Letouny CASA neprošly zkouškami kvůli systému ochrany

Domácí Domácí
29. 1. 2013 14:55
Podle původní smlouvy měl být systém ochrany plně funkční již v červenci roku 2011
Letoun CASA.
Letoun CASA. | Foto: Armáda ČR

Praha - Letouny CASA neprošly v prosinci vojskovými zkouškami kvůli potížím systému ochrany proti raketám.

Informuje o tom server Česká pozice s odkazem na dva důvěryhodné zdroje z ministerstva obrany. Podle původní smlouvy měl být takzvaný systém pasivní ochrany DAS plně funkční již na konci července roku 2011.

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková neúspěch letounů ve zkouškách přímo nepotvrdila.

"Výsledky doplňkových vojskových zkoušek letounu CASA a systému pasivní ochrany DAS se doposud vyhodnocují. Závěrečná zpráva bude předložena do 31. ledna 2013," sdělila serveru.

Podle České pozice má stát jen málo možností, jak se případně zcela funkčních letounů domoci. Smlouvu na nákup strojů za 3,6 miliardy korun lze vypovědět jen s velkými komplikacemi a nejasným výsledkem.

Jako pravděpodobnější scénář se proto jeví možnost, že resort vypoví jen část smlouvy, jež se vztahuje na DAS, píše server.

Stát může po Omnipolu například požadovat, aby na letouny namontoval starší a osvědčenější verzi systému pasivní ochrany, který používá polská armáda.

Výhodou ministerstva obrany podle České pozice je, že drží zhruba 180 milionů korun coby zbytek nevyplacené částky za letouny.

"V současné době jsou všechny smluvní závazky vyplývající ze smlouvy na pořízení letounů CASA s výjimkou dodávky funkčního systému vlastní ochrany letounů vypořádány. Dodavateli může být systém DAS uhrazen až následně po jeho převzetí, kterému musí předcházet úspěšné ukončení vojskových zkoušek tohoto systému," uvedl Vladimír Lukovský z ministerstva obrany.

Podívejte se, jak vypadají letouny CASA:

Armáda tak stále nemůže poslat stroje do Afghánistánu. Firmě dál běží sankce v řádu desítek tisíc korun denně.

Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk.

Kriminalisté Parkanovou viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele, podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Sněmovna ji vloni v létě vydala k trestnímu stíhání.

Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu nedopustila. Vinu odmítá i Staněk.

 

Právě se děje

Další zprávy