LG.Philips končí, možná už do půl roku

Martina Macková
4. 8. 2006 0:00
Hranice - Výroba televizorů pod značkou LG.Philips v Hranicích končí. Bude to na konci roku, nejpozději zřejmě do roka.

I přes pracné akce na záchranu, které vedly k udržení výroby, továrna směřuje k neodvratnému konci. "Zelená louka", jejíž část vlastnila i známá kadeřnice a bojovnice za spravedlivé výkupy Markéta Regecová, ale nebude znovu k setí. Vakuové obrazovky nahradí buď výroba součástek do aut, nebo možná modernějších LCD obrazovek.

Co se vlastně bude na Přerovsku dál vyrábět, bude jasné na přelomu roku. Tehdy se chce firma rozhodnout, komu prodá celý areál za zhruba dvě miliardy korun. Poté buď skončí, nebo bude ještě nějakou dobu vyrábět v již prodaných halách.

Lidé mají práci u LG.Philips Displays zajištěnou až do konce a firma chce také vyjednávat s novým investorem o tom, že by převzal haly i s pracovníky.

Vyrovnáme se a - končíme

Jedna z největších zahraničních investic mohla skončit krachem už před mnoha měsíci. A nebo ještě před několika týdny - v konkurzu.

Infobox

Investice LG. Philips Displays v Hranicích

* Firma začala vyrábět v září 2001
* V roce 2002 měla potíže s inspekcí životního prostředí kvůli podezření ze špatného nakládání s nebezpečnými odpady, nakonec se vše vyřešilo bez pokuty
* V dubnu a v květnu 2003 musela továrna celkem na pět týdnů zastavit výrobu kvůli odbytovým potížím
* V březnu 2004 byla továrna zkolaudována
* Firma dosud investovala 240 milionů eur a vytvořila 1270 pracovních míst
* Továrna dosáhla jako nejvyšší kapacitu tři milióny barevných obrazovek ročně
*Investice by mohla podle počátečních odhadů dosáhnout 600 milionů eur a přinést až 6000 přímých a nepřímých pracovních míst
* Stát investoval do vybudování průmyslové zóny 200 milionů korun, 45 milionů korun zaplatil za vykoupení pozemků
* Firma získala možnost bezcelně dovážet technologie a desetileté daňové prázdniny
* Investiční pobídky dosáhly 1,6 miliardy korun
* Závazek investora: do 31.12. 2007 zřídit 3250 nových pracovních míst a do 31.12.2008 zaškolit minimálně 2000 občanů ČR

Vedení hranické továrny se ale výrobu a práci pro asi 1200 lidí podařilo udržet, ačkoliv pobočky bankrotující firmy v jiných zemích byly okamžitě zavřeny. Jenže i Hranice musejí platit za obří dluhy mateřského koncernu u syndikátu bank JP Morgan.

Dluhy dosahují 230 milionů eur (6,5 miliardy korun). Firma věřitelům navrhla tzv. vyrovnání, tedy splacení 70 milionů eur.

Zdá se, že věřitelé budou s třicetiprocentním vyrovnáním souhlasit, krajský soud v Ostravě je už schválil. Ukáže se v září. Firma pak bude mít na vyrovnání 18 měsíců. I proto se může snažit udržet svoji výrobu co nejdéle.

"Dokud to půjde, chceme tady vyrábět obrazovky. Na základě jednání s našimi zákazníky vyplynulo, že o vakuové televize (obrazovky) bude zájem minimálně dva roky. Někteří mluví dokonce i o čtyřech letech," řekl deníku Aktuálně.cz ředitel LG.Philips Displays v Hranicích Philip Styles.

V Hranicích jsou dvě velké výrobní haly a v nich tři výrobní linky na obrazovky. Změna výroby může být třeba i postupná. Zakázky má však zatím firma do konce roku.

Pokud nový investor od firmy koupí areál a bude ho chtít okamžitě využívat celý, výroba skončí dřív.

Nesplněné sliby

Hranická továrna nyní stále vyrábí klasické obrazovky, s obměnou nebo investicemi do nových linek vzhledem k finančním  problémům nelze počítat. Vyrábí jen tolik, kolik si žádá zákazník.

Letos počítá s tím, že prodá obrazovky za 5,5 miliardy korun, a plánuje, že nebude ve ztrátě.

Hlavní zákazníci jsou v současnosti v Polsku (Philips, Daewoo) a v Turecku (Beko, Vestel). Kromě toho odebírá obrazovky z Hranic asi deset menších výrobců televizorů.

