Lva Jamvana pustí pražská zoo po téměř roce a půl z izolace. Lvíče se narodilo mrtvé

Jan Žabka
24. 4. 2019 18:37
Téměř po roce a půl vypustí v pondělí pražská zoologická zahrada lva indického Jamvana zpět do pavilonu šelem. Jak koncem minulého roku upozornil deník Aktuálně.cz, musel žít měsíce v karanténě kvůli tomu, aby mohla lvice Ginni zabřeznout s jiným ostravským samcem. To se nepovedlo. Nakonec ale přece jen zabřezla po umělém oplodnění s Jamvanem. Šťastný konec však tento lví příběh nemá. Mládě se narodilo mrtvé.
Foto: Jana Fraňková

Jamvan, lev indický, pobývá už téměř rok a půl v karanténě, tedy v izolovaném výběhu určeném pro krátkodobý pobyt zvířat s infekčním onemocněním nebo čekajících na vyšetření. "Neměli jsme jinou možnost, pokud jsme chtěli lvy indické rozmnožit, což je smysl jejich držení v zoologických zahradách," hájí postup zoo její ředitel Miroslav Bobek.

Pobyt v omezeném prostoru, kde byl od ledna loňského roku, je nyní u konce. "Jamvan se po proběhnuvším porodu vrátí do pavilonu šelem v pondělí 29. dubna. Tento přesun je již připraven," uvedl pro Aktuálně.cz kurátor savců Pavel Brandl.

Právě porod lvíčete měl vykompenzovat Jamvanův pobyt v karanténě. Tento týden však naděje na nový přírůstek pohasly. "Mládě se narodilo v úterý v půl jedné ráno. Bohužel mrtvé," uvedla zoo.

Pobyt v karanténě je lepší řešení, říká Bobek

Samce lva indického Jamvana má pražská zoo od podzimu 2015, kdy ho přivezli i spolu s dvěma lvicemi z Gudžarátského lesa v Indii. Koncem loňského roku však jedna z návštěvnic zoo upozornila, že je už dlouho držený v karanténě.

"Tak se mi dnes konečně podařilo dostat tak blízko, že jsem byla schopná udělat zřetelnou fotografii. Vzácný lev indický Jamvan žije v tomto 'úžasném' prostředí více než rok! Co by na to asi říkali ochránci zvířat! To je horší než v cirkuse!" napsala Jana Fraňková na Facebooku.

Zoo však kritiku odmítla. Lvův výběh podle ředitele Bobka splňuje parametry, které doporučuje Ústřední komise pro ochranu zvířat k chovu šelem. Tvrdí, že uvnitř zázemí má k dispozici 31 metrů a venku 53 metrů. Deník Aktuálně.cz chtěl lva v karanténě natočit, zoo s tím však nesouhlasila.

"Tohle je pro něj lepší, než kdybychom ho vezli do jiné zoo a potom ho zase vraceli. Navíc, umělá inseminace se dělala jeho spermatem, takže bylo dobře, že byl v Praze," vysvětluje Bobek.

Cesta do izolace

Do karantény se Jamvan dostal kvůli tomu, že se nedařilo jeho páření se lvicí Ginni. "Lev a dvě lvice, které jsme dostali jako první v Evropě, jsou naprosto nepříbuzní lvům v evropských zoo. My se proto snažili, aby obě samice měly mláďata s Jamvanem, aby to byla úplně jiná krev, než je jinde v Evropě," říká Bobek.

Když se ale nedařilo, přivezli lva Sohana z ostravské zoo. "Věděli jsme, že to nebude hned, protože si na sebe se samicemi budou muset zvyknout, a že budeme moci vrátit Jamvana do výběhu až po nějaké době. Navíc kdyby samice zabřezly se Sohanem, tak později by měl větší šanci se u nich prosadit i Jamvan, který se jedné z nich trochu bál," popisuje ředitel zoo. Samice však nezabřezly ani se Sohanem.

Zoo proto oslovila experty z Německa, aby společně zjistili, v čem je problém. "Zjistili jsme, že jedna ze samic nemůže mít mláďata vůbec a ta druhá snad jen po umělé inseminaci. Takže bylo jasné, že nemá smysl se o cokoli dál pokoušet se Sohanem a vrátíme ho. Do toho ovšem vstoupila umělá inseminace a kvůli březosti Ginni byl návrat Jamvana odložen. Ale je dobře, že zůstal v Praze a bylo tak k dispozici jeho čerstvé sperma," říká Bobek.

Po umělé inseminaci Ginni s Jamvanem konečně zabřezla, ale i kvůli tomu se lvův pobyt v karanténě prodloužil. "V takové chvíli nevadí odvést samce - Sohana - z její přítomnosti, ale vadí přivést tam nového, který by tam mohl udělat nepořádek. Šlo by o další faktor, který by mohl březost samice negativně ovlivnit, takže by třeba potratila. Proto se s jeho návratem muselo počkat, než samice porodí a případně bude jasné, že to mládě přežije. Proto zas tolik nespěchal ani odjezd Sohana," vysvětluje Bobek. 

I na Sohanův odjezd však už došlo, do ostravské zoo se vrátil zkraje dubna. Jamvan se do výběhu vrátí v pondělí a podle zoo už mu návrat do izolace nehrozí - zoo se sice znovu pokusí o umělé oplodnění, ale tomu už Jamvanova přítomnost není překážkou. Pražská zoo neztrácí optimismus: "Ginni navzdory tomu (úmrtí lvíčete, pozn. red.) projevuje mateřské chování. A v tom můžeme vidět alespoň záblesk naděje do budoucna," uvedla. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy