranění jedů poskytly radnice v Libčanech, Hradci Králové a krajský úřad, došly, a tak se práce zastavily. Přitom už v květnu bylo zřejmé, že peníze stačit nebudou.

Letos se areál nejspíš nevyčistí

"To víte, že máme strach. Už to trvá nějak moc dlouho," stěžuje si mladík, jehož rodinný domek dělí od areálu s toxickými chemikáliemi a dalším odpadem jen nízká zídka.

Infobox

CO SE STALO V LIBČANECH

Únor: Útvar pro odhalování organizovaného zločinu získali informace z podsvětí, že v Královéhradeckém kraji jsou nabízeny vysoce nebezpečné látky.

Březen: Během šetření vyšlo najevo, že prověřované osoby mají úzký vztah k firmě SNOG, která v Libčanech nelegálně skladovala chemikálie a další nebezpečné látky.

21. dubna: Policie zadržela tři osoby, mezi nimi i předlistopadového kriminalistu Václava Etlíka, ústřední postavu firmy SNOG. Zatčení jsou ve vazbě, hrozí jim až patnáct let vězení.

24. dubna: Bezpečnostní rada kraje vyhlásila v Libčanech stav nebezpečí.

27. dubna: Česká inspekce životního prostředí oznámila, že lidé z firmy SNOG porušovali předpisy už v minulých letech ve spalovně v Hradci Králové, za což dostala statisícovou pokutu.

Květen: Úřady oznámily, že objevily další nelegální sklady s odpadem ve Chvaleticích a Slatiňanech. Stát do Chvaletic poslal 10 milionů korun, na likvidaci se pracuje. Malá skládka ve Slatiňanech je již odstraněna.

Červen: Úřady začínají psát ministerstvům o peníze na likvidaci skládky v Libčanech. Sedm a půl milionu od radnice v Libčanech, Hradci Králové a od krajského úřadu nebudou stačit.

Červenec: Ministerstva životního prostředí, vnitra a financí se dohadují, kdo peníze poskytne.

7. - 11. srpna: Na krajský úřad by mělo dorazit 15 milionů korun z ministerstva financí. Likvidace bude ale stát až 40 milionů.

Před několika dny ministr financí Bohuslav Sobotka rozhodl, že se na vyčištění Libčan uvolní ze státní pokladny patnáct milionů korun. Na účtě krajského úřadu se objevily dnes, takže se třídění a likvidace stovek jedovatých látek obnoví.

Peněz na odstranění všech chemických odpadů ovšem asi bude málo.

"To nejspíš stačit nebude," odhaduje Tomáš Ondrůšek, ředitel divize Ekologické havarijní služby firmy Dekonta. Úplné vyčištění chemických skladů si podle něj může vyžádat až čtyřicet milionů korun.

Záleží na tom, jaké látky se v areálu vlastně nacházejí - a jak náročná bude jejich likvidace. Minimálně polovinu uskladněných chemikálií přitom lidé z Dekonty ještě neotestovali.

Ministr Sobotka ovšem s případnými dalšími penězi pro Libčany už letos nepočítá.

"Zřejmě využijeme možnost získat další prostředky ze státního rozpočtu na příští rok," řekl ČTK krajský radní Jiří Vambera.

Ze sudů občas něco vyteče

"Z analýzy nebezpečí a rizik vyplynulo, že sklad je stále akutním ohrožením pro své okolí, zvláště pak v případě požáru," varuje profesor Pavel Danielka z Fakulty bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě.

Podle Danielky je možné nebezpečí snížit, pokud se všechny chemické odpady zanalyzují a roztřídí, čímž se například zabrání neočekávaných chemickým reakcím.

"To však samo o sobě k odstranění rizika nestačí. Toho je možné dosáhnout pouze odstraněním zdroje nebezpečí, tedy nebezpečných odpadů a chemických látek, a to jejich kvalifikovaným zneškodněním," dodává ve své zprávě Danielka.

Experti z Dekonty při čekání na další peníze na likvidaci aspoň každý den chemický sklad kontrolují.

"Skutečně se stává, že z nějakého sudu něco vyteče. Tak to Dekonta zasype a poškozený barel přebalí," říká Jiří Polák, místostarosta Libčan. Zatím neví o nikom, kdo by měl kvůli nelegálnímu skladu chemikálií zdravotní potíže.

Škola a školka jsou blízko

Radnice by chtěla, aby obec byla z nejhoršího do konce prázdnin. Škola a školka, kam chodí na tři sta dětí včetně přespolních, totiž leží asi sto metrů od chemické "laboratoře".

Místostarosta Polák se obává, aby rodiče nezačali jezdit se svými dětmi raději třeba do Hradce Králové.

"Nemohli bychom se rodičům divit, kdyby to udělali," říká Polák.

Kvůli pomalému odstraňování nelegální skládky odpadů demonstrovalo už koncem června - když už bylo jasné, že peněz bude málo - zhruba 150 obyvatel Libčan i okolních vsí před areálem s jedy.

"Za dva měsíce se nestalo skoro nic, proto jsme uspořádali demonstraci," řekl ČTK Aleš Etrych, člen petičního výboru, který požaduje odvoz a bezpečnou likvidaci vešekerého odpadu či přísné potrestání všech osob, odpovědných za současný stav v obci.

Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Řidič: Já bych odsud utekl

Marie Sobotková má staré stavení hned naproti bráně do areálu s chemickými látkami. Kamiony, které už před několika lety vozily dovnitř velké cisterny, jí jezdily před okny.

"Takový smrad z toho šel," říká stará žena, podle níž byly mezi nákladními auty i vozy s německými poznávacími značkami.

"Jednou jsem mluvila s německým řidičem. Říkal mi: Paní, to, co tady máte, to bych se hned sebral a odešel pryč," vzpomíná Sobotková, který jeden čas přemýšlela, že by svou usedlost prodala.

Když se naproti jejímu domu otáčelo jedno nákladní auto za druhým, opisovala jejich poznávací značky a nosila je na radnici. "Vozili to potom v noci, abychom je neviděli," říká Sobotková.

Majitelé firmy SNOG, která areál provozovala, jí několikrát tvrdili, že je všechno v pořádku. Jednou si na ni člověk z firmy vyšlápl a označil ji za estébačku.

"Můj syn je lékař, měl kvůli tomu svinstvu strašnou starost," říká důchodkyně. Kolem areálu přitom běžně chodily děti z mateřské školy na procházky.

"Vždycky, když je vidím, říkám si: Jenom aby se tady někomu něco nestalo," dodává Sobotková.

Návod jako před bombardováním

Pracovníci Dekonty rozdali všem domácnostem list s návodem, co dělat, kdyby v areálu začalo třeba hořet nebo kdyby se po vsi rozšířil podezřelý zápach. Je to jako příprava před bombardováním...

"Válka? Ano, podobá se to tomu," připouští místostarosta Polák.

Aspoň, že areál ve dne v noci střeží policie a vojsko. Několik týdnů kolem chemického skladu jen občas projel policejní vůz.

Radnice v Libčanech a magistrát v Hradci Králové marně žádaly o stálou policejní ostrahu. Policie tvrdila, že na to nemá lidi.

"Zástupci firmy Dekonta nám opakovaně sdělují, že stále zaznamenávají v areálu pohyb nepovolaných osob a manipulace s některými odpady," napsala koncem června hradecká radnice policii.

A tak se například v jednom ze skladů najednou "objevil" pětilitrový kanystr s kyselinou bromovodíkovou.

"Myslím, že policie naprosto selhala," tvrdí senátorka Jitka Seitlová, na kterou se obrátila libčanská radnice o pomoc při likvidaci nelegálního skladu s jedovatými látkami.

"Až když na policisty křičela, že na ně podá trestní oznámení, se v areálu objevila policejní hlídka," říká místostarosta Polák.

Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Firma měla certifikát kvality

Průtahy s nasazením policejní hlídky a s uvolněním státních peněz na likvidaci libčanské "chemické továrny", kdy se ministerstva vnitra, životního prostředí a financí dlouhé týdny dohadovala, které z nich prostředky poskytne, je podle senátorky Seitlové jen část pochybení státní správy.

Kritizuje i to, že úřady takový stav v Libčanech vůbec připustily.

"Je to naprosté selhání systému státní správy," tvrdí Seitlová. Kritizuje například to, že orgány ministerstva životního postředí nezkontrolovaly, jestli chemické odpady firma SNOG zlikvidovala tak, jak ukládá odpadový zákon.

Lidé z libčanské firmy přitom porušovali předpisy o nakládání s odpady už v minulosti ve spalovně v Hradci Králové a dostali za to statisícovou pokutu. Úřady jim přesto umožnily založit jinou firmu a dál podnikat s nebezpečným odpadem.

"Původně jsme firmě SNOG povolení dát nechtěli. Ovšem ministerstvo životního prostředí, kam se firma odvolala, naše rozhodnutí zrušilo a nařídilo nové projednání. Musíme se řídit právním názorem odvolací instance, takže ve chvíli, kdy firma doplnila chybějící náležitosti, povolení dostala," řekl nedávno deníku Aktuálně.cz Miroslav Krejzlík z odboru životního prostředí královéhradeckého krajského úřadu.

Pracovníci společnosti Dekonta pokračovali 25. dubna v monitoringu, třídění a zajišťování nejvíce nebezpečných chemikálií v areálu nelegálního skladiště v Libčanech na Královehradecku.
Pracovníci společnosti Dekonta pokračovali 25. dubna v monitoringu, třídění a zajišťování nejvíce nebezpečných chemikálií v areálu nelegálního skladiště v Libčanech na Královehradecku. | Foto: čtk

Úřady dokonce firmě udělily podle České televize dva certifikáty kvality, které mimo jiné dokládají, že se SNOG chová odpovědně k životnímu prostředí.

Do soukromých prostor jsme nesměli

Libčanská radnice i státní úřady přitom měly vážná podezření, že se v areálu ve středu obce děje něco podezřelého.

Česká inspekce životního prostředí, hasiči a další úřady se brání tím, že větší část libčanského areálu byla soukromá, a kontrola je možná pouze u podnikatelů.

Tam, kam kontroly mohly, bylo všechno v pořádku.

"Jen jednou nás pustili i do soukromých objektů, bylo to v roce 2003. A to tam ještě nic nebylo," říká místostarosta Libčan Jiří Polák.

Brání se i Česká inspekce životního prostředí. "Inspekce nikdy netvrdila, že v areálu v Libčanech je bezpečno. Naopak od samého počátku vždy uváděla, že se tam flagrantně porušuje zákon o odpadech," uvedla mluvčí Ivana Awwadová, podle níž inspekce varovala, že může být ohroženo zdraví lidí.

Podle senátorky Seitlové ovšem inspekce, pokud měla takto vážná podezření, měla požádat policii o společný zásah v libčanském areálu už dříve.

 

Právě se děje

Další zprávy