Lhotákův obraz Závody balónů skončí v zahraniční sbírce. Prodal se za 600 tisíc korun

ČTK ČTK
8. 4. 2017 12:55
Šest set tisíc korun dal zahraniční zájemce za obraz Závody balonů malíře Kamila Lhotáka z roku 1946. Vyvolávací cena byla 190 tisíc korun. Na sobotní aukci starožitností v Brně se kromě toho prodalo ještě několik dalších děl za více než sto tisíc korun. Velký zájem mezi sběrateli byl o koberec z konce 19. století původem ze Sýrie. Jeho vyvolávací cena byla 60 tisíc korun, ale prodejní 290 tisíc.
Kamil Lhoták - Závody balonů (1946)
Kamil Lhoták - Závody balonů (1946) | Foto: www.papilio.cz

Brno - Malba českého moderního malíře Kamila Lhotáka zobrazující závody balónů se na sobotní aukci starožitností v Brně prodala za rovných 600 000 korun. "K tomu bude muset kupec uhradit ještě 18 procent aukční přirážky," uvedl Antonín Zezula z Aukčního domu Zezula. Obraz skončí v zahraniční soukromé sbírce.

Dílo Kamila Lhotáka (1912 až 1990) se v posledních letech z pohledu sběratelů zařadilo mezi hvězdy klasické moderny. Není výjimkou, že se jeho obrazy prodaly i za více než milion korun. O olej Závody balónů se ucházelo několik zájemců. Když se cena vyšplhala na 300 000, zápasili o něj už pouze dva. Vyvolávací cena byla zhruba třikrát nižší než ta konečná.

V dnešní aukci se prodalo také několik dalších děl s cenou přes 100 000 korun. Na Moravě skončí obraz Bohumíra Matala Deštnikář. Prodal se za 210 000 korun plus aukční přirážka.

Velký zájem mezi sběrateli byl o koberec z konce 19. století původem ze Sýrie. Jeho vyvolávací cena byla 60 tisíc korun, ale prodejní 290 tisíc. "Málokdy se v aukci objeví takto kvalitní koberec. Jeho stav už sice nebyl ideální, ale cena je dobrá," uvedl Zezula.

Naopak překvapením je, že se neprodalo dílo ze 17. století autora Davida II. Tenierse zobrazující výjev z alchymistické dílny, jehož varianta se nachází v Museo del Prado v Madridu. Syn neméně slavného otce byl spřízněný díky své ženě s rodinou Brueghelů. "Dílo půjde zřejmě do poaukčního prodeje," uvedl Zezula. Vyvolávací cena obrazu byla 230 000 korun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy