Letoun L-39NG měl svatbu. Brzy na něm budou cvičit bojoví piloti v Česku i Vietnamu

Letoun L-39NG měl svatbu. Brzy na něm budou cvičit bojoví piloti v Česku i Vietnamu
Návštěvníky areálu Aera Vodochody čekala neobyčejná podívaná.
Testovací pilot Vladimír Továrek v kokpitu.
Letoun L-39NG v akci.
Foto: Aero Vodochody
Václav Vašků
30. 11. 2022 19:19
V úterý mohli návštěvníci areálu Aera Vodochody přihlížet dosažení zásadního úspěchu. Největší český výrobce letounů pořádal "leteckou svatbu" čili slavnostní spojení trupu a křídla prvního sériově vyrobeného modelu L-39NG. Po propojení částí stroj čeká finální montáž. Do konce roku by se tak technikům mohlo podařit první sériově vyrobený letoun otestovat v akci.

Letoun L-39NG je přímým nástupcem modelu L-39C, na kterém cvičily tisíce profesionálních pilotů. Středeční slavnostní propojení soustav bylo posledním úkonem před tím, než dojde k poslednímu kroku výrobního cyklu. "Znamená to, že by se nám mohlo podařit provést zálet letounu ještě do konce roku 2022," prozradil ředitel Aera Vodochody Viktor Sotona.

Letoun v sobě nese mnoho instalací, zahrnujících potrubí, táhla a celkem 8500 metrů kabelů elektrického systému, které zajišťují všechny funkce. Mezi ty patří například hydraulika, řízení, ale i ovládání podvozku a mechanizace křídla. Právě při takzvaném stykování, jak se spojování trupu a křídel letounu také říká, se systémy vzájemně propojí. Stroj tak nejenže dostává podobu letounu, ale je i připraven k tomu, aby mohl vzlétnout.

Státní podnik LOM Praha a společnost Aero Vodochody podepsaly v polovině listopadu na ministerstvu obrany smlouvu na dodávku čtyř podzvukových letounů L-39NG. Stroje budou sloužit k výcviku vojenských pilotů. Podle dřívějších informací za ně LOM Praha zaplatí včetně například pozáruční podpory nebo vybavení 2,1 miliardy korun. Mezi dalšími zákazníky jsou například Vietnam či Maďarsko.

 

Právě se děje

Další zprávy