Lex Babiš bude platit, poslanci po průtazích přehlasovali Zemana. Jsou to zoufalci, řekl šéf ANO

Veronika Neprašová Radek Bartoníček Veronika Neprašová, Radek Bartoníček
Aktualizováno 11. 1. 2017 16:13
Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš musí definitivně pozměnit své podnikatelské aktivity. Poslanci totiž přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana, který odmítl podepsat novelu zákona o střetu zájmů. Babiš dál trvá na tom, že předpis poškozuje jeho práva, a hodlá se obrátit na Ústavní soud. Hnutí ANO se ještě ve středu ráno pokusilo opakovaně a marně hlasování o změně zákona odsunout.
Jsou to zoufalci a lháři! Babiš se po schválení Lex Babiš rozčílil na poslance | Video: Economia

Praha – Skupina Agrofert zůstane bez svého zakladatele a majitele Andreje Babiše, alespoň formálně. Poslanci totiž napodruhé a definitivně odsouhlasili novelu zákona o střetu zájmů, který se šéfa financí a místopředsedy vlády jako vlastníka koncernu týká. 

Babišovy firmy, pokud bude členem vlády, se nově nemůžou účastnit veřejných zakázek a nedosáhnou ani na nenárokové dotace a investiční pobídky. Babiš se proto rozhodl, že své podíly převede do svěřenského fondu. Ten bude spravovat jím vybraný správce. "Zbavím se akcií Agrofertu. Nebudu akcionář," dodal. Na změny ve vlastnictví má jen dva týdny. Koncern zahrnuje přes 250 firem a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Podle tržeb je třetí největší firmou v Česku. 

Novela také zakazuje všem budoucím ministrům vlastnit a provozovat média. Pokud se tak Babiš podle očekávání dostane po podzimních volbách znovu do vlády, bude se muset zbavit i mediálního domu Mafra. 

Novela zákona o střetu zájmů se kromě ministrů vztahuje také na zhruba padesát tisíc komunálních politiků a úředníků po celé zemi. "Všichni budou muset nově v den svého nástupu do funkce odevzdat majetková přiznání. Ta budou přístupná veřejně v jednotném online registru," připomíná Václav Zeman z platformy Rekonstrukce státu, která novelu zákona spoluiniciovala. 

Takzvaný lex Babiš podpořily dle očekávání všechny strany, které pro novelu zákona hlasovaly předtím. Pro bylo 129 poslanců, proti 49. Kromě vládních sociálních demokratů a lidovců normu podpořili i komunisti, občanští demokraté a také TOP 09. 

Odsuňme hlasování, žádal ve středu ráno poslanec Faltýnek

Po úterní dlouhé debatě před závěrečným schvalováním nebylo ani středeční schvalování bez průtahů. Hned na začátku jednání totiž vystoupil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který žádal, aby hlasování bylo odsunuto. Samotnému hlasování poslanců pak předcházela znovu několikahodinová debata. 

Ministr Babiš se dvoudenní diskuse ve sněmovně stejně jako při minulých projednáváních nezúčastnil. Do budovy dolní komory přišel až těsně před závěrečným hlasováním. Na výsledek čeká společně s novináři, do jednacího sálu za ostatními poslanci nešel.

"Jsou to zoufalci a lháři," řekl na jejich adresu poté, co si prý ve své ministerské kanceláři vyslechl diskusi. "Je to nedůstojné kňučení a nářek člověka, který by měl být dospělý," kontroval jeho předchůdce ve funkci a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Babišovi nikdo nezakazuje, aby podnikal. Jen jako ministr, který rozhoduje o dotacích, nesmí jako podnikatel žádné čerpat," dodal. 

Babišovy zájmy před poslanci obhajoval hlavně první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Zopakoval, že je takzvaný lex Babiš namířený výhradně proti předsedovi jeho hnutí: "Když už Babiše nemůžeme vyhnat ze země, měli bychom ho alespoň co nejvíc zranit, sáhnout mu na to, co budoval celý život," interpretoval Faltýnek údajné pohnutky poslanců, proč zákon podpořit. Zároveň připustil, že jeho slova jsou nejspíš zbytečná, protože poslanci už jsou stejně odhodlaní prezidentské veto přehlasovat. 

Babišovi na zákonu mimo jiné vadí, že začíná platit ihned, a ne až pro nově zvolenou politickou reprezentaci. "Proč to, že vlastním Agrofert, nevadilo premiérovi před třemi lety, když se mnou uzavíral koalici?" ptal se Babiš s tím, že změna pravidel "uprostřed hry" není podle něj fér. Autor pozměňovacího návrhu o okamžité platnosti normy, poslanec TOP 09 Martin Plíšek, ale oponuje. "Poslanci ANO na výboru k zákonu sami žádný návrh nepředložili. Nenavrhli odklad až pro budoucí ministry. Prostě to odflákli a nemakali," řekl Plíšek Aktuálně.cz.

Hnutí ANO se teď podle Faltýnkových slov hodlá obrátit na Ústavní soud. Stejný krok má podle svých slov v plánu i prezident Miloš Zeman. Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) se takového kroku nebojí: "Jsem přesvědčený, že v rozporu s ústavou novela není." 

Zákon se ale netýká jen podnikání ministrů, bude mít dopad i na dalších přibližně 50 tisíc politiků a úředníků po celé zemi, kteří budou muset nově odevzdávat svá majetková přiznání v den nástupu do funkce. Přiznání politických funkcionářů budou navíc přístupná veřejnosti v jednotném online registru. Podání majetkového přiznání se nyní explicitně týká i náměstků nebo hradního kancléře.

 

Právě se děje

Další zprávy