Ještě před rokem firma zakládala vývojové centrum, dnes jsou kvalifikovaní lidé, kteří měli převzít know-how z Nizozemí, na jiných postech. Podle smlouvy se státem, na základě které společnost pobrala investiční pobídky, musí do konce příštího roku zaměstnat další dva tisíce lidí.

Zaměstnanci společnosti LG.Philips Displays procházejí vrátnicí areálu továrny Philips v Hranicích na Moravě.
Zaměstnanci společnosti LG.Philips Displays procházejí vrátnicí areálu továrny Philips v Hranicích na Moravě. | Foto: ČTK

Je to nereálné, firma tedy bude muset vracet peníze. Jak to udělá, když dnes nemá ani na úplné vyrovnání s věřiteli?

Stát situaci jen pozoruje. Dokud oficiálně nezjistí, že firma smlouvu nesplnila, nic nepodnikne. A také nyní nic zjišťovat nebude. "Společnost Philips zatím neporušila podmínky smluv, a proto se také stát musí řídit dohodnutým harmonogramem," říká Alžběta Honsová, tisková mluvčí CzechInvestu.

Sama firma o blížícím se vyrovnání s Českem zatím mlčí. "Vyhodnocení plnění závazků se podle platné smlouvy uskuteční na začátku roku 2008. Pro nás je v současnosti prioritní dokončení schvalovacích procesů spojených s vyrovnáním," řekl deníku Aktuálně.cz Styles. "Máme ale připraveno řešení," dodal.

"Když odejdou, nebude to bez pokuty. Musí ukrojit z toho krajíce, který jim zbývá, co nejvíc," míní místostarosta Hranic Miroslav Wildner. "Je to smutné, že se tak velká očekávání nenaplnila, ale je to prostě firma závislá na globálním trhu a jeho výkyvy ji ovlivňují," dodal.

Kdo přijde do Hranic?

Fakt, že se firma bude schopná alespoň částečně vyrovnat s věřiteli, přilákal k jednání do Hranic další zájemce o koupi areálu. Dnes je zájemců již pětadvacet, oproti původním patnácti.

Závod na výrobu plochých obrazovek LG.Philips v Hranicích na Moravě
Závod na výrobu plochých obrazovek LG.Philips v Hranicích na Moravě | Foto: LG.Philips LCD

Tři z nich jsou české nebo v Česku již působící firmy. Všechny by rády v Hranicích rozjely výrobu LCD televizí nebo komponent pro auta - třeba také značky Hyundai. Konkrétní jméno jediné firmy však zatím nepadlo.

S investory firmě pomáhá dokonce stát. "Agentura CzechInvest se snaží být nápomocná zprostředkováním kontaktů na případné investory, kteří by se mohli stát strategickými partnery LG.Philips," potvrdila Marie Tomanová, ředitelka Odboru řízení investičních projektů agentury CzechInvest.

"Právě bezkonkurenční rychlost, s níž je areál možno uzpůsobit potřebám nového investora, činí tuto investiční příležitost velice atraktivní," uvedl Petr Smutný z poradenské firmy PricewaterhouseCoopers.

"Je to prostá montáž. Přijde nová firma a jen vymění linky. Přál bych si ale, aby to bylo co nejrychleji a bez prodlev. Na investici jsou navázaní ve městě místní podnikatelé, byl by to problém," řekl místostarosta Wildner.

LG.Philips vyrábí i ploché obrazovky. V Hranicích na Moravě se ale vyrábějí klasické skleněné. O ně však je čím dál menší zájem
LG.Philips vyrábí i ploché obrazovky. V Hranicích na Moravě se ale vyrábějí klasické skleněné. O ně však je čím dál menší zájem | Foto: Aktuálně.cz

Jen z Hranic přímo v továrně pracuje odhadem 500 až 900 lidí. Ve městě od roku 2001, kdy začala firma vyrábět a vzrostla kupní síla lidí, vyrostly supermarkety a u nich také parkoviště. Ta místní vyžívají i pro běžné parkování a to je další z problémů, které díky investici město například nemuselo řešit.

Jaroslav Karlík z přerovského úřadu práce tvrdí, že vše záleží na tom, jakého kupce si LG.Philips pro svůj areál vybere. "Nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet. Pokud by výroba nepřešla plynule v jinou, znamenalo by to zvýšení nezaměstnanosti v okrese až o dva procentní body," řekl deníku Aktuálně.cz Karlík.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy