Kompletní sbírka stíhaček MiG a opravené unikátní hangáry. Letecké muzeum v Kbelích láká na novinky

Petr Koděra Petr Koděra
30. 4. 2016 18:10
Vojenský historický ústav otevřel v sobotu letecké muzeum v Kbelích. Začala 48. návštěvní sezona. Kromě vstupného zdarma mají fanoušky letadel nalákat i dva nově zrekonstruované historické hangáry z 20. a 40. let minulého století, které stojí v nedalekém areálu Staré Aerovky v sousedství letňanského letiště. Vojenští historici je opravili za 34 milionů korun, téměř 23 milionů získali z norských fondů. "Také poprvé představíme zkompletovanou sbírku všech modelů sovětských stíhaček MiG, které v minulosti patřily do výzbroje našeho letectva," pochlubil se ředitel vojenského historického ústavu Aleš Knížek.
V kbelském leteckém muzeu získali stroj MiG-29 od slovenské armády.
V kbelském leteckém muzeu získali stroj MiG-29 od slovenské armády. | Foto: Martin Holcman

Praha - Sem ještě přijdou raketomety a tady dáme tu padesátikilovou německou bombu, aby návštěvníci měli vše přehledně rozdělené na spojenecký a nacistický koutek.

Miroslav Khol z kbelského leteckého muzea spolu s kolegy z týmu restaurátorů ladili celý týden poslední detaily vitrín v historickém dřevěném hangáru v areálu Staré Aerovky v Letňanech. V pátek měli na přípravy poslední den, v sobotu dopoledne už sem zavítali první fanoušci letadel.

Je to vůbec poprvé, co Vojenský historický ústav otevřel veřejnosti kromě tradiční expozice v kbelském muzeu ještě výstavu na jiném místě. Areál Staré Aerovky, který je takřka „přes ulici“ vzdálen jen několik stovek metrů, se ukázal jako ideální volba pro rozšíření výstavy široké sbírky letounů nejen českých, ale i světových dějin.

Historici v objektu u letňanského letiště v posledních dvou letech opravili za 34 milionů korun dva unikátní dřevěné hangáry z 20. a 40. let minulého století. Právě tyto zachráněné původní letecké stavby, na jejichž rekonstrukci přispěly téměř 23 miliony norské fondy a pod jejichž střechy se z kbelského areálu přesunuly stíhačky a bombardéry československé a české armády, patří k hlavním novinkám a lákadlům letošní 48. návštěvní sezony, která v sobotu začala.

Konečně kompletní sbírka MiGů

"Také poprvé představíme zkompletovanou sbírku všech modelů sovětských stíhaček MiG, které v minulosti patřily do výzbroje našeho letectva," pochlubil se ředitel vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Muzeu se dlouho nedařilo sehnat MiG-29, tedy poslední model řady, který českoslovenští piloti dostali těsně před revolucí v roce 1989.

Letecké muzeum Kbely

48. návštěvní sezona

Letecké muzeum Kbely zítra otvírá pro veřejnost 48. sezonu. Bylo založeno 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa.

Sbírka stovek letadel

Početností a kvalitou sbírek patří k největším v Evropě. Má 275 letadel, z nichž téměř sto je vystaveno v halách, 25 venku a 155 v depozitářích. Řada letounů patří ke světovým unikátům. Ředitelem muzea byl v 90. letech i jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.

100 tisíc lidí ročně

Ročně si expozice prohlédne téměř sto tisíc návštěvníků, obrovský zájem mají zejména cizinci. Muzeum je otevřeno od konce dubna do října, každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné je zdarma.

Později po rozdělení federace šla část strojů na Slovensko a ty zbylé české se vyměnily do Polska za vrtulníky Sokol.

Letečtí nadšenci pak historikům dlouho vyčítali, že ve sbírce poslední model MiG-29 schází. "Po dlouhých jednáních se nám ho podařilo ze Slovenska získat. Přivezli jsme ho za policejní asistence po dálnici D1," popisuje ředitel Knížek.

Novinkou je také zrestaurovaná příď sovětské stíhačky Petljakov Pe-2, která se za druhé světové války zřítila v Norsku na zamrzlé jezero a pak se při tání ledu probořila do vody. Norové letoun vytáhli a později jej muzeum ve městě Bodø vyměnilo s kolegy v Praze. Část havarovaného letounu už je sice v Česku tři roky, teprve nyní ji ale návštěvníci uvidí opravenou. "Jde o skutečnou raritu, protože jsou už jen dva dochované exempláře tohoto modelu na světě," říká pracovník kbelského leteckého muzea Miroslav Khol.

Trosky letounu organizátoři umístili právě do jednoho ze dvou opravených dřevěných hangárů v areálu Staré Aerovky. Návštěvníci v něm uvidí další bojové letouny z minulého století, v nichž létali naši armádní piloti.

Výlet do dějin Aera

Druhá ze zrekonstruovaných budov je pak celá věnovaná téměř stoleté historii výrobce letadel Aero, který funguje od roku 1919.

Vystaveny jsou celkem čtyři letouny – stařičký dvouplošník Aero 18 z roku 1923, který byl úplně první československou sériově vyráběnou stíhačkou, a trojice cvičných proudových bitevníků Delfín, Albatros a současná L-159 Alca. Všechny tři stroje jsou přitom prvními prototypy, které se vydaly do vzduchu.

Kromě letounů je samostatně vystaveno i jejich vybavení včetně motorů, kanónů nebo špionážních kamer. Návštěvníci uvidí i historické kombinézy pilotů či speciální trenažér pro nácvik katapultáže stíhacího pilota.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy