Lesy přišly na způsob, jak se zbavit ochránců přírody

Pavel Baroch
13. 2. 2010 9:55
Místo Národního parku chtějí na Křivoklátsku jen park lesnický.
Foto: CHKO Křivoklátsko

Zbečno - Ministerstvu životního prostředí se do plánu vyhlásit na Křivoklátsku nový národní park postavila zatím největší překážka - vlivný státní podnik Lesy České republiky.

Firma je správcem nejrozsáhlejších lesních pozemků na Křivoklátsku. Pokud by zde vznikl národní park, přešly by veškeré lesy v parku pod jeho vedení.

"V souladu se stanoviskem ministerstva zemědělství máme za to, že území Křivoklátska je naprosto dostatečně zabezpečeno současnými režimy ochrany přírody a není zde nutné vyhlašovat národní park," sdělil Aktuálně.cz Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů.

Místo národního parku by Lesy na Křivoklátsku raději viděly takzvaný lesnický park, který by měl sloužit jako vzor toho, jak se má v lesích i krajině hospodařit trvale udržitelným způsobem.

Ministr zemědělství Šebesta
Ministr zemědělství Šebesta | Foto: Aktuálně.cz

První lesnický park v republice

Pokud by se Lesům, respektive ministerstvu zemědělství nakonec podařilo Lesnický park Křivoklátsko vyhlásit, byl by prvním v Česku a nejspíš i ve střední Evropě.

"Podporujeme myšlenku vyhlašování lesnických parků," řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta.

České lesnické parky měly postupně zapojovat do mezinárodní sítě takzvaných modelových lesů. "Veřejnost bude mít možnost seznámit se v lesnickém parku v rámci naučných stezek s tématy jako například význam lesa, lesnictví, výroby dřeva," dodal Šebesta.

Lesnický park není nijak závazný

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc ovšem upozornil, že s lesnickými parky jsou v Evropě pouze minimální zkušenosti.

Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko

Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko
Hranice plánovaného Národního parku Křivoklátsko | Foto: MŽP

"Je to dobrovolný závazek. Není garantem, ničeho. Může platit týden, a pak už ne," řekl Aktuálně.cz Pelc, podle něhož si výjimečná příroda zaslouží ochranu podle jasných pravidel národního parku.

"Lesnický park má s národním parkem společné jen druhé slovo v názvu," dodal Pelc. "Je to projekt, který by chtěl oslabit plán na vyhlášení národního parku."

Foto: CHKO Křivoklátsko

Ať si vyberou jiné místo

S lesnickým parkem na Křivoklátsku nesouhlasí ani Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který se lesnictvím dlouhodobě zabývá.

"Myslím si, že by si Lesy České republiky mohly pro svůj záměr vybrat jiné místo," řekl Aktuálně.cz Bláha, podle něhož je hlavním smyslem této iniciativy nedovolit tomu, aby na Křivoklátsku vznikl národní park a Lesy nepřišly o tamní hospodaření.

"Jsou tam hodnotné porosty, jejich cena je poměrně vysoká," konstatoval Bláha, podle něhož se na Křivoklátsku dokonce objevují případy, kdy se kácí staré buky a místo nich se vysazují i smrky, které tam nepatří.

Křivoklátsko bude ještě atraktivnější

Založení Lesnického parku Křivoklátsko iniciovala Česká lesnická společnost.

Foto: Martina Běhounková

"Zřízení lesnického parku garantuje ochranu a zvyšování přírodních hodnot Křivoklátska a současně s tím i zachování křivoklátského lesnictví jako kulturního dědictví našich předků," tvrdí Miroslav Pecha, předseda křivoklátské pobočky České lesnické společnosti.

Dodal, že se díky lesnickému parku zvýší atraktivita území pro turisty.

"S ochranou lesa v pojetí lesnického parku souhlasíme. Proto také projekt Lesnického parku Křivoklátsko podporujeme," řekl Jiří Rohla, starosta křivoklátské obce Běleč. Ovšem například Vladimír Melč, starosta Roztok u Křivoklátu podporuje vyhlášení národního parku.

Na lesnickém parku ušetříme, argumentují Lesy

Podle státního podniku Lesy má lesnický park oproti národnímu výhodu, že není závislý na státním rozpočtu.

"Pro financování budou využívány nejrůznější dostupné soukromé a veřejné zdroje," vysvětlil mluvčí Lesů Zbyněk Boublík. Lesnický park by podle něho měl vzniknout na základě dobrovolného přístupu zejména majitelů pozemků a obcí.

Foto: Ludvík Hradilek

Lesnický park by zastřešila nevládní nezisková organizace, obecně prospěšná společnost, případně nadace.

Napřed národní park, pak lesnický

Náměstek ministra životního prostředí František Pelc chce Lesy i ministerstvo zemědělství, aby nebránily vyhlášení národního parku Křivoklátsko.

Na jeho území by pak mohl vzniknout i lesnický park. "Nebudeme bránit tomu, že by se tam lesnický park mohl vyhlásit také," řekl Aktuálně.cz Pelc.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy